Dış Politika Kronolojisi / Aralık 2013

1-2 Aralık
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız 1-2 Aralık 2013 tarihlerinde Irak’ı ziyaret etmiş, sözkonusu ziyaret kapsamında Bağdat’ta Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ve Petrol Bakanı Abdukerim Luaibi’yle, Erbil’de de IKBY Başkanı Mesut Barzani, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami’yle görüşerek Türkiye-Irak enerji ilişkilerini ele almıştır.

3-4 Aralık
NATO Dışişleri Bakanları toplantısı 3-4 Aralık 2013 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantıda İttifakı ilgilendiren güncel konular ele alınmıştır.

3-4 Aralık
Dünya Sağlık Örgütü Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlemesi ve Kontrolü Avrupa Bakanlar Konferansına katılmak üzere, Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 3-4 Aralık 2013 tarihlerinde Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

3-6 Aralık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, 3-6 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenen “BM Çevre Programı/Akdeniz Eylem Planı çerçevesindeki (UNEP/MAP) Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) 18. Taraflar Toplantısı” marjında, 5 Aralık 2013 tarihinde, Arnavutluk Çevre Bakanı Lefter Koka, Hırvatistan Çevre ve Doğanın Korunması Bakanı Mihael Zmajloviç, Malta Sürdürülebilir Kalkınma, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Leo Brincat ve Libya Yerel Yönetim Bakan Yardımcısı (ve Bakan vekili) Salah Said’le ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4 Aralık
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 4 Aralık 2013 tarihinde Katar’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Katar Emiri Şeyh Tamim, Baba Emir Şeyh Hamad ve Başbakan Şeyh Abdullah’la bir araya gelmiştir.

Sayın Başbakanımıza Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, beraberinde bir heyetle refakat etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında EÜAŞ ile Katar Holding arasında Afşin-Elbistan Projesi’ne ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

5 Aralık
KKTC Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu 5 Aralık günü ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Arabacıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’yla görüşmüş, ayrıca YÖK ve ÖSYM yetkilileriyle temaslarda bulunmuştur.

5-6 Aralık
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın evsahipliğinde, Türkiye-AB KPK (Karma Parlamento Komisyonu) 73. Toplantısı 5-6 Aralık 2013 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

5-6 Aralık
Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri, makamlarımızca yapılan davete icabetle 5-6 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, 5 Aralık’ta Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da, 6 Aralık’ta ise Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Ankara’da kabul edilmişlerdir.

5-6 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 5-6 Aralık 2013 tarihleri arasında Kiev’de düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 20. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılmıştır.

5-8 Aralık
Kosova Güvenlik Gücü Bakanı Agim Çeku Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetlisi olarak 5-8 Aralık 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

9-10 Aralık
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Kazakistan Savunma Bakanı Adilbek Jaksıbekov'un davetine icabetle, 9-10 Aralık 2013 tarihlerinde Kazakistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-11 Aralık
Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Sayın Taner Yıldız Gürcistan'ın Ahıska ili ile Artvin’nin Borçka ilçesi arasında yapımı tamamlanan "Borçka Ahıska Elektrik İletim Hattı"nın açılış törenine katılmak üzere 9-11 Aralık 2013 tarihleri arasında Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-11 Aralık
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, 9-11 Aralık 2013 tarihlerinde İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi 40. Toplantısına katılmak üzere Gine’nin başkenti Konakri’yi ziyaret etmiştir.

10 Aralık
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın 10 Aralık 2013 tarihinde Gine’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gine Cumhuriyeti Arasında Diplomatik Pasaport Hamillerinin Karşılıklı Olarak Vizeden Muaf Tutulmasına Dair Anlaşma” Sayın Kalkınma Bakanımız ile Gine Dışişleri Bakanı tarafından imzalanmıştır.

11 Aralık
Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi’nin ülkemize 11 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Benin Cumhuriyeti Arasında Diplomatik Pasaport Hamillerine Karşılıklı Vize Muafiyeti Sağlanmasına Dair Anlaşma” Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Benin Dışişleri Bakanı tarafından imzalanmıştır.

12 Aralık
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 29. Toplantısı, Dönem Başkanı Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian’ın evsahipliğinde 12 Aralık 2013 tarihinde Erivan’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu katılmıştır.

12-13 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, III. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi hazırlıkları çerçevesinde 12-13 Aralık 2013 tarihleri arasında Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un davetine icabetle Atina'ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Dışişleri Bakanı Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'la görüşmüş, Atina Büyükelçiliğimizin yeni kançılarya binasının resmi açılışını yapmış, Gökçeadalılar (İmrozlular) Derneği’nin Nea Smyrna (Yeni İzmir) semtindeki merkezini ziyaret etmiş, bahsekonu ziyarete müteakip Büyükelçiliğimiz konutunda onuruna verilen yemekte Batı Trakya Türk Azınlığı ve İstanbullu Rumlar Evrensel Federasyonu temsilcileriyle bir araya gelmiştir.

14 Aralık
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 14 Aralık 2013 tarihinde KKTC'ye günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyareti çerçevesinde Sayın Dışişleri Bakanı, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Siber, Başbakan Sayın Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı Sayın Nami’yle bir araya gelmiştir.

15-16 Aralık
Katar Dışişleri Bakanı Khalid bin Attiyah 15-16 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

15-19 Aralık
Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto 15-19 Aralık 2013 tarihleri arasında ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. İki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyaret sırasında "21. Yüzyıl için Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi" imzalanmış ve “Serbest Ticaret Anlaşması” müzakerelerinin başlatılması kararlaştırılmıştır. Ziyaret kapsamında ayrıca “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması”, “Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması” ve “Hava Ulaştırma Anlaşması” dahil farklı alanlarda 12 anlaşma imzalanmıştır. Ziyaret marjında ayrıca DEİK tarafından iki ülke işadamlarının katılımıyla bir İş Konseyi toplantısı düzenlenmiştir.

16 Aralık
Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni Sayın Bakanımız ile AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström tarafından 16 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen bir törenle imzalanmış, böylece Türkiye-AB Vize Serbestisi Diyaloğu resmen başlatılmıştır. Aynı tarihte, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler ile AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström tarafından imzalanmıştır.

16-17 Aralık
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, "Şah Deniz Faz II Nihai Yatırım Anlaşması" imza törenine katılmak üzere 16-17 Aralık 2013 tarihlerinde Bakü'ye resmi bir ziyarette bulunmuştur.

16-18 Aralık
İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, görevinin sona erecek olması muvacehesinde, veda ziyaretleri kapsamında 16-18 Aralık’ta ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz tarafından kabul edilmiştir.

16-20 Aralık
Gelişmekte Olan Sekiz Ülke (D-8) 16. Bakanlar Konseyi Toplantısı ve 34. Komisyon Toplantısı 16-20 Aralık 2013 tarihlerinde İslamabad'da düzenlenmiştir. Anılan Konsey Toplantısı'na Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında bir heyetle katılınmıştır.

17 Aralık
Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 17 Aralık 2013 tarihinde Konya’da gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenlerine katılmışlardır.

17 Aralık
Lübnan Başbakanı Necib Mikati Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 17 Aralık 2013 tarihinde Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenine katılmış olup, sonrasında Sayın Başbakanımız’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

17-18 Aralık
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 17-18 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Türkiye ile Macaristan arasında 18 Aralık 1923 tarihinde imzalanan Dostluk Anlaşması’nın 90. yıldönümüne tekabül etmesi bakımından özel bir anlam taşıyan ziyaret kapsamında Başbakan Orban, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Başbakanımız ve Macaristan Başbakanı Orban tarafından, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) kurulmasına dair Ortak Siyasi Bildiri imzalanmış ve başbakanların eşbaşkanlığında, iki ülkenin ilgili bakanlarının da katılımıyla YDSK’nın ilk toplantısı gerçekleştirilmiştir.

17-18 Aralık
Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, 17-18 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, iki ülke arasında Devlet Başkanı düzeyinde 15 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur. Moldova Cumhurbaşkanı Timofti sözkonusu ziyaret vesilesiyle, 18 Aralık 2013 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

17-19 Aralık
Tunus Ticaret ve El Sanatları Bakanı Abdelwaheb Matar Türkiye-Tunus Ortaklık Konseyi III. Toplantısına katılmak üzere 17-19 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

23-24 Aralık
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 23-24 Aralık 2013 tarihlerinde Pakistan'a ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımıza Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın da yer aldığı bir heyete refakat etmiştir.

24-25 Aralık
Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle 24-25 Aralık 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Hasanov ziyareti çerçevesinde 24 Aralık 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

26 Aralık
Endonezya Sosyal İşler Bakanı Salim Segaf Al'jufrie Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin'in davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu bağlamda, 26 Aralık 2013 tarihinde Ankara'da “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Endonezya Cumhuriyeti Hükümeti Sosyal Politikalar Bakanlığı Arasında Sosyal Politika Konularında İşbirliği Amacıyla Niyet Bildirimi” imzalanmıştır.

29 Aralık-3 Ocak
Katar Dışişleri Bakanı Khalid bin Attiyah 29 Aralık 2013-3 Ocak 2014 tarihlerinde ülkemize çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

31 Aralık
Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Velid Canbulat ve Sosyal İşler Bakanı Wael Abou Faour Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla tarafından 31 Aralık 2013 tarihinde Ankara’da görüşmüştür.