Dış Politika Kronolojisi / Temmuz 2013

30 Haziran-2 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Brunei Dışişleri ve Ticaret Bakanı Prens Mohamad Bolkiah’ın “özel misafiri” olarak, 46. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı, ASEAN Bölgesel Forumu Toplantısı ve 3. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı’yla bağlantılı bazı etkinliklere katılmak üzere 30 Haziran - 2 Temmuz 2013 tarihlerinde Brunei’yi ziyaret etmiş, bu vesileyle AB Yüksek Temsilcisi, ABD, Çin, Hindistan, Kanada, Moğolistan, Norveç, Tayland ve Yeni Zelandalı mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1-5 Temmuz
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri (İHK) Nils Muiznieks 1-5 Temmuz 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, insan hakları konularında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ile bir araya gelmiştir.

3 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 3 Temmuz 2013 tarihinde Singapur'a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Bakanımız, ziyaret çerçevesinde, Singapur Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanı tarafından kabul edilmiş, Singapur Dışişleri Bakanı ile ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

3 Temmuz
Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları 1. Toplantısı 3 Temmuz 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla Bakü’de gerçekleştirilmiştir.

4 Temmuz
4 Temmuz 2013 tarihinde Ankara’da Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ile Kazakistan Başsavcısı Askhat Daulbayev tarafından “Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan arasında Hükümlü Nakli Anlaşması” imzalanmıştır.

5-6 Temmuz
Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, beraberinde Bakanlar ve işadamlarından oluşan bir heyetle, 5-6 Temmuz 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Shinawatra, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir.

5 Temmuz
“Türkiye Cumhuriyeti ile Tayland Krallığı Arasında Hükümlülerin Nakline Dair Anlaşma” 5 Temmuz 2013 tarihinde Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Tayland Krallığı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Surapong Tovichakchaikul tarafından İstanbul’da imzalanmıştır.

8-10 Temmuz
G-20 bünyesindeki Kalkınma Çalışma Grubunun (KÇG) Rusya Federasyonu’nun G-20 Dönem Başkanlığı kapsamındaki üçüncü toplantısı 8-10 Temmuz 2013 tarihlerinde Moskova’da gerçekleştirilmiştir.

9 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Assi Al Jarba ve beraberindeki heyeti 9 Temmuz 2013 tarihinde kabul etmiştir.

9 Temmuz
“Türkiye Cumhuriyeti ile Belçika Krallığı arasında 2 Haziran 1987 tarihinde Ankara'da İmzalanan Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nı Değiştiren Protokol”, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ile Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders tarafından 9 Temmuz 2013 tarihinde Brüksel'de imzalanmıştır.

10-11 Temmuz
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, Srebrenitsa’daki anma törenlerine katılmak üzere 10-11 Temmuz 2013 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir.

13 Temmuz
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, beraberinde Milletvekilleri Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Gülay Dalyan, Bülent Turan, Hüseyin Bürge ve Mustafa Kabakçı’nın yer aldığı heyetle, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar'ın davetine icabetle, 13 Temmuz 2013 Kosova'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16-17 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasında düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan üst düzey ziyaretler çerçevesinde, 16-17 Temmuz 2013 tarihlerinde bu ülkeye resmi bir ziyarette bulunmuştur.

18 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Samir Hafız’ı Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye Türkmenlerinin durumu ve Suriye’deki gelişmeler ele alınmıştır.

18 Temmuz
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Bayrampaşa Belediyesi tarafından dokuzuncusu düzenlenen “Bereket Konvoyu” iftar programına katılmak amacıyla 18 Temmuz 2013 tarihinde Arnavutluk’u ziyaret etmiştir.

19 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan Moskova’da gerçekleştirilen G-20 Hazine Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantılarına katılmıştır.

23 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski’nin davetine icabetle, 23 Temmuz 2013 tarihinde Varşova’da düzenlenen Polonya Büyükelçiler Konferansına onur konuğu olarak katılmış ve “Tarihten Küresel Çağa Avrupa’da ve Dünyada Türkiye-Polonya İlişkileri” başlıklı bir konferans vermiştir. Bu vesileyle Sayın Dışişleri Bakanımız, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski tarafından kabul edilmiş; ayrıca Polonyalı mevkidaşı Radoslaw Sikorski ile başbaşa ve heyetler arası görüşmelerde bir araya gelmiştir.

27-30 Temmuz
Meksika Dışişleri Bakanı José Antonio Meade Kuribreña, resmi temaslarda bulunmak üzere 27-30 Temmuz 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan sözkonusu ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından da kabul edilmiş, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile görüşmüş, DEİK Meksika İş Konseyi üyeleri ve THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu ile de toplantılar gerçekleştirmiştir.

28 Temmuz
28 Temmuz 2013 tarihinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Türk Demokratik Partisi’nin (TDP) geleneksel iftar yemeğine katılmak üzere Makedonya’yı ziyaret etmiştir.

29 Temmuz
Arap ve Uluslararası İlişkiler Konseyi heyeti, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından 29 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilmiştir.

30-31 Temmuz
IKB Başbakanı Neçirvan Barzani 30-31 Temmuz 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.