#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 27 Ocak 2019, Antalya

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Dün havaalanında da bir hortum oldu maalesef iki vatandaşımızı kaybettik, bir vatandaşımız bir kızımız kayıp annesi de hastanede yatıyor dün kendisini ziyaret ettik. Dün gece Antalya’nın doğu tarafında Alanya tarafında yine sel felaketleri oldu fırtına oldu. Tüm bölgede hasar tespiti yapıyoruz evlerde, seralarda yine tarım alanlarında. Bunları telafi ederiz, iki vatandaşımızı kaybettik Allah rahmet eylesin, Allah böyle bir felaketi bir daha göstermesin diyoruz gerçekten. Ben doğma büyüme Antalyalıyım, Alanyalıyım çocukluk yıllarımda hatırlıyorum böyle 40 gün durmadan yağmur yağardı arada açardı, ama son 2 senedir özellikle Antalya’mızın batısında Finike, Kumluca ve Demre bölgesinde yağmurla beraber hortum da olmaya başladı. Dün havaalanından da bir hortum geçti orada da uçaklarda da hasar oldu, inşallah yaraları saracağız.

SORU- Efendim, Kuzey Irak’ta da bir PKK tarafından provokasyon yapıldı, sizin Barzani’yle de bir görüşmeniz oldu, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii Kuzey Irak’ta PKK yuvalanmasına yönelik istihbaratımızla işbirliği yaparak Hava Kuvvetlerimiz çok başarılı operasyonlar düzenlediler, bundan da rahatsız olmaya başladılar iyice köşeye sıkıştılar. Irak’ta yeni hükümetin kurulmasıyla beraber Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi de dahil PKK’ya yönelik atılacak hamleler de var, bunlardan rahatsız oluyorlar. Yerel halkı kışkırtmaya başladılar ve bunun arkasında PKK’nın olduğunu biliyoruz. Dün akşam Neçirvan Barzani’yle telefon görüşmemizde de gerekli tedbirleri aldıklarını zaten söylediler, bir daha bu tür provokasyonlara prim vermemeleri gerektiğini söyledik. Ve ayrıca bu kışkırtmanın arkasında kimler var, kimler yaptı, kimler yönlendirdi? Kapsamlı bir soruşturma başlatacaklarını söylediler ve gerekli tedbirleri bölgede aldıklarını söyleyerek bir daha böyle bir olaya izin vermeyeceklerini de ayrıca vurguladılar. Yine ilgili bakanlarını Başkonsolosluğumuza gönderdiler. Bir taraftan askerlerimiz, istihbaratımız, bizler süreci yakından takip ediyoruz.

SORU- Evet efendim, Venezuela gelişmelerine de değinmek istiyoruz. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa ülkeleri doğrusu Guido'yu geçici başkan olarak ilan edecek diyorlar seçim olmaması halinde, bununla ilgili neler söylersiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi demokrasinin beşiği geçinen ve başkalarına demokrasi dersi veren ülkeler işlerine gelmediği zaman demokratik seçimleri yok sayabiliyorlar bu Türkiye için olabilir, başka ülkeler için olabilir. Ve son zamanlarda özellikle ABD’nin baskısıyla da bazı Avrupa Birliği ülkeleri hatta Avrupa Birliği de maalesef kendi değerleriyle çelişen açıklamalar içinde bulunuyorlar. Evet, Venezuela’da bir problem var, ama bu problemin diyalog yoluyla ve barışçıl bir şekilde çözülmesi için herkesin katkı sağlaması lazım. Başından beri Venezuela’nın dışlanmasıyla sorunlar çözülmez, hatta daha da derinleşir demiştik. Hatta Venezuela yönetimi başta Latin Amerika bölgesindeki ülkeler dahil komşu ülkeler ve ABD’yle diyaloğa da hazır olduğunu, açık olduğunu söylemişlerdi. New York öncesi Genel Kurul öncesi Venezuela’ya yaptığım ziyarette de bunları konuştuk ve sonrasında gerek Pompeo’ya, gerekse komşu ülkelerin dışişleri bakanlarına Venezuela’nın bu diyalog çağrısını da kendilerine iletmiştik. Esasen bu şekilde bir problem çözülmez, yani ülke içinde huzuru biz tesis etmemiz lazım. Ekonomik sıkıntıların aşılması için ülkeye destek olmamız lazım. Ve halkın sandıktaki iradesine de herkesin saygılı olması lazım, bizim söylediğimiz bu.

SORU- Efendim, Kıbrıs ziyaret oldu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne … ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın tek adam diye böyle bir cümle kullanarak hitapları oldu bununla ilgili görüşleriniz nelerdir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Kıbrıs’ta özellikle yaptığımız ziyaret gerçekten verimli ve başarılı geçti, çünkü ikili ilişkilerin yanında Kıbrıs sürecinde neler yapacağız bunları değerlendirmek için esasen gitmiştim. Crans-Montana’daki başarısızlıktan sonra ortaya yeni seçenekler de sunulmaya başladı. Federasyon için yapılan müzakereler bugüne kadar sonuç vermedi. Rum tarafı da ortaya seçenekler koydu, bizler de ortaya koyduk ve gayri resmi bir şekilde bunları görüşmeye başladık ve bugüne kadar geldik. Ama özellikle Kuzey Kıbrıs’ta bazı kişiler sürekli benim ideolojime göre federasyon en iyisidir böyle olmalıdır gibi dikte etmeye başladılar. Biz de şunu söyledik: Biz Türkiye olarak ya da tüm taraflar olarak tüm seçenekleri gayri resmi bir şekilde değerlendirelim ve bu seçeneklerde hangisi Kıbrıs Türk halkı için yararlıdır, hangisiyle sonuca gidebileceğiz, hangisi tabii ki Türkiye’nin de menfaatlerinedir bunları konuşalım, istişare edelim ve buna göre adımlar atalım dedik, bir önceki ziyaretimde de bu konuşulmuştu. Ve Girne Amerikan Üniversitesi’nde yaptığım konuşmada da bir kişinin siyasi görüşüne veya ideolojisine Kıbrıs davası kurban edilemez demek istedim. Yani bu A kişi de olabilir, B kişi de olabilir. Bu ziyaretimizin amacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sistemi tartışmak da değildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir demokratik olgunluk var bunu zaten görüyoruz, seçimlerde de bunu görüyoruz, hatta Güney’den daha fazla da olduğunu görüyoruz. Esas burada Sayın Akıncı’nın basın toplantısında ne dediği önemli, yani basın toplantısında tüm seçenekleri de konuşmaya hazırız demesi önemli. Ve içeride yaptığımız toplantıda da herkesin bu noktaya gelmesi Kıbrıs davasının geleceği için, bu bir milli bir davadır bu önemlidir. Bu ziyaret ya da buradaki yaptığımız konuşmalar Kıbrıs’taki veya başka bir yerdeki sistemi, yönetim sistemini, başkanlık olur veya parlamenter sistem olur bunları da tartışmak değildi, bu yöndeki beyanlar da zaten gereksiz beyanlar. Esas Kıbrıs davasında ve müzakerede ne söylediğimiz önemli ve biz buna bakarız, herkesin de bu çizgiye gelmesi önemli.

SORU- Sayın Bakanım, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Antalya’da olacak hem aday tanıtım toplantısı yemek ve açılış törenleri de. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz Cumhurbaşkanını Antalya’da ağırlayacaksınız.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok Antalya’ya gelmiştir ve Antalya’ya çok önem veren bir liderdir, siyasetçidir. Partimizi kurduğumuz günden bu yana ben de kuruculardan bir tanesiyim bunu yakinen gördüm ve yaşadım. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız sadece bir etkinlik için Antalya’ya gelmedi ve gelmiyor. Başbakanlığı döneminde de Cumhurbaşkanlığı döneminde de Antalya’daki tüm yatırımları yakından takip ediyor. Ve bugün Cumhurbaşkanımızın Antalya ziyaretinde tabii ki bir yerel seçim arifesindeyiz ve yerel seçim için belirlediğimiz adaylar açıklanacak. Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Menderes Türel’dir şu andaki Belediye Başkanımız ve ilçe adaylarını da belirledi partimiz yaptığı çalışmalar kapsamında. Ayrıca bir Cumhur İttifakımız var biliyorsunuz ve Cumhur İttifakı çerçevesinde de Milliyetçi Hareket Partisi’ne verilen ilçeler de var yani adaylık bakımından ve mutabakat da sağlandı. Bugün Milliyetçi Hareket Partisi’nden yine gösterilen adaylar da bu toplantıda tanıtılacak.

Diğer taraftan Büyükşehir Belediyemiz gerçekten merkezde ve tüm ilçelerde büyük yatırımlar gerçekleştirdi. Geçen yaz temel atma törenlerine ve açılışlara adeta yetişemedik. Bugün yine Büyükşehir Belediyemizin gerçekleştirdiği bazı yatırımların açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekleştirecek. Sayın Cumhurbaşkanımız siyasette ve kişisel ilişkilerinde vefaya çok önem veriyor ve bugün partimizin kuruluşundan bu yana görev yapmış tüm arkadaşlarımızla ve tüm Antalyalılarla bir akşam yemeğinde buluşarak bu vefa duygusunu tekrar göstermiş olacak.