Dış Politika Kronolojisi / Şubat 2013

1 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 1 Şubat 2013 tarihinde Sırbistan Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

3-4 Şubat
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 3-4 Şubat 2013 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında iki ülke Enerji Bakanları tarafından bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

4-5 Şubat
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde Macaristan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı Janos Ader ve Macar mevkidaşı Viktor Orban bir araya gelmiş; ziyaret marjında düzenlenen Türk-Macar İş Forumu’na katılmıştır.

4-5 Şubat
Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı sözkonusu ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le görüşmüştür. “Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti Arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç ve Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanı Alisa Mariç tarafından imzalanmıştır. Ziyaret sırasında ayrıca Türk-Sırp İş Konseyi düzenlenmiştir.

5-6 Şubat
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5-6 Şubat 2013 tarihinde Slovakya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş; Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç, Başbakan Robert Fico ve Slovakya Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paska ile bir araya gelmiştir. Sayın Başbakanımız ayrıca, Bratislava’da düzenlenen Türk-Slovak İş Forumu’na katılmıştır.

5-9 Şubat
Suudi Arabistan Su ve Elektrik Bakanı Abdullah bin Abdurrahman Al-Hossein, 5-9 Şubat 2013 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde adıgeçen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile görüşmelerde bulunmuştur.

6-7 Şubat
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz 6-7 Şubat 2013 tarihlerinde Arnavutluk’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

8-9 Şubat
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz 8-9 Şubat 2013 tarihlerinde Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10 Şubat
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Almanya'nın Köln kentinde 10 Şubat 2013 tarihinde yapılan dördüncü genel kurul toplantısına katılmak üzere Almanya’ya gitmiştir.

11 Şubat
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 11 Şubat 2013 tarihinde Ankara’daki AB Büyükelçilerine akşam yemeği vermiştir.

11-14 Şubat
Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Ugljanin, beraberindeki heyetle ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Paris’te düzenlenen “Güvenlik, Adalet ve Hukuk Devleti Alanlarında Libya’ya Destek İçin Uluslararası Konferans”a katılmış bu vesilesiyle Fransız mevkidaşı Fabius’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12-13 Şubat
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, 12-13 Şubat 2013 tarihlerinde AB üyelik müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış, ziyareti kapsamında İngiltere Dışişleri’nde Avrupa Bakanı David Lidington, Lordlar Kamarası Dış İlişkiler ve Savunma Sözcüsü Lord William Wallace, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile görüşmeler yapmıştır.

14 Şubat
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin 14 Şubat 2013 tarihinde Brüksel’e bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Şahin ziyareti kapsamında, Sint Joost ten Noode Belediye Başkanı Emir Kır ile görüşmüş, STK temsilcileri ve vatandaşlarımızla biraraya gelmiş, Yunus Emre Kültür Merkezine ziyarette bulunmuştur. Sayın Şahin ayrıca, Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14 Şubat
Hollanda Senatosu eski Başkanı ve Türkiye ile Hollanda arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 400. Yıldönümü Danışma Kurulu Başkanı René Van Der Linden’e 14 Subat 2013 tarihinde Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından Cumhuriyet Nişanı verilmiştir.

15 Şubat
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Bakanı Mahir Yağcılar 15 Şubat 2013 tarihinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanımız Prof Dr. Sayın Nabi Avcı ve Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu ile görüşmüştür.

18-20 Şubat
Arnavutluk Meclis Başkani Jozefina Topalli 18-20 Şubat 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Sayın TBMM Başkanımız ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

19 Şubat
Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattının resmi açılış töreni RF Ulaştırma Bakanı Maxim Y. Sokolov ile Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından 19 Şubat 2013 tarihinde Samsun’da yapılmıştır.

19-20 Şubat
Ülkemizin 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı çerçevesinde Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç, 19-20 Şubat 2013 tarihlerinde İsviçre’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-21 Şubat
Senegal Maliye Bakanı Mamadou Kane 19-21 Şubat 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

19-21 Şubat
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış AB üyelik müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere 19-21 Şubat 2013 tarihlerinde Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış sözkonusu ziyaret kapsamında, Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Avrupa İşlerinden Sorumlu Delege Bakan Bernard Cazeneuve, Cumhurbaşkanı Hollande’ın Diplomatik Danışmanı Paul Jean-Ortiz ve Avrupa İşleri Danışmanı Philippe Leglise-Costa ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21-22 Şubat
NATO Savunma Bakanları Toplantısı 21-22 Şubat 2013 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

23 Şubat
Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ile AFC Savunma Bakanı Thomas de Maizière ülkemizdeki Patriot bataryalarının konuşlandırıldığı mevkilere 23 Şubat 2013 tarihinde bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24-25 Şubat
Almanya Şansölyesi Merkel, yüksek düzeyli bir işadamları heyetiyle birlikte 24-25 Şubat 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Şansölye Merkel, 25 Şubat günü Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmelerde bulunmuş, ayrıca CEO Forum’a iştirak etmiştir.

27 Şubat-1 Mart
Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, 27 Şubat-1 Mart 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş; Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

27-28 Şubat
Ülkemizin Eş-Sunucusu olduğu Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin Beşinci Küresel Forumu, 27-28 Şubat 2013 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirilmiştir. Forum’a ülkemizi temsilen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Yıldız ve bazı Milletvekillerinin bulunduğu bir heyet iştirak etmiştir.

Sayın Başbakanımız bu vesileyle, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve Başbakan Werner Fayman’la ikili görüşmelerde bulunmuştur.

28 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grup ülkelerin katılımı ile 28 Şubat 2013 tarihinde Roma’da gerçekleştirilen toplantıya katılmıştır.