No: 210, 30 Eylül 2010, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kırgızistan'ı Ziyareti Hk.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1-2 Ekim 2010 tarihlerinde Issık Göl’de düzenlenecek “Etniklerarası Diyalog: Uzlaşma ve Hoşgörü” konulu konferansa katılmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret edecektir. Konferansın açılış töreninde Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun yanısıra Kırgızistan Cumhurbaşkanı da bir konuşma yapacaktır.

Sözkonusu konferans, içinde bulunduğu geçiş döneminde Kırgızistan’a kapsamlı destek sağlamak ve dayanışma sergilemek amacıyla ülkemizin hayata geçirdiği Eylem Planının bir unsuru olarak, CICA Dönem Başkanlığımız şemsiyesi altında ve Kırgızistan’la müştereken düzenlenmektedir.

Konferansın temel amaçlarından biri, Oş ve Celalabad’da yaşanan acı olaylar bağlamında Kırgızistan’daki diyalog ve hoşgörü ortamını güçlendirmektir.

Kırgızistan’ın istikrarı tüm Avrasya bölgesinin güvenliğini doğrudan ilgilendirmektedir. Kırgızistan’ın içinde bulunduğu geçiş döneminde öncelikle kardeş ülkelerin yardım elini uzatması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye bu anlayışla, konferansın başarısı için gerekli katkıyı sağlamıştır ve ülkede 10 Ekim 2010 günü yapılacak seçimlerden sonra da, Kırgızistan’la işbirliğini etkin şekilde sürdürmeye kararlıdır.