Dış Politika Kronolojisi / Ekim 2013

1-4 Ekim
Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzouq Al-Ghanim, 1-4 Ekim 2013 tarihlerinde TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Al-Ghanim, ziyareti kapsamında, Sayın Meclis Başkanımızın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

1-10 Ekim
Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmed Mohamed Silanyo, 1-10 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemize özel bir ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret esnasında Somaliland Cumhurbaşkanı, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2 Ekim
ABD Ticaret Odası heyeti (USCC), 2-3 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet sırasıyla, 2 Ekim 2013 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur ve 3 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan tarafından kabul edilmiştir.

3-5 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 3-5 Ekim 2013 tarihlerinde Hırvatistan, Karadağ ve Arnavutluk’a çalışma ziyaretleri gerçekleştirmiştir.

Sayın Dışişleri Bakanımız Hırvatistan ziyareti çerçevesinde, “Avrupa Enerji Güvenliği” temasıyla 3-4 Ekim 2013 tarihlerinde Dubrovnik’te düzenlenen Hırvatistan Forumu’na katılmıştır.

Sayın Dışişleri Bakanımız, 4 Ekim tarihinde Dubrovnik’ten Karadağ’a geçerek, Budva’da Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Igor Luksic’le çalışma toplantısında biraraya gelmiştir.

4-5 Ekim tarihlerinde Arnavutluk’un İşkodra ve Tirana şehirlerini ziyaret ederek temaslarda bulunan Sayın Dışişleri Bakanımız, 5 Ekim Cumartesi günü ise Tirana’da Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Başbakan Edi Rama, Meclis Başkanı Ilir Meta ve Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

5-7 Ekim
Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetlisi olarak, 5-7 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

5-9 Ekim
Afrika Birliği Mısır Yüksek Düzeyli Paneli heyeti, 5-9 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Panel heyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından 7 Ekim 2013 tarihinde Ankara'da kabul edilmiştir.

7-9 Ekim
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış “Athens Luxury Travel Summit 2013: Cooperation and Sustainable Development in the Eastern Mediterranean” başlıklı konferansa katılmak ve AB müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere 7-9 Ekim 2013 tarihlerinde Yunanistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan bu vesileyle bazı Yunanlı Bakanlarla ikili görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Batı Trakya'yı ziyaret ederek soydaşlarımızla biraraya gelmiştir.

7-13 Ekim
Amerikan Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Richard Armitage başkanlığındaki heyet 7-13 Ekim 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından kabul edilmiştir.

8 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 8 Ekim 2013tarihinde Ankara’da Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) heyetini kabulü etmiştir.

8 Ekim
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Katar Başsavcısı Sayın Dr. Ali Bin Fetais Al-Marri ve beraberindeki heyeti 8 Ekim 2013 tarihinde kabul etmiştir. Ziyaret sonunda “Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile Katar Devleti Savcılığı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

8-10 Ekim
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Özdil Nami, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 8-10 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

8-11 Ekim
“BM 2013 Uluslararası Su İşbirliği Yılı” etkinlikleri kapsamında, hükümet yetkilileri, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri, akademisyenler, özel sektör ve gençlik gruplarının katılımıyla “Budapeşte Su Zirvesi (Budapest Water Summit – www.budapestwatersummit.org)” 8-11 Ekim 2013 tarihlerinde yapılmıştır. Sözkonusu etkinliğe, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

8-11 Ekim
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle 8-11 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Kang Chang-Hee, 9 Ekim 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Adıgeçen, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la da 10 Ekim 2013 tarihinde görüşmüştür.

9 Ekim
Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in (YDSK) Üçüncü Toplantısı vesilesiyle 9 Ekim 2013 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Sayın Başbakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde çeşitli alanlarda işbirliğini öngören toplam sekiz belge imzalanmıştır.

10 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 10 Ekim 2013 tarihinde Federal Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter'in davetlisi olarak İsviçre'ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Dışişleri Bakanımız, Federal Konsey Başkanı Ueli Maurer tarafından kabul edilmiş, Neue Zürcher Zeitung (NZZ) gazetesine bir mülakat vermiş ve İsviçre Türk toplumu temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

10 Ekim
Moğolistan Parlamento Başkanı Zandaakhuu Enkhbold 10 Ekim 2013 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10-12 Ekim
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) ile “Centre for European Reform”un (CER) işbirliği ile düzenlenen 9. Bodrum Yuvarlak Masa Toplantısı’na katılmak üzere 10-12 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, ziyaret vesilesiyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

12 Ekim
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları vesilesiyle 12 Ekim 2013 tarihinde ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiş ve anılan tarihte Johns Hopkins Üniversitesi bünyesindeki “School of Advanced International Studies”de güncel gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisi ve dış politikasına ilişkin bir konuşma yapmıştır. Sayın Başbakan Yardımcısı diğer toplantılar meyanında, JP Morgan tarafından düzenlenen "Turkey: Engineering Growth in the New Global Environment" başlıklı oturuma, Borsa-İstanbul tarafından düzenlenen "Istanbul: Regional Hub, Global Actor" başlıklı panele ve ABD Ticaret Odası ile TOBB tarafından ortaklaşa düzenlenen bir toplantıya katılarak konuşmalar yapmıştır.

12 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 12 Ekim 2013 tarihinde ülkemizi özel bir ziyaret gerçekleştiren KİK (Körfez İşbirliği Konseyi) Genel Sekreteri Abdullatif El Zayani ile İstanbul’da bir araya gelmiştir.

13-17 Ekim
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, 13-17 Ekim 2013 tarihleri arasında Hac farizasını yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret kapsamında, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüşmüş, Veliaht, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Salman ve Mekke Emiri’ni kabul etmiştir.

13-17 Ekim
13-17 Ekim 2013 tarihlerinde Daegu kentinde düzenlenen 22. Dünya Enerji Kongresi’ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başkanlığındaki bir heyetle iştirak edilmiştir. Anılan Kongre marjında Sayın Enerji Bakanı Yıldız, etkinliğe katılan değişik ülke Bakanlarıyla ikili görüşmelerde bulunmuştur. Sayın Bakan ayrıca, Dünya Enerji Kongresi kapsamında bir yan etkinlik olarak 16 Ekim 2013 tarihinde İsviçre Enerjiden Sorumlu Devlet Bakanı Walter Steinmann tarafından düzenlenen akşam yemeğine de iştirak etmiştir.

17-18 Ekim
17-18 Ekim 2013 tarihleri arasında Aşkabat’ta düzenlenen “Enerji Güvenliği ve Sürdürülebilirlik Konferansı”na Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığında bir heyet katılmıştır.

21-22 Ekim
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek 21-22 Ekim 2013 tarihlerinde Kosova’yı ziyaret etmiştir.

21-22 Ekim
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Priştine’de bir Türk şirketi tarafından yapımı gerçekleştirilen Priştine Uluslararası Adem Jashari Havaalanı’nın yeni terminalinin açılışına katılmak üzere Kosova’yı ziyaret etmiştir.

21-25 Ekim
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, 21-25 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen "Türkiye Yatırım Haftası" etkinliklerinin ikinci ayağına katılmak üzere sırasıyla Los Angeles (21 Ekim), San Fransisco (22 Ekim), Seattle (23 Ekim) ve Şikago'yu (24-25 Ekim) kapsayan bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

22 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İngiltere’de Londra 11 formatında düzenlenen Suriye Konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na 22 Ekim 2013 tarihinde katılmıştır.

22 Ekim
TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır 22 Ekim tarihinde Irak’ı ziyaret etmiş, üst düzey görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22-23 Ekim
NATO Savunma Bakanları Toplantısı 22-23 Ekim 2013 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

23 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Ummanlı mevkidaşı Yusuf bin Alawi’nin davetine icabetle, 23 Ekim 2013 tarihinde Muskat’a bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Sayın Dışişleri Bakanımız ziyaret kapsamında, Umman Başbakan Yardımcısı Sayyid Fahd bin Mahmoud Al Said ve Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alawi ile bir araya gelmiş, görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

24 Ekim
Ülkemiz ile Kuveyt arasında 30 Mart 2008 tarihinde imzalanan “İşbirliği İçin Ortaklık Komitesi (İOK) Kurucu Anlaşması” uyarınca, İOK Birinci Toplantısı, Dışişleri Bakanları başkanlığında Kuveyt’te 24 Ekim 2013 tarihinde düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu ziyaret vesilesiyle Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, Başbakan Şeyh Cabir Al Mübarek Al Hamad Al Sabah ve Meclis Başkanı Marzouk Al Ghanim ile görüşmüştür.

24 Ekim
Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komite Politbüro üyesi ve ÇKP Merkez Komite Tanıtım Bakanı (Başbakan Yardımcısı düzeyinde) Liu Qibao, 24-27 Ekim 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında 24 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ile heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

24-25 Ekim
Irak Dışişleri Bakanı Zebari 24-25 Ekim tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

29 Ekim
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle Marmaray Projesi Açılış Töreni vesilesiyle 29 Ekim 2013 tarihinde İstanbul’u ziyaret etmiş ve Sayın Başbakanımızla görüşmelerde bulunmuştur. Görüşme sonunda “Nükleer Enerji ve Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine Dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti tarafından hazırlanan Ortak Bildirge” iki Başbakan tarafından imzalanmıştır.

29 Ekim
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, 29 Ekim 2013 tarihinde Marmaray Projesinin açılış törenine katılmak üzere Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak ülkemize günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu ziyaret marjında Sayın Başbakanımızla bir görüşme yapmıştır.

29 Ekim
Romanya Başbakanı Victor Ponta 29 Ekim 2013 tarihinde, Marmaray Projesi’nin açılışı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

30 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Slovakya Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Morislav Lajcak’ın davetine icabetle 30 Ekim 2013 tarihinde Slovakya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Dışişleri Bakanı ziyaret marjında, Slovakya Başbakanı Robert Fico tarafından da kabul edilmiştir.

30 Ekim-31 Ekim
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Janos Martonyi’nin davetine icabetle Budapeşte’de düzenlenen “Visegrad Grubu (V4)” Dışişleri Bakanları toplantısına iştirak etmek üzere 30-31 Ekim 2013 tarihlerinde Macaristan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Dışişleri Bakanı ziyaret kapsamında Macaristan Dışişleri Bakanı Martonyi ile ikili bir görüşme de gerçekleştirmiştir.

30 Ekim-1 Kasım
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay “Open Government Parnership” Zirvesi’ne katılmak üzere 30 Ekim-1 Kasım 2013 tarihlerinde Londra’yı ziyaret etmiş, Zirve’nin açılış oturumunda konuşma yapmış ve İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Ekim-1 Kasım
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani 30 Ekim-1 Kasım tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

31 Ekim-1 Kasım
Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey 31 Ekim-1 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Konuk Bakan ziyaretinin ilk gününde sırasıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün ile görüşmüş, Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in eşbaşkanı olduğu Türkiye-Belarus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılmıştır.