#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun A Haber Kanalına Verdiği Özel Röportaj, 20 Haziran 2018, Antalya

SUNUCU- Evet, 24 Haziran seçimlerine artık sayılı günler kaldı. Hem içeride hem dışarıda yoğun bir gündem var ve bugün Antalya’dayız işte bu yoğun gündemi Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla Dışişleri Bakanımızla değerlendireceğiz. Öncelikle hemen şunu bahsedelim: Seçime artık çok kısa bir süre kaldı ve yoğun bir gündem özellikle dışarıda yaşanan gelişmeler var. Suriye’nin kuzeyinde aynı zamanda Irak’ın kuzeyindeki bir harekat işte bunların cevabını Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’ndan alacağız.

Sayın Bakan, yayına hoş geldiniz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Teşekkür ediyorum, siz de Antalyamıza hoş geldiniz.

SUNUCU- Teşekkür ederiz. Öncelikle şuradan sıcaklığına göre olayların ve gelişmelerin gidecek olursak Münbiç kısa bir süre önce zaten açıkladınız Amerika dönüşünde de bunun sinyali gelmişti, son durum nedir? Birde biraz daha önceye gidecek olursak nasıldı ve şu anda da durum ne?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Münbiç konusunda esasen Suriye’nin geri kalan kısmı YPG’nin kontrol ettiği alanlar için söylüyorum geri kalan kısmı için de bir örnek olacak, bir yol haritası konusunda mutabakatımızı sağlamıştık, onayına vermiştik ve şimdi uygulama safhasına geçiyoruz dedik ve aşama aşama takvim tıkır tıkır işliyor birlikte çalışıyoruz. Önce hep beraber iki taraftan askerler, Genelkurmay, yine Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatımız ve Dışişleri Bakanlığımız bu işi birlikte yürüttü bizim koordinasyonumuzda ve karşı tarafta da aynı kurumlardan muhataplarımız vardı şimdi sahada uygulama safhasına da geçtik ön hazırlıklar yapıldı toplantılar yapıldı ve askerlerimiz de devreye gezmeye başladılar. Amaca nedir? YPG’yi, PKK’yı Münbiç’ten çıkarmak, bunların gittiğinden de herkes emin olacak süreç şeffaf olacak, silahlar elinden alınacak ve burada güvenlik boşluğu oluşmaması için birlikte devriye gezeceğiz ve bu süreçte de yine güvenlik birimlerini ve bu Münbiç’i yönetecek kişileri birlikte tayin edeceğiz, yani yerel halka teslim edeceğiz onları da eğiteceğiz ve Münbiç’i istikrara kavuşturacağız. Ve Münbiç’i terk etmek zorunda kalan göçmenleri Türkiye’deki Suriyeli kardeşlerimizle bu bölgeye döndüreceğiz, yani onların dönmesine yardımcı olacağız gelip de ihtiyaçlarını da karşılayacağız. Amaç bu bölgeyi istikrara kavuşturmak, yani Münbiç ve Fırat’ın doğusu ve Münbiç modelini diğer şehirlerde de uygulayıp tamamen bu bölgeyi istikrara ve güvenliğe kavuşturacağız. Bu Suriye’nin geleceği bakımından da çok önemli, bizim güvenliğimiz bakımından da çok önemli.

SUNUCU- Sayın Bakanım, diğer şehirler demişken hemen onu soralım, şu anda bahsi geçen noktalar var mıdır Suriye’de ABD’yle görüşmelerde bir sonraki belki aşamalarda ve ikinci bir soruyu da hemen yöneltmek istiyorum. Daha önce Türkiye zaten bu durumun buradaki bu gelişmenin olması gerektiğini çok önceden söylemişti ABD bunun karşısındaydı. Belki de sorundan çözüme doğru bir politikaya geçti, kökten bir değişiklik var mı ABD’nin Suriye politikasında?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- ABD bize başından beri söz veriyordu bu sözünü tutmuyordu. Yani karşısında değil, ama bir oyalama vardı. Tamam çıkaracağız Obama’da böyle söyledi, Kerry’de böyle söyledi. Ondan gitti, ama Dunford halen görev başında o defaatle söylemişti, Trump’ta söyledi, yeni yönetimdeki arkadaşlarda söyledi, ama fiiliyatta bir şey göremiyorduk. Biz de ne dedik? Burası bize yönelik bir tehdit oluşturuyor Afrin gibi. Dolayısıyla, siz bunları çıkarmayacaksınız, biz gerekli müdahalede bulunacağız başka çaremiz yok. Ve sonuçta o zaman birlikte çalışalım önerisi geldi ABD’den zaten ilişkilerimizde çok gerilmişti. Bizde bu öneriyi değerlendirdik ve ne yapacağımızı oturup konuştuk. Sadece Münbiç değil, başka meselelerde vardı o konularda da yine bir çalışma grubu oluşturma kararı aldık üç tane çalışma grubu. Ve artık bu söz tutulsun ve birlikte çalışarak bundan emin olalım böyle oldu, yani değişiklik budur. ABD sözünü tutamamıştır ve şu ana kadar da yol haritası güzel bir şekilde herhangi bir problem çıkmadan uygulanıyor, biz de bunu arzu ediyoruz. Yani biz tesadüfen buradaki gelişmenin özeti şu: Biz bu konularda çok kararlıyız ve kararlı olduğumuzu da herkese gösterdik. Dost da gördü, düşman da gördü, komşularımız da müttefiklerimiz de gördü. Kararlılığımızı Fırat Kalkanında gösterdik DEAŞ’a karşı. Kararlılığımızı Afrin’de Zeytin Dalı Operasyonuyla harekatıyla gösterdik. Ve Münbiç konusunda da kararlıydık ve bu kararlılığımız esasen bu konularda önemli gelişmelere sebep oldu. Yani bazen sahada, bazen masada kazanımlarımız oldu. Her zaman illa sahada olması gerekmiyor. Sahada olacak, sonra masada yani diplomasiyle o sahadaki kazanımlarımızı kaybetmememiz gerekiyor. Bazen de önce oturursunuz masada kararları alırsınız, masada yol haritasını onaylarsanız, ondan sonra sahada uygulama safhası uygulama safhası olur, Münbiç’te de aynen böyle oldu. Önce masada diplomasi yoluyla biz bu sonuçları elde ettik, şimdi ise sahada uygulama zamanı.

SUNUCU- Sayın Bakanım, hemen Suriye’nin kuzeyinden Irak’ın kuzeyine doğru geçecek olursak bir harekat devam eden bir harekat söz konusu. Son durum nedir harekattaki son durumumuz nedir? Şunu da öğrenmek istiyorum İran ve Irak burada bir rol üstlendi mi, bir bilgi alışverişi ya da istihbarati bir alışveriş var mı ya da daha etkin bir rolü var mı?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şu anda Irak’ın ya da İran’ın herhangi bir rolü yok. İran’dan bir iki açıklama geldi, ama alt düzeyden açıklama geldi. Esasen buradaki yapılanma İran’ın güvenliği, ulusal güvenliği ve yine sınır bütünlüğü bakımından da ciddi bir risk, tehdit. Zaten Irak için keza çok büyük bir tehdit DEAŞ neyse PKK o, Bağdat yönetimi de bunu biliyor, Erbil yönetimi de bunu biliyor. Erbil derken Süleymaniye’deki işte KYB ve Goran’ı kast etmiyorum. Onlar PKK’yla iş birliği içine girdiler şimdi bedelini ödüyorlar. Kendileri bize söylüyor bizim parti içinde bazı gruplar bunları destekledi şimdi bizim partilerimizi de baskı altında tutuyor onlar yönetmeye başladı dedi. PKK bir terör örgütüdür ve Türkiye’de daha önce Kürt kardeşlerimize yönelik kurduğu baskıyı şimdi Süleymaniye bölgesinde şehirlerde oradaki Kürt kardeşlerimize, ama oradaki bazı Kürt partileri de bunlara adeta çanak tuttu, onların şehre inmesini destekledi. Bağdat tabii karşı buna Bağdat ülke kendi sınırları içinde terör ister mi? İstemez. Fakat şu anda tabii Bağdat seçimlerden sonra hükümet kurma çabasında. Bağdat şunu çok iyi biliyor: Biz Irak’ın toprak bütünlüğünü herkesten fazla destekliyoruz ve referandumda da bunu gösterdik. Ve DEAŞ’a karşı mücadelede de destek verdik şimdi Irak’ın yeniden inşası için her türlü desteği veriyoruz, herkesten fazla 5 milyar dolar kredi taahhüdünde bulunduk. Elbette bizim iş adamlarımız yatırımlar yaparken ve Bağdat’ta projeleri üstlenirken bundan faydalanacak, onları faydalandıracağız, onları vereceğiz, ama aynı şekilde Irak’a verdiğimiz bir destek. Fakat bizim ABD’yle kurduğumuz çalışma grubunun içinde Türkiye, ABD, Bağdat ve Erbil yönetimiyle, merkezi hükümet ve Erbil yönetimiyle birlikte PKK’ya ve PKK’nın yöneticilerine yönelik birlikte çalışacağız ve etkisiz hale getireceğiz. Çünkü PKK hem Erbil’e, hem Türkiye’ye, hem de Bağdat’a ciddi bir şekilde tehdittir ve bizim ulusal güvenliğimize bir tehdittir, zararlıdır. Ve bu konuda iş birliğimizi tabi ileride arttıracağız, ama şu anda Kandil’e doğru ilerleyen operasyonumuz, harekatımız, Türkiye’nin tek başına kendi imkanlarıyla, kendi gücüyle yaptığı bir harekattır, amacı da bellidir, teröristleri bu bölgeden de temizlemektir.

SUNUCU- Bir ilerleme zaten mevcut bir ilerleme var bu harekatta. Peki, bir direnç var mı hem sahada hem masada ülkelerden bir direnç göstergesi var mı, yani yapmayın, ne yapıyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Yok açık açık söyleyen yok şu ana kadar. Rahatsız olanlar vardır mutlaka, ama zaten böyle bir.

SUNUCU- Rahatsız olan ülkeler.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Vardır mutlaka vardır. Afrin’de ve diğer yerlerde orada direkt PKK/YPG diyemiyorlar da Kürtlere yönelik diyorlar bu harekatınız doğru değil. Suriye’den kaçan YPG’nin sürgüne gönderdiği 400 bin Kürt’ün hakkını niye sormuyorsun da illa PKK’yı, YPG’yi soruyorsun, onun hakkını niye savunmuyorsun yani normal Kürtlerin? O zaman tabi biz cevabını veriyoruz. Bu harekatımıza yönelik herhangi bir eleştiri ya da herhangi bir uyarı da gelmedi zaten böyle bir şeyi biz reddederiz. Çünkü biz meşru hakkımızı kullanıyoruz. Birleşmiş Milletlerin Şartının 51’nci maddesini uyguluyoruz. Uluslararası hukuka uygun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz. Uluslararası hukuka uygun davranıyoruz ve her zaman da şunu söylüyoruz biz komşumuz Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmek için değil, teröristleri temizlemek için buradayız ve bu esasen Irak’ın toprak bütünlüğü için de onlara ciddi bir desteğimizdir.

SUNUCU- Peki, bir süre var mıdır öngördüğünüz? Tabii şu an kesin bir süre yoktur, ama öngördüğünüz bir süre var mıdır?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sahada ilerlemeye bağlı. Afrin’le ilgili yine bir yurt dışına giderken gazeteci arkadaşlar Mayıs’a kadar biter mi dediler? Ben biter tabii dedim Mayıs’a da kalmasını istemeyiz dedim, ertesi gün manşetler Mayıs’ta bitecek 4 gün sonra bitti Afrin operasyonu. O yüzden şimdi sahadaki ilerlemeye bağlı. Biraz önce söylediğiniz direnç var mı? Bu kalleşler, teröristler hiçbir zaman mertçe zaten bizim askerimizin, bizim polis özel harekatımızın, komandomuzun karşısına çıkamaz, bunlar kalleş terör örgütüdür. Dolayısıyla, tabii nereye gidiyorlar? İnlerine. Nereye gidiyorlar? Dağlara kaçıyorlar, biz de peşinde. Türkiye’de hiçbir zaman askerlerimizin karşısına, güvenlik güçlerimizin karşısına mertçe çıkamamış, hep kalleşçe tuzaklar kurmuşlardır sinsice ya uyurken gelip şehit etmişlerdir ya da el yapımı tuzaklar kuruyorlar vesaire vesaire. Zaten çukur kazdıkları zaman da ne yaptılar? Eteklerle dışarıya kaçmaya çalıştılar, ama onlar da yakalandılar bunlar kalleş terör örgütüdür. O yüzden bunlar bizim askerimizin ve ordumuzun aynı şekilde komandomuzun, polis özel harekatımızın, jandarmamızın karşısında duramazlar. Tabii ne kadar süre alacağını bu sahada operasyonu yürüten arkadaşlarımız ve askerlerimiz ve ilgili arkadaşlarımız daha iyi bilirler. Bunu göreceğiz, ama kararlıyız, emin adımlarla ilerliyoruz ve Kandil’i temizleyeceğiz, hedef bu.

SUNUCU- Hemen içeriye gelecek olursak 24 Haziran artık günler kaldı, siz yoğun da bir diplomasi trafiğinin içindesiniz, aynı zamanda da seçim bölgenizde sürekli buradasınız. Nasıl görüyorsunuz seçimin gidişatı, seçimin matematiği nasıldır, yani bir çıkan bir öngörünüz oluştu mu şu anda?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Seçim çalışmalarımız gayet güzel gidiyor. Eskiden yurt dışında yoğun diplomasi içinde Antalya’daki çalışmaları yine telefonla yakından takip ediyorduk ilk fırsatta da Antalya’ya geliyorduk. Bu zaten bizim Cumhurbaşkanımızın da talimatı, Partimizin de anlayışı. Şimdi ise tabii kampanya zamanı üç ziyaretim oldu Almanya’ya, Vaşington’a ve Pekin’e, bunlar da birbirinden önemli ziyaretlerdi ve Münbiç yol haritası dâhil. Ve tabii biz seçim çalışmasını yaparken Türkiye’nin gelecekte atması gereken adımlarla ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz her anlamda. Dolayısıyla, o ziyaretlerin dışında genellikle sahadayız. Daha önce gelmemizin bir faydası var, şimdi seçim zamanı geldiğiniz zaman vatandaş sadece seçim zamanı buradasın demiyor. Vatandaşın huzuruna çıktığımız zaman gayet böyle başımız dik bir şekilde çıkıyoruz. Neden? Antalya’ya 16 senede çok hizmet ettik Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi. Antalyalılar da bunun kıymetini biliyorlar gerçekten biliyorlar ve her seçimde bizim oyumuzu arttırdılar. Cumhurbaşkanımıza verilen destek arttı, bizlere verilen destek arttı. 21’den 42’ye çıktık biz 2002 de yüzde 21 almıştık, kolay bir bölge değil.

SUNUCU- Antalya’daki oy oranı 21’di, 42.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 42’ye çıkardık. Bu neden Antalyalılar kadirşinastır, bir de demokrasinin kalesidir ve hizmet edeni bilir. Özellikle Antalya’nın kalkınmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekten liderliğinde çok önemli şeyler yaptık Antalya’mız için. Ve şimdi de vatandaşımızın teveccühü var, yine Antalya’da birinci açık ara birinci parti olacağız AK Parti olarak ve Cumhurbaşkanımıza da yine Türkiye ortalamasında inşallah buradan bir destek göndereceğiz. Daha önceki referandumdan daha fazla oy görüyoruz, ciddi bir destek görüyoruz. Sosyal demokrat arkadaşlarımız var, yine toplumun değişik kesimlerinden daha önce bize oy vermemiş arkadaşlar var, HDP’ye oy vermiş arkadaşlar var. Türkiye’nin geleceği için bir. İkincisi, Antalya’ya hizmeti kimin getirip, kimin getirmeyeceğini biliyor. Biz de projelerimizle çıktık, projelerimizi anlatıyoruz. Yaptıklarımız hangi aşamadayız, bir de ilave neler yapacağız onları anlatıyoruz, somut şeyler konuşuyoruz.

SUNUCU- Sayın Bakanım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel de bir ilgisinden bahsettiniz, 2002’den bu yana Antalya’da büyük yaptırımlar yaptı dediniz. Bu yatırımlara değinecek olursak hemen faaliyet yine AK Türkiye genelindeki yatırımları, söylemlerinden bahsedecek olursak?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Antalya’ya geldiğiniz zaman 3 milyon turist geliyordu, 3,5 milyona yakın. Şimdi 14 milyona gidiyoruz bu altyapısız, üstyapısız olmaz. Antalya kolay ulaşılır şehir olması lazım ve Antalya içindeki ulaşım ağları ilk defa raylı sistemle tanıştı ve Antalya’mızın her yerine kolay ulaşılır olmak için havaalanı iki tane hava alanımız oldu sadece bir pist, bir terminal vardı Antalya’da. Merkezde 3 terminal 4 pistimiz oldu ve Alanya Gazipaşa. Şimdi ise Gazipaşa’dan sonra Batı Antalya Hava Alanını açıyoruz üç tane havaalanımız var.

SUNUCU- Yani İstanbul’dan sonra…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- İstanbul’dan sonra üç tane havaalanı olacak.

SUNUCU- Antalya üç hava limanı olan şehir oluyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- İstanbul’daki hava alanı Atatürk Havaalanı millet bahçesi olacak belki bir pist özel jetler için kalabilir, o ayrı bir şey. Diğer taraftan yani hep gerçekten ulaşım konusunda müthiş çevre yollarıyla, Mersin yolu aynı şekilde, Burdur yolu, şimdi Denizli, Afyon, Burdur, Antalya Alanya otobanı, Eskişehir’den gelecek hızlı tren projesi. Kayseri’den Konya üzerinden gelecek hızlı tren projesi bunların hepsini Antalya gördü turizmi çeşitlendirdik. Ve şimdi ise spor turizminden sonra bildiğimiz klasik turizmden spor turizmi dedik, şimdi sağlık turizmi. İki sene içinde Antalya Türkiye de beşincilik ikinciliğe çıktı.

SUNUCU- Bunlar 12 aya da turizmi yayacaklar…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabi 12 aya tabi ve uzun vadeli tedaviler. Otellerle hastanelerin bu entegre edilmesi tabi bu konuda düzenlemeler de yapıyoruz şimdi. İki senedir her süreçte bir HETEX diye bir fuar düzenliyoruz ağlık ve alternatif turizm spor ve alternatif turizm. Ve dünyanın bu sene Cumhurbaşkanımızın himayesinde oldu, 165 ülkesinden 5200 alım heyeti geldi, yani dünyanın 5200 alım heyeti yani dünyanın 165 ülkesinden Türkiye’ye, tedavi için ve spor için ve alternatif turizm için insan getirecek kurumlar. Yani acenteler, sigorta şirketleri vesaire vesaire ve 7,5 milyar dolar geçen sene para kazandık sağlık turizminde bu geleceğimiz için çok önemli.

50 milyar dolar turizmden gelir diyoruz, 2023 Cumhurbaşkanımızın hedefidir adımlarla ilerliyoruz. Ama 2023’e kadar bu ivmeyi arttırarak devam ettirirsek ki kararlıyız. İlave 50 milyar dolar da sağlık turizmden para kazanacağız inşallah. Geçen sene 7,5 milyar bu sene daha artacak ve bu önemli.

Tabi…

SUNUCU- Devamı gelecek mi bu yatırımların?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii.

SUNUCU- Mesela ilk aklınıza gelen gerçekten bunun olması gerekiyor, belki de geç kalındı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Olması gerekiyor, altyapısını bizim kurmamız lazım. Bugüne kadar çok önemli yatırımlar yaptık. İki tane tıp fakültemiz var, tıp fakülte hastaneleri var, 19 tane hastane yaptık, şimdi ise şehir hastanesinin ihalesini Temmuz’da yapacağız.

SUNUCU- Şehir hastanesi de Antalya’da yapılıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Antalya da 1000 yataklı yer problemi diğer kısmı da çözüldüğü zaman ileride 1500 yatağa çıkacak bu. Çünkü yerle ilgili biraz zaman aldı, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kepez Belediye Başkanımız, Hakan kardeşimiz, Menderes kardeşimiz ilgilendiler sağ olsunlar. O yüzden biraz geciktik, ama Temmuz ayında ihaleye çıkıyoruz. Haziran da yetiştiremediler. Temmuz ayında çıkacağız. Tabii ki devamı gelecek, çünkü dünya değişiyor, Antalya değişiyor. Antalya’ya şimdi bir teknoloji şehri kuruyoruz. Beş üniversitemiz vardı eğitime çok önem veriyoruz ikinci olarak Antalya’da beş üniversitemiz oldu. Üçü vakıf, ikisi devlet 10 üniversiteye çıkacağız, bir tanesi de teknoloji üniversiteleri olacak. Teknoloji kentiyle inşallah üniversitemizi de entegre ederek Akdeniz Üniversitesi de bu konuda çok iyi. Antalya’da yeni bir şehir kuracağız. Yani yaptıklarımızla övünelim. Geçmişle kıyaslayalım. Ama gelecek vizyonunu ortaya koymazsak, geleceğimizi planlamazsak hedeflerimiz olmazsa, sadece yaptık diye övünürsek olmaz. Biz de Antalya için ve Türkiye için bunu yapıyoruz. Ve tüm Türkiye’yi 16 sene de her alanda adalette, sağlıkta, eğitimde ve yolda, ulaşımda havacılıkta, karacılık ulaşımında ve hızlı tren dahil her alanda Türkiye gerçekten çağ atladı. Ama bununla yetinemeyiz ki şimdi ne diyoruz? Edirne-Kars hızlı tren projesi. Ama Edirne-Kars hızlı tren projesi düz bir hat değil ki Antalya’ya gelecek hatlar da var. İzmir bağlantısı da var. Samsun bağlantısı da olacak, Trabzon bağlantısı da olacak ve Çukurova bağlantısı olacak, Diyarbakır bağlantısı olacak. Yani tüm Türkiye’yi başka şehirlerde elbette olacak ağ gibi adeta hızlı tren raylı sistemle göreceğiz.

Bunu kimle yapıyoruz, kimle görüşüyoruz? Çin’le. İşte Çin’e gittik, bunları görüştük geleceği planlıyoruz. Nükleer enerji santrali bir tanesini başlattık, ama hedefimiz dört tane yapmak. İkincisini Japonlarla ve Fransızlarla yapıyoruz. Üçüncüsünü de Çinlilerle yapacağız. Şimdi yer teslimi konusunda Enerji Bakanımız ve Bakanlığımız çalışıyor Berat Bey’le de görüştük ve Çin’de bunların hepsinin müzakeresini yaptık. Kanal İstanbul Cumhurbaşkanımızın rüyası, gecikti, bunu yapmamız lazım. Biz bugüne kadar ki yaptıklarımız gerçekten, yani 79 yılla kıyasladığı zaman dört kat beş kat, ama 2023 hedefine Türkiye’yi ulaştırmamız lazım. Bir de 2053 ve 2071 vizyonumuz var. Bunların da alt yapısını şimdiden oluşturmamız lazım. Bizim 16 senede yaptıklarımız esasen Türkiye’nin geleceği için sağlam bir altyapı niteliğindedir. Daha yolumuzun başındayız yeni başladık. O yüzden işte şimdi Türkiye vakti diyoruz, o yüzden şimdi Antalya vakti diyoruz.

Bugüne kadar bir şey yapılmadığından değil, bugüne kadar yapılanları sağlam bir temeli olarak görelim. Bundan sonra şahlanma vakti başlıyor, ama bunlar hamasetle olmaz. Tamam milliyetçilik yapıyoruz güzel, ama ırkçılık yapmıyoruz. Orta Asya’yla bağlarımız güçlü, ama hamasetle olmaz. Şimdi Bakü-Tiflis-Kars TANAP projesini açtık. Şimdi tarihi ipek yolunu yani Pekin’den Londra’ya kadar tarihi ipek yolu demir yoluyla canlandırılıyor burada orta koridorun sahibi biziz. Azerbaycan ve Gürcistan’la beraber.

Türkiye yani küresel projelerin de merkezinde oldu. Eskiden transit bir ülkeydik, şimdi hub merkez olduk. Enerji dağıtımında da böyle, ulaşımda da böyle ve deniz ulaşımında da aynı şekilde hub olmak için çok ciddi yatırımlarımız var. Üçüncü havaalanı bittiği zaman dünyada hava ulaşımı bakımından Türkiye merkez olacak. Olmaya başladı zaten şu andaki havaalanı yetmiyor.

SUNUCU- Belki de o sektörde yeni bir sayfa açacak üçüncü hava limanı. Şunu hemen sormak istiyorum: İlla ki seçim var ve rakipler de var, yatırımları düşündükleriniz vaatleri evet. Peki, muhalefeti nasıl yorumluyorsunuz? Özellikle İnce yeri geldiği zaman sizinle ilgili de eleştiriler yapıyordu dış siyaset üzerinden size de atıfta bulunduğu oluyor. Nasıl yorumluyorsunuz Muhalefetin durumunu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii İnce tabi konuşur rahat konuşur. Nasıl olsa iktidar olamayacak. Onun derdi burada biraz daha popülaritesini arttırıp CHP’nin başına geçmek. Kılıçdaroğlu’nun derdi de İnce’yi harcamak. Ama öyle görünüyor ki İnce bu konuda herhalde Kılıçdaroğlu’na da galip gelecek. Çünkü, tam böyle bir planlar tutmadı ciddi bir de çekişme var. Bunların konuştukları önemli değil. Şimdi milletimiz neye bakar? Bugüne kadar kim yaptı, gelecekte kim yapabilir? Biz milletimizin önüne bunları yapacağız dediğimiz zaman hadi ya diyen hiç olmadı. Ama ben 16 sene önce Alanya’dan Kuşyuvası yolu üzerinde yine Hadim, Bozkurt, Karaman tarafına tünel yapacağız dediğim zaman bizim arkadaşlar dönüp bana garip garip bakıyordu, bizim milletvekili de o zaman milletvekiliydik eski siyasetçiler gibi sallamaya başladı diyorlardı. Ama şimdi hiç kimse siz yapamazsınız demiyor, herkes yaparız diyor millet buna bakacak. Kim projelerle çıkıyor? Yaptık yapacağız. Soruyoruz Antalya’da bizden başka Antalya’yla ilgili yani bir çeşme dahi yani bir basit proje ortaya koyan başka parti ve adaylar yok. CHP’lilere soruyorum var mı diyorum? Yok diyorlar, herkes. O yüzden milletimiz kimin ne dediğine değil, kimin ne yapabileceğine, yaptığına bakar. Bu seçim kimler arasında geçecek? Millet görüyor milli ve yerli olanlarla başkasının güdümü arasında geçecek. Bu kadar zıt partileri dördünü bir araya getiren kim? Başka çabalarda oldu tutmadı biliyorsunuz. Kim bir araya getirdi, hangi? Ve bu adayların hepsinin birden Demirtaş’ı hapisten çıkartmaya çalışmaları tesadüf değildir. Dolayısıyla, milletimiz şuna bakıyor: Kim ülkeyi yönetebilir, geleceği kim taşıyabilir? Kim yerli milli? Kim teröristle mücadele eder? Kim teröristlerin çıkmasını ister? Bunları milletimiz çok iyi değerlendiriyor ve buna göre kararını verecek ve en sonunda da şunu soruyor: Bu ülkenin diyor Milli Eğitimini kime teslim edebilirim? Bu ülkenin sağlık politikalarını, sosyal politikalarını, yaşlıyı, dulu, yetimi, öğrenciyi, engelliyi kime teslim edebilirim? Bu ülkenin dış politikasını kime teslim edebilirim? Kim dik durabilir, kim kısa sürede teslim olur? Milleti bunları soruyor, cevabını da zaten veriyor. Muhalefet adaylarının da bu kalibrede olmadığını zaten milletimiz de söylüyor. Oy verecekler bile bunu söylüyor yalnız o bize kızgındır ya da ideolojik sebeple size vermem ama söylediklerinizde haklısınız diyorum.

SUNUCU- Sayın Bakanım, çok teşekkür ederiz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ben teşekkür ederim.

SUNUCU- Yayın konuğumuz oldunuz bu özel yayını gerçekleştirdik, çok sağ olun. Evet, Antalya’daydık işte dediğimiz gibi hem ülke içinde hem dışarıdaki gelişmeleri, oluşan yeni durumları Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’ndan dinledik diyelim ve Antalya’dan tekrar sözü İstanbul’a bırakalım.