No: 205, 20 Eylül 2010, Afganistan’daki Milletvekilliği Seçimleri Hk.

Türkiye, Afganistan’daki milletvekilliği seçimlerinin, zorlu güvenlik koşullarına rağmen 18 Eylül 2010 tarihinde yapılmasını ve Afgan halkının bu güç koşullarda seçimlere gösterdiği ilgiyi takdirle karşılamaktadır.

Seçimlerin gerçekleştirilmesi her şeyden önce Afganistan makamlarının dirayetli çalışmaları sayesinde ve Afganların öncülüğünde uluslararası toplumun sağladığı etkili destekle mümkün olmuştur. Seçimlerin hemen öncesinde yaptığımız 16 Eylül 2010 tarihli açıklamamızda da vurguladığımız üzere, bu suretle Afganistan’ın demokratik gelişimi ve ulusal birliğinin pekiştirilmesi sürecinde önemli bir adım daha atılmıştır. Türkiye’nin milletvekilliği seçimlerini izlemek üzere Afganistan’a gönderdiği seçim gözlem heyeti de dört vilayette görevini tamamlayarak yurda dönmüştür.

Ülkede barış, istikrar, refahın temini sürecinde önemli bir aşama oluşturduğuna inandığımız milletvekilliği seçimleri dolayısıyla Afganistan devleti ve milletine içten tebrik ve takdirlerimizi sunuyoruz.

Bundan sonra, seçimlerde kritik rol üstlenen, Bağımsız Seçim Komisyonu ve Seçim Şikayet Komisyonu başta olmak üzere ilgili tüm Afgan kurum ve kuruluşlarının nihai sonuçların en kısa sürede açıklanmasına yönelik çalışmalarını adil ve şeffaf biçimde ciddiyetle sürdüreceklerine olan inancımız tamdır.