Mayıs
5-7 Mayıs
TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan, Norveç’i ziyaret etmiştir.

5-7 Mayıs
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız İstanbul’da gerçekleştirilen Avrasya Ekonomik Zirvesi marjında Gürcistan Enerji Bakanı Aleksander Khetaguri ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-7 Mayıs
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, İngiltere ziyareti kapsamında, Dışişleri Bakanı David Miliband ve Avrupa Bakanı Caroline Flint ile görüşmelerde bulunmuştur.

6 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, KKTC’ne günübirlik resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan, KKTC’deki temasları çerçevesinde, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Talat tarafından kabul edilmiş, KKTC Başbakanı Sayın Derviş Eroğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Özgürgün’ü makamlarında ziyaret etmiş ve ana muhalefet partisi CTP'nin Genel Başkanı Sayın Ferdi Sabit Soyer’le bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız Lefkoşa Büyükelçiliğimizi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığını da ziyaret etmiştir.

KKTC Cumhurbaşkanlığındaki görüşmeyi takiben yapılan basın açıklamasında Sayın Talat, Sayın Bakanımızın ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiriyor olmasından onurlandıklarını belirtmiş, bu ziyaretin ülkemizin KKTC’ye ve Kıbrıs Türk halkına verdiği desteğin ve genel olarak Kıbrıs sorununa gösterdiği özel ilginin bir göstergesi olduğuna işaret etmiştir.

6 Mayıs
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın başkanlığında bir heyet, Sayda Travma ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışına katılmak üzere Lübnan'ı ziyaret etmiştir.

6-8 Mayıs
Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç, Marmara Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmıştır.

6-8 Mayıs
Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Marmara Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılmıştır. Konuk Cumhurbaşkanı, ayrıca TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan ile de görüşmüştür.

7 Mayıs
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Prag’da düzenlenen Doğu Ortaklığı Zirvesi marjında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7 Mayıs
ABD Hazine Bakan Yardımcısı Vekili Andrew Baukol ile ABD Hazine Bakanlığı Orta Doğu Ofisi Direktörü Francisco Parodi ülkemizi ziyaret ederek, Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’le görüşmüşlerdir.

7-8 Mayıs
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da yer aldığı bir heyetle, Prag’da düzenlenen AB “Doğu Ortaklığı” Zirvesi resmi akşam yemeği ve “Güney Koridoru” Zirvesine katılmıştır.

8 Mayıs
Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

11 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Orta Doğu konulu toplantıya katılmıştır. Toplantı sonrası yapılan Başkanlık açıklamasında İsrail-Filistin ihtilafına iki devlet temelinde bir çözüm bulunması yönünde kararlı çaba gösterilmesi gereği vurgulanarak, iki taraf arasındaki geçmiş mutabakatlar temelinde barış müzakerelerinin geri dönülmez niteliğine atıf yapılmış, ayrıca Filistinliler arasında uzlaşı ve birlik sağlanmasının önemine işaret edilmiştir.

11-13 Mayıs
Sırbistan Savunma Bakanı Dragan Sutanovac, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Sutanovac ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, ayrıca Genelkurmay Başkanı Sayın İlker Başbuğ’la da bir araya gelmiştir.

11-15 Mayıs
Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, beraberinde eşi Maria Cavaco Silva, kalabalık bir işadamı ve basın heyeti olduğu halde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Konuk Cumhurbaşkanı 11 Mayıs 2009, Pazartesi günü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmiş; 12 Mayıs 2009, Salı günü Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığı resmi görüşmenin ardından TBMM’ni ziyaret ederek, TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan’la da görüşmüş ve Meclis Genel Kuruluna hitap etmiştir. Cumhurbaşkanı Silva ayrıca, ana muhalefet partisi CHP lideri Sayın Deniz Baykal’ı kabul etmiştir.

12 Mayıs
Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Sayın Mustafa İsen, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov'un yemin törenine katılmak üzere Üsküp'e bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

12 Mayıs
Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi’nin Madrid’te yapılan 119.Toplantısına Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış katılmıştır. Toplantıda AK’nin kuruluşunun 60.yıldönümü vesilesiyle bir bildiri kabul edilmiştir. Varşova Zirvesi sonuçlarının izlenmesi bağlamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kontrol mekanizmalarının etkinliğinin uzun dönemde güvence altına alınması ve AK ile AB arasındaki ilişkiler, AK Genel Sekreter seçimi ve Gürcistan’daki ihtilaf, toplantının ana gündem maddelerini oluşturmuştur.

12-13 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le başbaşa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirmiş, ardından Azerbaycan Milli Meclisi’ne hitap etmiştir.

13-14 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 1 Temmuz 2009’da AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in davetine icabetle İsveç'i ziyaret etmiştir. Sayın Bakan, ziyaret çerçevesinde, İsveç Dışişleri Bakanı Bildt ve AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Rehn ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

13-15 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Başbakanı Donald Tusk’un davetine icabetle Polonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal konulara dair ikili temasları ve işbirliğini pekiştirmek amacıyla Sayın Başbakanımız ve Polonyalı karşıtı arasında 14 Mayıs 2009 tarihinde Stratejik Ortaklık Belgesi imzalanmıştır.

14-17 Mayıs
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Bilderberg toplantısına katılmak amacıyla, Yunanistan’ı ziyaret etmiştir.

15-17 Mayıs
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Suriye Arap Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel barış çabaları da ele alınmıştır.

19 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın da yer aldığı bir heyetle Türkiye AB arasındaki en üst düzey karar organı olan Ortaklık Konseyi’nin Brüksel’de düzenlenen 47nci oturumuna katılmıştır. Toplantıda ülkemizin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde son dönemde meydana gelen gelişmeler ile reform sürecimiz ele alınmıştır.

20-21 Mayıs
Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı, bu vesileyle, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile birer görüşme yapmıştır. Ziyaret çerçevesinde, ayrıca Türkiye-Slovenya İş Konseyi düzenlenmiştir.

20-22 Mayıs
Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

21-22 Mayıs
Türk-Türkmen Hükümetlerarası Ekonomik Komisyonu II. Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov’un eşbaşkanlıklarında Aşkabat’ta düzenlenmiştir.

21-22 Mayıs
İtalya'nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Adolfo Urso ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Ankara’da Türkiye - İtalya Ekonomik Faaliyetleri İzleme Komitesi V. Dönem Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

21-24 Mayıs
Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve TBMM Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile beraberindeki Dostluk Grubu üyelerinden oluşan heyet 28. Türk Günü Yürüyüşü'ne katılmak üzere ABD'yi ziyaret etmişlerdir.

23-24 Mayıs
Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi İzleme Komitesi I. Toplantısı, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov ile Gürcistan Ulaştırma Bakanı Lasha Zhvania’nın başkanlık ettikleri heyetlerin katılımıyla Bodrum’da düzenlenmiştir.

23-25 Mayıs
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Roma’da yapılan G-8 Enerji Bakanları toplantısına iştirak etmiştir.

24-29 Mayıs
Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker başkanlığındaki heyetimiz, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) Genel Direktörü Bernard Vallat’ın davetine icabetle, Örgütün Paris’te düzenlenen 77. Genel Kurul Toplantısına iştirak etmiştir.

25-26 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un davetine icabetle Azerbaycan’a resmi bir ikili ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Sayın Bakanımızın bu göreve atanmalarını takiben KKTC’nin ardından yaptığı ilk resmi ikili ziyaret olması nedeniyle de önem taşımaktadır.

26-27 Mayıs
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret kapsamında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev, Başbakan Igor Çudinov ve Kırgız Meclisi (Jogorku Keneş) Başkanı Aytibay Tagaev ile görüşmeler yapmış ve Meclis’e hitap etmiştir. Türkiye-Kırgızistan İş Konseyine katılımının ardından, kendisine fahri profesörlük diplomasının sunulduğu Yusuf Balasagun Milli Üniversitesi’ndeki törene iştirak etmiş, ayrıca Kırgız-Türk Manas Üniversitesi ile Atatürk-Alatoo Üniversitesini ziyaret etmiştir.

Ayrıca, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Çevre Koruma Alanında İşbirliği Anlaşması" imzalanmıştır. Anlaşmayı ülkemiz adına, Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Kırgızistan adına ise Dışişleri Bakanı Kadırbek Sarbaev imzalamışlardır.

Bahsekonu anlaşma ile iki ülkenin, endüstriyel kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması ve izlenmesi, çevresel etki değerlendirmesi, su kaynaklarının kullanımı ve korunması, mera ıslahı, sulak alanların korunması ve yönetimi, uluslararası kriterlere uygun korunan alanların kurulması, ekoturizm, biyolojik çeşitlilik, doğal kaynak yönetimi, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji kaynakları vb. alanlarda işbirliği yapmaları hedeflenmektedir.

26-27 Mayıs
İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. David Miliband ziyareti sırasında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ile de görüşmüş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

26-29 Mayıs
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Almanya’nın Leipzig kentinde ülkemiz dönem başkanlığında düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Forumuna (ITF) katılmış; Forum vesilesiyle BM Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM AEK) İcra Sekreteri Jan Kubis, Rus meslektaşı Igor Levitin ve Litvanyalı meslektaşı Eligijus Masiulis ile görüşmelerde bulunmuştur.

27-29 Mayıs
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Irak Elektrik Bakanı Kerim Wahid'in evsahipliğinde, Bağdat’ta düzenlenen Türkiye-Irak-İran Enerji Bakanları toplantısına katılmıştır. Toplantının sonucunda üç bakan tarafından enerji alanında işbirliğini öngören bir mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

28-29 Mayıs
Avrupa Konseyi üyesi devletler Medya ve Yeni İletişim Hizmetleri 1. Bakanlar Konferansı Reykjavik'te düzenlenmiştir. Konferansa Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

28-30 Mayıs
Tacikistan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Başbakan Akil Akilov ve Ali Meclisi Başkanı Sadullo Hayrullayev ile görüşmüş, Tacikistan’da yaşayan Türk vatandaşlarımızla bir araya gelmiş, Türk-Tacik İş Konseyi’ne katılmış ve Türk okullarını ziyaret etmiştir.

31 Mayıs-3 Haziran
ATC'nin 28. Yıllık Konferansı Vaşington’da düzenlenmiştir. Konferansa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakanlık Müşteşar Vekili Sayın Selahattin Çimen ve Başbakan Başmüşaviri Sayın İbrahim Kalın katılmışlardır.