#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 1 Şubat 2019, Bükreş

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU-Nasılsınız? Kolay gelsin.

SORU-Efendim Avrupa Birliği Bakanlar Toplantısı’nın ilk gününde İran’la ilgili bir açıklama yapıldı. İngiltere, Fransa ve Almanya ortak bir mekanizmayı yakında hayata geçireceklerini açıkladılar. Bu Türkiye’nin de tavrıydı. Yorumunuz nedir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz başından beri bu tür yaptırımlara karşı olduğumuzu söyledik, hangi ülkeye olursa olsun. İran’a karşı ABD’nin tek taraflı yaptırımlarının da bir sonuç getirmeyeceğini söyledik. Ve bu güne kadar Avrupa Birliği ile ve Avrupa’daki ülkelerle, özellikle ötesindeki birçok ülkeyle de bu konuda görüşlerimiz ve politikalarımız örtüştü. Geçici olarak bu yaptırımlarla ilgili istisnaya tabi tutulmamız esasen bizi tabii ki mutlu eder ama bu kesin bir çözüm değildir. Amerika’nın bu kararlarından vazgeçmesi gerekiyor. Daha fazla diyalog ve işbirliği ile bu sorunların çözülebileceğine inanıyoruz ve ticaretle ilgili yaptırımlar sadece İran’ı değil, Avrupa ülkelerini ve Japonya dahil dünyadaki birçok ülkeyi etkiliyor. Dolayısıyla ABD’nin bu tavrına karşı Avrupa Birliği’nin attığı bu adımları olumlu buluyoruz.

SORU-Efendim, Romanya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığında Türkiye-AB ilişkilerinde bir ivme bekleniyor mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Romanya bizim üyeliğimizi her zaman kesintisiz bir şekilde destekleyen yani partiler üstü politika izleyen bir ülkedir. Ve bu dönemde de AB ile ilişkilerimizin daha da normalleşeceğine inanıyoruz, temaslar devam edecek. Romanya da bir zirve düzenlemek istediğini, Bulgaristan gibi, söyledi. 15 Mart’ta ortaklık komisyonu toplantısı Brüksel’de toplanacak. Dolayısıyla bu toplantıya davet edilmemiz ve Romanya Dönem Başkanlığı’nda seçimlere rağmen, hem bizde hem de Avrupa Parlamentosu seçimlerine rağmen daha da yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Ve Romanya’nın bu tutumu ve desteği için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

SORU- Efendim, AB Parlamentosu da Guaido’yu Venezuela’nın geçici başkanı olarak tanıdığını açıkladı. Sizin bugün AB yetkilileriyle temaslarınız olacak, bu tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz başından beri söylüyoruz, bu şekilde dışarıdan müdahale sağlıklı değildir, doğru değildir, çözüm getirmez, sorunu daha da derinleştirir, Allah korusun içeride bir iç savaşa bile ülke sürüklenebilir. Dolayısıyla taraf tutmak yerine içeride diyaloğu ve aynı zamanda bu ülkeler Venezuela’yla da diyaloğu ve işbirliğini ön plana çıkarması gerekiyor. Biz Türkiye olarak bu tür kararları doğru bulmuyoruz, Maduro seçimle geldi, dolayısıyla Venezuela halkının bu iradesine de saygısızlık etmesin kimse. Ama gerçekte bir sorun var, bu sorunu nasıl çözeriz? Diyalog ve işbirliğiyle çözeriz. Böyle kamplaşma yerine sorunu nasıl çözeceğimize odaklanırsak Venezuela’ya ve Venezuela halkına daha çok yardımcı oluruz ve o bölgedeki bir sorunu ortadan kaldırmış oluruz.

SORU- Çok teşekkür ederiz, sağ olun.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çok teşekkürler.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU -(İngilizce konuşmanın tercümesidir) Aday ülkeler, müzakere sürecindeki ülkeler olarak davet edildik ve Romanya başkanlığına bundan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu başkanlık döneminin önceliklerini destekliyoruz ve Romanya’nın [dönem] başkanlığı sırasında Türkiye-AB ilişkilerinin daha normalleşeceğini ve aramızdaki diyaloğun daha kuvvetleneceğini ve genişleyeceğini düşünüyorum. Bundan dolayı davet için teşekkür ediyorum ve Türkiye olarak, politikalarımızı ve küresel konular hakkındaki duruşumuzu paylaşma fırsatı bulacağız, yalnızca Türkiye-AB ilişkileri ile alakalı değil, aynı zamanda Çin hakkında, bölgesel meseleler hakkında, Suriye hakkında olabileceği gibi diğer konular hakkında da.

SORU- … (Mikrofonsuz Konuşma)

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU -(İngilizce konuşmanın tercümesidir) NATO Bakanlar Toplantısında bu konu da konuşuldu ve biz, NATO müttefiki olarak, NATO’nun bu yöndeki politikalarını destekliyoruz ve iki yollu politikaya sahibiz; caydırma ve diyalog. Bugünlerde bu sorunların üstesinden gelebilmek için de daha fazla diyaloğa ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler.