#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğinin ABD yönetimi tarafından tanınma kararı hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklama, 25 Mart 2019, Antalya

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bakınız bugün biraz önce ABD Başkanı Trump Golan Tepeleri’nin, burası Suriye topraklarıdır, sözde İsrail’in toprakları olduğunu kabul eden bir belgeye imza attı. Bunu da büyük bir marifet gibi şova dönüştürdü, yanı başında da Netanyahu.

Baştan söylüyorum, biz bu imzaya karşıyız, bu karara karşıyız, bunu kabul etmemiz mümkün değil. (Alkışlar)

Bugün Suriye rejimiyle ilişkilerimizin bu boyutta olması, böyle bir kararı kabul etmemizi gerektirmez, tam tersi Türkiye Cumhuriyeti her zaman ilkeli tutum sergilemiştir. Buralar Suriye’nin ve Suriye halkının topraklarıdır. Bu imza İsrail’in işgalini meşrulaştırmaz. Öyle görüyoruz ki, Trump’ın bu imzası güya şu anda seçim öncesinde zor durumda olan Netanyahu’ya adeta bir seçim hediyesidir. Yolsuzlukla sorgulanan ve hukuk önünde hesap veren Netanyahu’ya bu sözde hediyenin bir faydası olmaz. Kendi halkını bile bölen ve bugün de Gazze’de görüyorsunuz Gazze’yi bombardımana tutan bu zalime ne yapsanız bir faydası yoktur, o yüzden Amerika’nın bu çabaları beyhudedir.

Amerika’nın uluslararası hukuk tanımaz kararlarını biz kabul etmiyoruz. Uluslararası hukuku hiçe sayan ve Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan adımları ardı ardına görmeye başladık. Önce Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı ve sürekli İsrail’in zulmüne verdikleri destek ve şimdi de Golan Tepeleri’nin işgaline meşruiyet kazandırma çabaları. Türkiye sonuna kadar bu konuda da gereğini yapacaktır, Uluslararası camiayla bir hareket edecektir, çünkü tek taraflı atılan bu adımları biz desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz ve Birleşmiş Milletler dahil her platformda ne gerekiyorsa onu da yapacağız inşallah. (Alkışlar)

Sayın Genel Başkan, sevgili milletvekili arkadaşlarım, kıymetli konuklar; bugün Türkiye’nin sorumluluğunun 781 bin kilometrekare topraklarıyla sınırlı olmadığını her platformlarda anlatmaya çalışıyoruz. Gerçekten bugün Türkiye, 1.8 milyar ümmetin umududur. Türkiye, tüm mağdurların ve mazlumların umududur, Müslüman olsun, olmasın, çünkü bu konularda bugüne kadar en büyük hassasiyeti gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır ve onun çalışma arkadaşlarıdır, Türkiye Cumhuriyeti’dir. (Alkışlar)

Yaklaşık 10 gün önce Yeni Zelanda’da Christchurch’de Cuma Namazını eda ederken 51 kardeşimiz şehit edildi. O 51 kardeşimizi hunharca öldüren o terörist ve onun zihniyeti, o silahın üstündeki yazılar ve tek başına hazırlayamayacağı o manifesto, ecdadımızı, Türk milletini, Türkiye’yi ve Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alıyor. İslam düşmanlığı içeren net bir şekilde bu saldırı, neden Türk milletini, Osmanlı’yı, ecdadımızı ve Cumhurbaşkanımızı hedef alıyor. Çünkü o zihniyet de biliyor ki, bugün İslam dünyasının haklarını savunan Türkiye’dir, Türk milletidir ve Türkiye’nin lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. (Alkışlar)