Aralık

1-2 Aralık

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi’nin 17.  Toplantısı Atina’da yapılmıştır. Toplantıda ülkemiz Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

Toplantıdaki tartışmaların odağını, RF Devlet Başkanı Medvedev’in yaklaşık 1,5 yıl önce gündeme getirdiği, hukuki bağlayıcılığı olan bir Avrupa Güvenliği Antlaşması akdi önerisi oluşturmuştur. Bakanlar Konseyi toplantısında yayınlanan Korfu Bildirisi ve alınan Korfu Süreci Kararı’yla AGİT katılımcısı ülkeler, 2008 Haziran ayında Yunanistan’ın Korfu adasında yapılan Gayrıresmi Bakanlar Toplantısıyla başlatılan Avrupa güvenliği diyaloğuna ilişkin Korfu Süreci’ni sürdürme ve güçlendirme iradelerini beyan etmişlerdir.

Korfu Bildirisi ve Kararı’nın yanısıra Bakanlar Konseyi toplantısında, AGİT’in siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani boyutlarında bir dizi bildiri ve karar kabul edilmiştir.

Toplantı marjında Sayın Bakanımız ayrıca, Kazakistan, Azerbaycan, Ermenistan, Slovakya, İsviçre, Avusturya Dışişleri Bakanları, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, AGİT Genel Sekreteri ve Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı İcra Direktörü ile birer görüşme yapmıştır.

 

1-3 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Ürdün ziyareti kapsamında Serbest Ticaret Anlaşması ve Vize Muafiyeti Anlaşması imzalanmıştır. Ayrıca, Türkiye ile Ürdün arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının oluşturulması konusunda mutabık kalınmıştır.

 

1-5 Aralık

Çek Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı Jiri Dienstbier başkanlığındaki Çek Cumhuriyeti Senatosu Dışişleri, Savunma ve Güvenlik Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet       ülkemizi ziyaret etmiştir. Ankara’da resmi temaslarda bulunan sözkonusu heyet, İstanbul’da da iş çevreleriyle bir araya gelmiştir.

 

2 Aralık

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış AB üyelik sürecimizle ilgili temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bağış ziyaret sırasında Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu'na (DİK) hitap etmiştir.

2-4 Aralık

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Hasan Bozer, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetine icable,  Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir.

3-4 Aralık

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilen toplantının başlıca gündem maddelerini Bosna-Hersek (B-H) ve Karadağ’ın Üyelik Eylem Planına (MAP) katılma talepleri, füze savunması, Afganistan, NATO-RF ilişkileri ve NATO’nun yeni Stratejik Konseptinin hazırlık çalışmaları oluşturmuştur. Anılan toplantı çerçevesinde Kuzey Atlantik Konseyi (KAK), NATO-Rusya Konseyi (NRC), NATO-Gürcistan Komisyonu (NGC) ve NATO-Ukrayna Komisyonu (NUC) Bakanlar düzeyinde toplanmış, ayrıca ISAF Harekatına katkı sağlayan NATO-dışı ülkelerle de bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantı neticesinde Karadağ, MAP’a davet edilmiş; Sayın Bakanımızın bölge ülkeleri Dışişleri Bakanları ile birlikte sarfettiği yoğun gayretler neticesinde B-H’nin MAP’a davet edileceği teyid edilmiş, ancak bu husus anılan ülkedeki reform sürecinde ilerleme kaydedilmesi şartına bağlanmıştır. Sayın Bakanımız toplantı marjında ayrıca bazı muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

4 Aralık

Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gürcistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması"nı imzalamak üzere Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

4 Aralık

İran Milli Güvenlik Yüksek Kurulu (MGYK) Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Celili, Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

5 Aralık

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’nin katılımıyla, Türkiye-Makedonya İş Forumu toplantısı İstanbul’da yapılmıştır.

 

6 Aralık

6-8 Aralık 2009 tarihleri arasındaki ABD ziyareti vesilesiyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a refakat eden Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ı Vaşington'da kabul etmiştir.

6-8 Aralık

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama’nın davetlisi olarak, beraberinde bir heyetle ABD’ye bir ziyarette bulunmuştur.

Beyaz Saray’da heyetlerarası ve başbaşa yapılan görüşmelerde, “Model Ortaklık” kavramına işlerlik kazandırılması ve iki ülke arasındaki ilişkilerin önümüzdeki dönemdeki seyri ile iki ülkenin ortak gündemini oluşturan bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

Görüşmelerde ayrıca, Türkiye-ABD işbirliğinin ekonomik, ticari ve yatırım boyutlarının siyasi, askeri ve güvenlik ilişkilerimize paralel bir düzeye çıkarılması için atılacak adımlar üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) adlı yeni bir mekanizma kurulmuş olup, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesinde en üst düzeyde koordinasyonun sağlanması amacıyla ABD’nin görevlendirdiği Ticaret Bakanı ve Ticaret Özel Temsilcisine karşılık Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan ile Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın görevlendirildikleri tarafımızdan açıklanmıştır.

Sayın Başbakanımız ABD ziyareti sırasında, Beyaz Saray’daki temaslarının dışında, Kongre’nin önde gelen üyeleri ile bir çalışma kahvaltısında biraraya gelmiş, John Hopkins Üniversitesi’nde “21.Yüzyılda Diplomasi Yoluyla Barışın Tesisi”, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) Vaşington Temsilciliği’nin açılışı vesilesiyle bu kuruluşta “Dünya Politikasında Türkiye” ve German Marshall Fund’da “Türkiye-ABD İlişkileri: Model Ortaklık” başlıklı birer konuşma yapmıştır.

7-18 Aralık

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 15. Taraflar Konferansı (COP15)/ Kyoto Protokolü’nün 5. Taraflar Toplantısı’na ülkemizden Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun Başkanlığında, yaklaşık 90 kişilik bir heyetle iştirak edilmiştir.

17-18 Aralık 2009 tarihinde Kopenhag’da gerçekleştirilen anılan Konferans/Toplantı’nın Liderler Zirvesi bölümüne Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

8-10 Aralık

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde bir heyetle Meksika’yı ziyaret etmiştir.

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ve Sayın Başbakanımızın başkanlıklarında yapılan heyetlerarası görüşmelerde, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla atılması gereken adımlar tartışılmış, iki ülkenin BMGK ve G-20 üyelikleri bağlamında ortak gündemlerinde bulunan uluslararası ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Sayın Başbakanımız ayrıca, Meksika Senato Başkanı ile biraraya gelmiş, Senato’ya hitap etmiş, Meksika Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Matias Romero Enstitüsü’nde bir konferans vermiş, Meksika Dış Ticareti Yatırım ve Teknoloji İş Konseyi (COMCE) tarafından düzenlenen toplantıda Meksikalı işadamlarına bir konuşma yapmış ve Meksika’nın önde gelen gazetelerinden “La Reforma” ya bir mülakat vermiştir.

10-13 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Arnavutluk ve Karadağ’ı ziyaretleri sırasında, anılan ülkelerde İş Konseyi toplantıları gerçekleştirilmiş ve Karadağ ile “Ekonomik İşbirliği Anlaşması” ve “Uluslararası Karayoluyla Yolcu ve Eşya Taşımacılığı Anlaşması” imzalanmıştır.

 

11-12 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Arnavutluk’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Başbakan Sali Berişa, Parlamento Başkanı Jozefina Topalli ve Tirana Belediye Başkanı (aynı zamanda Ana Muhalefet Partisi Lideri) Edi Rama ile biraraya gelen Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Türkiye-Arnavutluk İş Forumu’na hitap etmiş ve Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmiştir.

 

11-12 Aralık

AB Parlamento Başkanları Olağanüstü Toplantısı, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in katılımıyla Stokholm'de gerçekleşmiştir.

12-13 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Karadağ’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanoviç, Meclis Başkanı Ranko Krıvokapiç, Başbakan Milo Djukanoviç, Meclis Başkan Yardımcısı Rifat Rastoder ve Sandalyesiz Bakan Rafet Husoviç ile biraraya gelmiştir. Ziyaret kapsamında ayrıca, iki ülke arasında “Ekonomik İşbirliği Anlaşması”, “Yolcu ve Eşyanın Karayoluyla Taşınması Anlaşması” ile “Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması” Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda, Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Karadağlı mevkidaşı tarafından imzalanmıştır.

12-13 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Gordan Jandrokoviç'in davetine icabetle, Hırvatistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Hırvatistan’la her alanda olumlu seyreden  ikili ilişkilerimiz  tüm veçheleriyle ele alınmış ayrıca, Bosna-Hersek’teki gelişmeler dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç, Başbakan Jadranka Kosor ve Parlamento Başkan Vekili Ivan Jarnjak ile de ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmelerde Türkiye, Bosna-Hersek ve Hırvatistan Dışişleri Bakanları arasında üçlü danışma toplantısı yapılmasına karar verilmiştir. Sözkonusu toplantı 14 Ocak 2010 tarihinde Zagreb’de gerçekleştirilmiştir.

13-14 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Saraybosna’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı Güney Doğu Avrupa Bakanlar Toplantısı’na katılmıştır.

İstanbul'da 6-7 Nisan 2009 tarihlerinde düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Forumunda benimsenen, İttifakın ilke ve hedeflerinin hayata geçirilebilmesi ve kültürlerarası diyalogun güçlendirilmesini teminen bölgesel stratejiler oluşturulması fikri doğrultusunda yapılan toplantıda Güney Doğu Avrupa bölgesi için oluşturulan Bölgesel Strateji kabul edilmiş ve bir Bakanlar Bildirisi yayınlanmıştır.

13-14 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, “Medeniyetler İttifakı Güneydoğu Avrupa Stratejisi Bakanlar Toplantısı” vesilesiyle ziyaret ettiği Saraybosna’da, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Zelijko Komsiç, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri Haris Silajdziç ve Nebojsa Radmanoviç ile biraraya gelmiştir.

 

14-16 Aralık

Bosna-Hersek Başbakanı Nikola Şpiriç, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Konuk Başbakan, Sayın Başbakanımızla başbaşa ve heyetlerin katılımıyla görüşmelerde bulunmuş ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından kabul edilmiştir. Başbakan Şpiriç, ayrıca TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz başkanlığındaki işadamları heyetiyle bir toplantı gerçekleştirmiştir.

 

14-16 Aralık

Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, işadamlarından oluşan bir heyetle birlikte Hollanda'yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan Çağlayan, ziyaret çerçevesinde, Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk, Adalet Bakanı Hirsch Ballin ve Adalet Devlet Sekreteri Nebahat Albayrak ile görüşmüştür.

15-16 Aralık

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde durulmuş; ayrıca, uluslararası ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Ziyaret sırasında, Türkiye ile Ürdün arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının oluşturulması konusunda mutabık kalınmıştır.

15-18 Aralık

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dönem Başkanlığımız çerçevesinde Konya’da GDAÜ Kültür Bakanları Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

 

17-18 Aralık

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

20 Aralık

Türkiye, Irak ve ABD arasında oluşturulan Üçlü Mekanizma'nın Bakanlar düzeyindeki dördüncü Ana Komite toplantısı, Bağdat'ta gerçekleştirilmiştir. Toplantıda heyetimize İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Irak heyetine ise Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili başkanlık etmiştir. Toplantıda, Alt Komite çalışmaları kapsamında atılan adımlar, Erbil İstihbarat İrtibat Ofisi'nin (EİİO) daha etkin hale getirilmesi ve Mahmur Kampı'nın durumu ele alınmıştır.

Toplantının ardından heyetimiz Erbil’e geçerek, EİİO’yu ziyaret etmiştir. Ayrıca ziyaret kapsamında, Sayın İçişleri Bakanımız, Irak’taki ABD Kuvvetlerinin Komutanı Orgeneral Ray Odierno ve IKBY yetkilileriyle ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştur.

22-23 Aralık

Ülkemiz ile Suriye arasında kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin Başbakanlar düzeyindeki birinci toplantısı Şam’da düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantı çerçevesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sufian Al-Allao ve Suriye Elektrik Bakanı Ahmad Kusay Kayyali ile birer heyetlerarası görüşme gerçekleştirmiştir.

Ziyaret Kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan anlaşma, mutabakat zabıtları ve ortak deklarasyonun başlıkları aşağıda sunulmuştur:

  1. Çevre Koruma Alanında İşbirliği Anlaşması,
  2. Asi Nehri Üzerinde Dostluk Barajı Adı Altında Ortak Baraj İnşa Edilmesi İçin Mutabakat Zaptı,
  3. Dicle Nehrinden Su Çekilmesi İçin Suriye Topraklarında Pompa İstasyonu Kurulması Konusunda Mutabakat Zaptı,
  4. Su Kaynaklarının Verimli Kullanımı ve Kuraklıkla Mücadele Alanındaki Mutabakat Zaptı,
  5. Su Kalitesinin İyileştirilmesi Alanındaki Mutabakat Zaptı,
  6. Meteoroloji Alanında Mutabakat Zaptı,
  7. Doğalgaz Alanında Mutabakat Zaptı,
  8. Elektrik Alanında Ortak Deklarasyon.   

24 Aralık

Ülkemizi ziyaret eden Kosova Güvenlik Bakanı Fehmi Mujota, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül ile biraraya gelmiş ve Genelkurmay Başkanlığımızla “Askeri İşbirliği Anlaşması” imzalamıştır. 

 

24-25 Aralık

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icable ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Eroğlu’na ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve Başbakanlık Müsteşarı Mustafa T. Tokay da refakat etmiştir.

 

24-25 Aralık

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla başbaşa bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29-31 Aralık

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdulmehdi ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür. Abdulmehdi ayrıca, Sayın Tuzhurmatu’da düzenlenen terör saldırısında yaralanan ve tedavileri için Türkiye’ye getirilen Iraklı hastaları Sayın Bakanımızla birlikte ziyaret etmiştir.

30 Aralık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız İran'a bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bakan, bu vesileyle İran Petrol Bakanı Kazemi ve İran Cumhurbaşkanı I. Danışmanı Agamuhammedi ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.