Dış Politika Kronolojisi / Haziran 2013

1 Haziran
Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’de bu vesileyle düzenlenen etkinliklere ve Sabantuy Bayramı kutlamalarına katılmak üzere 1 Haziran 2013 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Minnihanov, ziyareti kapsamında ayrıca Eskişehir ve Bursa Valileriyle görüşmelerde bulunarak Tataristan’ın anılan şehirlerimizle işbirliğinin artırılmasını öngören birer protokol imzalamış, iş çevreleriyle de temaslarda bulunmuştur.

2-5 Haziran
Amerikan Türk Konseyi (American Turkish Council-ATC) 32. Yıllık Konferansı 2-5 Haziran 2013 tarihleri arasında Vaşington’da gerçekleştirilmiştir. Konferansa Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan katılmıştır.

3-6 Haziran
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Afrika ülkelerine ziyaret düzenlemiştir. Bu çerçevede, 3-4 Haziran 2013 tarihlerinde Fas’ı, 4-5 Haziran 2013 tarihlerinde Cezayir’i, 5-6 Haziran 2013 tarihlerinde Tunus’u ziyaret etmiştir.

4-5 Haziran
NATO Savunma Bakanları Toplantısı 4-5 Haziran 2013 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

4-5 Haziran
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin 4-5 Haziran 2013 tarihlerinde Belgrad'ı ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Sırbistan ile "Hukuki ve Ticari Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma", "Suçluların İadesi" ve "Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardım" Anlaşmaları imzalanmıştır.

5-6 Haziran
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 5-6 Haziran 2013 tarihlerinde, Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Sayın Valeriu Ştefan Zgonea’nın daveti üzerine Romanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

7-8 Haziran
Slovakya Başbakanı Robert Fico, İstanbul’da düzenlenen “Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve AB için Ortak Bir Gelecek” başlıklı konferans vesilesiyle 7-8 Haziran 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya gelmiştir. AB Bakanı Sayın Egemen Bağış ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu görüşmede, Bratislava’da kurulması öngörülen Türk Şehitliği ve vize rejiminde karşılıklı iyileştirmeler başta olmak üzere ikili ilişkilerimizin gündeminde yer alan konular ile güncel uluslararası gelişmeler ele alınmıştır.

7-8 Haziran
Macaristan'ın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Enikö Györi, 7-8 Haziran 2013 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen "Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve AB İçin Ortak Bir Gelecek" başlıklı konferansa katılmak üzere ülkemize yaptığı ziyaret kapsamında AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış'la 6 Haziran 2013 tarihinde İstanbul'da görüşmüştür.

9 Haziran
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar atıkların toplanması ve atık yönetiminin sağlanması kapsamında hibe edilen 150 adet çöp toplama aracının teslim törenine katılmak üzere, 9 Haziran 2013 Mısır’ı ziyaret etmiştir.

9 Haziran
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, 9 Haziran 2013 tarihinde, Mısır Başbakanı Hişam Kandi ile görüşmelerde bulunmak üzere Mısır’ı ziyaret etmiştir.

9-11 Haziran
Mısır Ulaştırma Bakanı Hatem Abdel Latif 9-11 Haziran 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

11 Haziran
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 12. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde alınan karar çerçevesinde 11 Haziran 2013 tarihinde Bakü’de düzenlenen “Kudüs Şehri’nin Kalkınmasına Yönelik Stratejik Plana Mali Kaynak Sağlanması Konulu Bağışçılar Konferansı” ile “Filistin Ekonomisi’nin Desteklenmesi için İslami Finansal Güvenlik Ağı Kurulması” konulu toplantılara katılmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

11-12 Haziran
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 11-12 Haziran 2013 tarihlerinde Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış, AB İşlerinden Sorumlu Fransız Delege Bakan Thierry Repentin ile çalışma kahvaltısında bir araya gelmiştir.

11-13 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ 11-13 Haziran 2013’te Brazzavil’de Türkiye-Kongo Cumhuriyeti KEK Toplantısı’na katılmıştır.

12-14 Haziran
IKBY Planlama Bakanı Ali Sindi başkanlığında bir heyet, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz'ın davetine icabetle, 12-14 Haziran tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

13-18 Haziran
Yemen Sağlık Bakanı Ahmed Qasem Al-Ansi 13-18 Haziran 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

15 Haziran
Suudi Arabistan Milli Muhafız Bakanı Prens Miteb bin Abdullah bin Abdülaziz, 15 Haziran 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Bakan, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür.

15 Haziran
Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 28. toplantısı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın evsahipliğinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler’in başkanlıklarındaki heyetlerin katılımlarıyla 15 Haziran 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

18-19 Haziran
18-19 Haziran 2013 tarihlerinde Gine Sanayi ve Kobiler Bakanı ülkemizi ziyaret etmiştir.

19-22 Haziran
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 19-22 Haziran 2013 tarihlerinde, gümrük konularında işbirliği olanaklarını görüşmek üzere Kazakistan Maliye Bakanı Bolat Jamışev’in daveti üzerine Kazakistan'ı ziyaret etmiştir.

20-22 Haziran
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız 20-22 Haziran 2013 tarihlerinde St. Petersburg'da düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na katılmıştır. Bakan Sayın Yıldız St. Petersburg’da bulunduğu süre zarfında RF Enerji Bakanı Alexander Novak, Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom Genel Müdürü Sergey Krienko, Gazprom Başkanı Aleksey Miller, IKBY Başkanı Mesut Barzani ve UEA İcra Direktörü Maria van Der Hoven ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

25 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından deruhte edilen Türkiye-Ukrayna Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) IX. Dönem Toplantısı 25 Haziran 2013 tarihinde Ankara’da yapılmıştır.

25-26 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan'ın 25-26 Haziran 2013 tarihlerinde THY’nin Lüksemburg’a ilk uçuşu münasebetiyle anılan ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti ile Lüksemburg Büyük Dükalığı Arasında Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) Kurulmasına İlişkin Deklarasyon” imzalanmıştır.

25-26 Haziran
Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Bakanı Farooq Abdullah 25-29 Haziran 2013 tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız'ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26-27 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkiye-Belçika Ortak Ekonomik ve Ticari Komitesi’nin (JETCO) Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen ilk toplantısına katılmak amacıyla, beraberinde işadamlarından oluşan bir heyetle 26-27 Haziran 2013 tarihlerinde Belçika’yı ziyaret etmiştir.

26-28 Haziran
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker ile 26-28 Haziran 2013 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Ljupcho Dimovski tarafından "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Makedonya Hükümeti Arasında Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'' imzalanmıştır.

27 Haziran
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov ve Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı George Kvirikkashvili’nin katıldığı Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Projesi VI. Bakanlar Toplantısı, 27 Haziran 2013 tarihinde Kars’ta düzenlenmiştir.

27-28 Haziran
Sudan Sağlık Bakanı 27-28 Haziran 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

28 Haziran
28 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türk Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar 3. Dönem Toplantısına, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan iştirak etmiştir.

29 Haziran-3 Temmuz
29 Haziran- 3 Temmuz 2013 tarihlerinde, TBMM'nin evsahipliğinde İstanbul’da “AGİT PA Genel Kurul Toplantısı” düzenlenmiştir. TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in evsahipliğinde gerçekleştirilen sözkonusu toplantının açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu yapmıştır.

30 Haziran
Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle AB üyesi olması vesilesiyle 30 Haziran 2013 tarihinde Zagreb’de düzenlenen kutlamalara, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış katılmıştır.