Şubat
1-3 Şubat
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik Almanya Federal Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Sayın Olaf Scholz’un davetine icabetle Almanya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Sayın Bakan Çelik, Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Olaf Scholz (SPD)’un yanı sıra, Federal Hükümetin Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'le (CDU) görüşmüştür.

3-4 Şubat
Sudan tarafının vaki talebi üzerine, Sudan’a ilişkin siyasi gelişmeleri değerlendirmek için Cumhurbaşkanı Kıdemli Yardımcısı Ali Osman Muhamed Taha ülkemizi ziyaret etmiştir.

3-6 Şubat
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Kral Abdullah’ın davetine icabetle Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın SA’nı ziyareti, 19 yıl aradan sonra bir Türk Cumhurbaşkanının bu ülkeye ilk ziyareti olması bakımından önem taşımıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Riyad ve Cidde’yi kapsayan SA ziyareti sırasında Kral Abdullah’ın yanısıra on ayrı Bakanla görüşmüştür. Türk ve Suudi Arabistanlı işadamlarıyla da biraraya gelen Sayın Cumhurbaşkanımız, Cidde’de İKÖ Genel Sekreterliğini ziyaretle İKÖ Genel Sekreteriyle bir görüşme yapmıştır. Sözkonusu ziyaret sırasında Deniz Ulaştırması Alanında İşbirliği Anlaşması ile Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

4-5 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan KKTC'ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakan, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Talat, Başbakan Soyer ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı’yla görüşmüştür.

6 Şubat
KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başkanlık Divanı heyetiyle birlikte Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam’la görüşmüştür.

6-7 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Münih Güvenlik Konferansı sırasında Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan’la ikili bir görüşme yapmıştır.

8-10 Şubat
Etyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

9 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov’un davetine icabetle Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

9-10 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn’un davetine icabetle, Lüksemburg’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bakan, sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Lüksemburglu mevkidaşıyla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmış; Parlamento Başkanı Lucien Weiler tarafından kabul edilmiş ve Hazine ve Bütçe Bakanı Luc Frieden’le görüşmüştür. Sayın Bakan ayrıca, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn’la birlikte “Pierre Werner Enstitüsü” tarafından düzenlenen konferansa katılarak “Main Contributions of Turkey’s Accession to the EU in a Challenging Global Environment” konulu bir konuşma yapmış ve bazı basın yayın organlarına mülakat vermiştir.

11 Şubat
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ülkemize gelerek Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da görüşmelerde bulunmuştur.

11-12 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Letonya Dışişleri Bakanı Maris Riekstins’in davetine icabetle Letonya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur.

12-13 Şubat
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Turgay Avcı, Ankara’yı ziyaret etmiş, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker’le görüşmüştür.

12-15 Şubat
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Rusya Federasyonu’na bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyarette Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Başkanı Dmitri Medvedev, RF Başbakanı Vladimir Putin, RF Federal Meclisi alt kanadı Devlet Duması Başkanı Boris Grizlov ve Federal Meclis üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov’la görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasındaki İlişkilerin Yeni Bir Aşamaya Doğru İlerlemesi ve Dostluğun ve Çok Boyutlu Ortaklığın Daha da Derinleştirilmesine İlişkin Ortak Deklarasyon” imzalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız 14 Şubat günü RF Tataristan Cumhuriyeti’ne geçerek Kazan’da düzenlenen Türkiye-Tataristan İş Forumunun açılışını yapmıştır.

14-18 Şubat
Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar İstanbul’da yapılan 5. Dünya Su Forumu Hazırlık Toplantısı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyaret sırasında 17 Şubat 2009 tarihinde Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Nafiz Özak’la görüşmüştür.

16-18 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Yemen Dışişleri Bakanı Dr. Abu Bakr Al-Qirbi’nin davetine icabetle Yemen’e resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bakan, Yemen Dışişleri Bakanı Dr. Al-Qirbi’yle görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh, Başbakan Dr. Ali Muhammad Mujawar ve Temsilciler Meclisi Başkanı Yahya Ali Al-Raee tarafından kabul edilmiştir.

17-18 Şubat
Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında iki ülke arasında “İkili İlişkilerin Geliştirilmesine Dair Strateji Belgesi”, “Ekonomik İşbirliği Anlaşması”, “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nı Tadil Eden Ek Protokol”, “Enerji Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası”, “Çevre, Doğa, Su ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

17-18 Şubat
T.C Ziraat Bankası Atina ve Gümülcine Şubelerinin resmi açılışları Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Nazım Erken tarafından yapılmıştır.

17-21 Şubat
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler, Kırgız Cumhuriyeti Enerji ve Yakıt Kaynakları Bakanı Ilyas Davidov'un davetine icabetle, enerji konularında görüşmelerde bulunmak üzere, Kırgızistan'a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde “Kırgızistan Cumhuriyeti, Sanayi Enerji ve Yakıt Kaynakları Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Arasında Karşılıklı Anlayış ve İşbirliği Memorandumu” imzalanmıştır

18-19 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halit bin Ahmet El-Halife’nin davetine icabetle Bahreyn’e resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bakan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halit’le görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Kral Hamad ve Başbakan Şeyh Halife tarafından kabul edilmiştir.

18-19 Şubat
Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, İstihdam ve Girişimcilik Bakanı Damir Polancec ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında 19 Şubat günü İstanbul’da Türk ve Hırvat işadamlarının katıldığı İş Konseyi Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı sırasında Antalya ve Zadar Limanları arasında işbirliğini öngören bir Mutabakat Anlaşması imzalanmıştır.

18-22 Şubat
Sırbistan Kültür Bakanı Nebojsa Bradiç Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde 19 Şubat 2009 tarihinde iki ülke arasında bir “Kültürel İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

19-20 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Litvanya Dışişleri Bakanı Vygaudas Usackas’ın davetine icabetle Litvanya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur.

20-22 Şubat
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Kenya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında Kenya’yla “Hava Ulaştırma Anlaşması”, “Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması” ve “Resmi Pasaportlara Vize Muafiyeti Sağlayacak Anlaşma” imzalanmıştır.

21-25 Şubat
Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, 2009 IDEX Savunma Sanayi Fuarına katılmak üzere Abu Dhabi’yi ziyaret etmiştir.

22-23 Şubat
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Tanzanya’ya bir devlet ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret sırasında Tanzanya’yla “Tarım Alanında Teknik, Bilimsel, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Konulu Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

22-24 Şubat
Almanya Federal Cumhuriyeti Adalet Bakanı Brigitte Zypries Adalet Bakanı Sayın Mehmet Ali Şahin’in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

22-25 Şubat
Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek beraberinde çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan resmi bir heyetle Türkiye-Avustralya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılmak üzere Avustralya’yı ziyaret etmiştir. Toplantı marjında ayrıca 23 Şubat günü Melburn’da Türk ve Avustralyalı işadamlarının katılımıyla İş Forumu yapılmıştır.

23-25 Şubat
Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen, Gürcistan’a beş milletvekilimiz ile Gümrük Müsteşarı Emin Zararsız’ın da dahil olduğu resmi bir heyet ve 100’ü aşkın işadamından oluşan 140 kişilik bir heyetle Tiflis ve Batum’u kapsayan bir ziyarette bulunmuştur.

24-25 Şubat
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve beraberindeki heyet Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından Lyon (Fransa) Ticaret ve Sanayi Odası’yla işbirliği içinde düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Lyon’u ziyaret etmiştir.

25-27 Şubat
İsviçre Federal Adalet ve Polis Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf ülkemizi ziyaret etmiştir.

25-27 Şubat
Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen D-8 Gıda Güvenliği Konusunda Tarım Bakanları Toplantısına katılmıştır.

25-27 Şubat
Arnavutluk Sağlık Bakanı Anila Godo Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’ın konuğu olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

26-28 Şubat
TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan AB Parlamento Başkanları Konferansına iştirak etmiştir.

28 Şubat
Türkiye-İran 6. Kara Ulaştırma Komisyonu toplantısı Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın Eşbaşkanlığında Tahran’da yapılmıştır.