Dış Politika Kronolojisi / Mart 2013

1-4 Mart
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan 1-4 Mart 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmiştir.

2 Mart
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberindeki heyetle 2 Mart 2013 günü Afganistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Yıldız ziyareti çerçevesinde Afganistan Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Haili, Madenler Bakanı Şehrani, Maliye Bakanı Ömer Zakhilval, Sivil Havacılık ve Ulaştırma Bakanı Davud Ali Necefi ile Su ve Enerji Bakanı İsmail Han ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4 Mart
Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısı, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Sayın Antonis Samaras’ın başkanlıklarında 4 Mart 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantısı vesilesiyle iki ülke İçişleri Bakanları tarafından “Yunanistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Nüfus İşleri Alanında İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

4-7 Mart
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç 4-7 Mart 2013 tarihleri arasında Almanya'ya gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, 6 Mart günü Berlin'deki Konrad Adenauer Vakfı'nda (KAV), “Türkiye’nin Değişimi, 2023 Vizyonu ve Avrupa” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılmıştır.

5 Mart
Sırbistan Adalet ve Kamu Yönetimi Bakanı Sayın Nikola Selakovic ile beraberindeki heyet 5 Mart 2013 tarihinde Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede, iki ülke arasında imzalanması planlanan adli yardımlaşmaya yönelik anlaşma metinleri gözden geçirilmiş, ikili görüşmelerin mutad şekilde gerçekleştirilmesine ve irtibat görevlilerinin belirlenmesine yönelik mutabakat zaptı imzalanmıştır.

5-6 Mart
Türkmenistan Maliye Bakanı Devletgeldi Sadıkov “5. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu”na katılmak üzere 5-6 Mart 2013 tarihlerinde İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

5-6 Mart
Ürdün Kralı II. Abdullah, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, 5-6 Mart 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ürdün Kralı, ziyaret sırasında, Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelmiştir.

6-7 Mart
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, 6-7 Mart 2013 tarihlerinde Helsinki’ye bir ziyaret gerçekleştirmiş; Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Parlamento Başkanı Eero Heinaluoma ve Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile görüşmüştür.

6-8 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Yemen'in Dostları Grubu beşinci toplantısı münasebetiyle 6-8 Mart 2013 tarihlerinde İngiltere'yi ziyaret etmiştir. Sayın Dışişleri Bakanımız 7 Mart 2013 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile ikili bir görüşmede bulunmuştur.

10-13 Mart
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, 10-13 Mart 2013 tarihlerinde İsveç’e bir ziyaret gerçekleştirmiş; bu vesileyle İsveç Kralı XVI. Gustaf ve Kraliçe Silvia, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, İsveç Parlamentosu Başkanı Per Westerberg ile görüşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik eden Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt; Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, İsveç Maliye Bakanı Anders Borg; Sayın Milletvekillerimiz ise İsveç-Türkiye Parlamenter Ağı üyesi İsveçli Parlamenterler ile biraraya gelmişlerdir. Ziyaret sırasında, iki ülke arasında “Stratejik Ortaklık Bildirgesi” ve “Çevre Teknolojileri Alanında Ticaret Yatırım ve İşbirliğinin Geliştirilmesine Yönelik Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

12 Mart
Baden-Württemberg eyaletinde Türk kökenli sekiz kişinin hayatını kaybettiği 10 Mart 2013 tarihli yangınla ilgili incelemelerde bulunmak ve cenaze törenine katılmak amacıyla Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Sayın Milletvekillerimiz ve basın mensuplarından oluşan bir heyet 12 Mart 2013 tarihinde Stuttgart'a gitmişlerdir.

12-15 Mart
AFC’nin Bavyera Ekonomi, Altyapı, Ulaşım ve Teknoloji Bakanı Martin Zeil, beraberindeki heyetle 12-15 Mart 2013 tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Bakan Zeil, 13 Mart 2013 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Muhammet Balta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Murat Mercan, 15 Mart 2013 tarihinde İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ile görüşmüştür.

13-14 Mart
Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ve Sırbistan’da Az Gelişmiş Bölgelerin Kalkındırılmasından Sorumlu Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin’in eş başkanlıklarındaki Türkiye-Sırbistan II. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı 13-14 Mart 2013 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. Toplantı sonucunda II. Dönem KEK Protokolü imzalanmıştır.

13-16 Mart
Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al-Araby 13-16 Mart 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Türkiye-Mısır Kalkınma İşbirliği Programı imzalanmıştır.

15 Mart
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, “MIPIM 2013” Uluslararası Gayrimenkul Fuarına katılmak üzere 12-15 Mart 2013 tarihlerinde Cannes’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-17 Mart
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, 15-17 Mart 2013 tarihlerinde Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16-18 Mart
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ 16-18 Mart 2013 tarihlerinde Tunus’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-19 Mart
Irakiye Listesi lideri ve Irak eski Başbakanı Ayad Allawi’nin başkanlığındaki Irakiye heyeti 18-19 Mart 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

19 Mart
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Papa Francis’in göreve başlama törenine katılmak üzere 19 Mart 2013 tarihinde Vatikan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-20 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 19-20 Mart 2013 tarihlerinde Danimarka’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; bu vesileyle Danimarka Kraliçesi Margrethe II ve Başbakan Helle Thorning-Schmidt ile görüşmelerde bulunmuş ve Türkiye-Danimarka İş Forumuna iştirak etmiştir. Sayın Başbakanımıza eşlik eden Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal; AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Danimarka Avrupa İşleri Bakanı Nicolai Wammen; Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ise Danimarka Yatırım ve Ticaret Bakanı Pia Olsen Dyhr ile ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

20-21 Mart
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Hollandalı mevkidaşının davetine icabetle, 20-21 Mart 2013 tarihlerinde Hollanda’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Başbakanımız’a Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve AB Bakanı Sayın Egemen Bağış eşlik etmiştir. Sayın Başbakanımız Kraliçe Beatrix, Başbakan Mark Rutte’yle görüşmeler yapmış, Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Khadija Arib’le biraraya gelmiştir.

20-21 Mart
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Nevruz kutlamalarına katılmak üzere 20-21 Mart 2013 tarihlerinde Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

21 Mart
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Romanya Adalet Bakanının davetlisi olarak Bükreş’e 21 Mart 2013’de bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

21 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski’nin davetine icabetle, 21 Mart 2013 tarihinde Polonya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında iki Dışişleri Bakanı, 600. yıldönümü kutlama programının çerçevesini çizen “Niyet Beyanı”nı imzalamışlardır.

22-23 Mart
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, 22-23 Mart 2013 tarihlerinde Laponya’da düzenlenen “Lapland Retreat” toplantısına misafir konuşmacı olarak iştirak etmiştir.

25 Mart
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığındaki IKBY heyeti 25 Mart 2013 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu heyet Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

25 Mart
AFC’nin Baden-Württemberg Eyalet Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Maliye Bakanı Dr. Nils Schmid beraberindeki heyetle 20-27 Mart 2013 tarihlerinde İzmir, İstanbul, Ankara ve Konya’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevede Bakan Schmid, 25 Mart 2013 günü Ankara’da Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz ile görüşmüştür.

26 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Arap Ligi Zirvesi katılmak üzere 26 Mart 2013 tarihinde Doha’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Irak Cumhurbaşkanı Vekili Hudeyr Huzai’yle ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27-28 Mart
Türkiye - Moğolistan Karma Ekonomik Komisyonu 7. Dönem Toplantısı 27-28 Mart 2013 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya, Moğolistan Savunma Bakanı (Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı) D. Bat-Erdene katılmış ve toplantı sonunda Karma Ekonomik Komisyonu 7. Dönem Protokolü imzalanmıştır.

28-30 Mart
Fransız Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle 28-30 Mart 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

29 Mart
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 29 Mart 2013 tarihinde Belarus’a günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenka, Başbakan Mihail Miyasnikoviç ve Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makey ile görüşmelerde bulunmuştur. Siyasi ve ekonomik işbirliği imkânlarının ele alındığı ziyaret çerçevesinde Vize Muafiyeti ve Geri Kabul Anlaşmaları imzalanmıştır.