#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun NSU Davasında Verilen Karara İlişkin Basına Yaptığı Açıklama, 11 Temmuz 2018, Brüksel

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- …Tabii baş sanığın ve sanıkların cezalandırılması önemli. Fakat bu süreçte bu cinayetlerin arkasındaki kişiler ortaya çıkarılmadı. Ve bu sanıklar özellikle istihbarattan ve derin devletten destek aldıklarını itiraf etmesine rağmen bu kişilerin ya da kurumların kim olduğu ortaya çıkarılmadı. Dolayısıyla, bu mahkeme gerçek anlamda bu süreç, suçluların ortaya çıkarılmaması bakımından bir zafiyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Hatta bu süreçte bazı şahitlerin de öldürüldüğünü de gördük biliyoruz. Dolayısıyla, baş sanık ve bu sanıkların ceza alması yetmez. Ve bu cinayetlerin arkasında kim var, istihbarat içinde kim var, derin devlette kim var hangi kurumlar var ortaya çıkarılması gerekiyor ve onların da cezalandırılması gerekiyor. Eğer bu yapılmazsa Almanya’da geçenlerde Solingen faciasının katliamının yıl dönümünde yine anma törenlerine de katıldık. O saldırı ne ilk oldu, ne son oldu Almanya’da devam eden saldırılar var. Ve Avrupa’da artan ırkçılık ve ırkçı saldırılar var. Bunların sorumluları cezalandırılmadan biz bu sürecin önüne geçemeyiz.

O yüzden Almanya’dan beklentimiz 6 yıldır geciken bir dava süreci vardı. Davanın sonuçlanması bu aşamada önemli ceza alması bu davanın ve soruşturmanın diğer sorumluların ortaya çıkarılması bakımından da devam ettirilmesi gerekiyor. Biz de Türkiye olarak bunu yakından takip edeceğiz, takip etmeye devam edeceğiz ve sorumluların ortaya çıkarılması sürecinde de üzerimize düşeni yapacağız. Bu süreçte de tabii ki aileleri maalesef bu NSU cinayetlerinde ve diğer saldırılarda şehit verdiğimiz kardeşlerimizin ailelerini yalnız bırakmadığımız gibi bundan sonraki süreçte onları da yalnız bırakmayacağız.