Dış Politika Kronolojisi / Ağustos 2013

11-14 Ağustos
Cibuti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Yacoub Mahamoud, 11-14 Ağustos 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile bir görüşme gerçekleştiren konuk Bakan, ülkemizdeki enerji tesislerinde incelemelerde bulunmuş ve sondaj makinası almak üzere temaslar gerçekleştirmiştir.

19-21 Ağustos
Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparovic, 19-21 Ağustos 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Gasparovic’e eşlik eden Slovakya Eğitim, Bilim, Araştırma ve Spor Bakanı Duşan Çaploviç, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’yla; Ekonomi Bakanı Tomáš Malatinský ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la bir araya gelmiştir. Ziyaret vesilesiyle ülkemizin Slovakya vatandaşlarına uyguladığı vize kaldırılmış ve iki ülke arasında enerji alanında işbirliğine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

19 Ağustos
Brezilya Savunma Bakanı Celso Amorim, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz'ın davetlisi olarak 19 Ağustos 2013 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Brezilya Savunma Bakanı ayrıca Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

21 Ağustos
IKBY Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami 21 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 22 Ağustos 2013 tarihinde İngiltere’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; Londra’da, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile bir araya gelmiştir. Görüşmelerde başta Suriye ve Mısır olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler, AB üyelik sürecimiz ve ikili konular ele alınmıştır.

22 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 22 Ağustos 2013 tarihinde Almanya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; AFC Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile çalışma kahvaltısında bir araya gelmiştir.

23 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 23 Ağustos 2013 tarihlerinde beraberindeki heyetle birlikte İtalya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; karşıtı Emma Bonino ile biraraya gelmiştir.

27-28 Ağustos
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 27-28 Ağustos 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan’a bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

29 Ağustos
Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribena 29 Ağustos günü ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmiştir.