Dış Politika Kronolojisi / Kasim 2013

1 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 1 Kasım 2013 tarihinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

1-3 Kasım
Türkiye ile İngiltere arasında sivil diyalogu güçlendirmek ve kurumsallaştırmak amacıyla oluşturulan “Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu”nun 1-3 Kasım 2013 tarihlerinde Edinburg’da yapılan üçüncü toplantısına iştirak eden Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, ziyaret vesilesiyle York Dükü Prens Andrew’in evsahipliğinde düzenlenen açılış yemeğine katılarak forum katılımcılarına hitaben bir konuşma yapmışlar, ayrıca Edinburgh, Glasgow ve çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya gelmişlerdir.

1-5 Kasım
Uluslararası Pugwash Bilim ve Silahsızlanma Konferansı 1-5 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiş ve konferansın açılış konuşması Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından yapılmıştır.

3-6 Kasım
Türkiye-Sudan 13. Dönem KEK Toplantısı 3-6 Kasım 2013 tarihlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’in eşbaşkanlığında Hartum’da gerçekleştirilmiştir.

3-7 Kasım
NATO Parlamenterler Asamblesi Başkanı Hugh Bayley ve beraberindeki heyet 3-7 Kasım 2013 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde NATO PA heyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

4-9 Kasım
Norveç Kralı V. Harald’ın Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 4-9 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyarete Norveç Dışişleri Bakanı Børge Brende, Ticaret ve Sanayi Bakanı Monica Maeland ile Balıkçılık ve Sahil işleri Bakanı Elisabeth Aspaker katılmıştır.

5 Kasım
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz 5 Kasım 2013 tarihinde Brüksel'de 22 nolu müzakere faslının açılışına ilişkin Hükümetlerarası Konferans’a katılmışlardır.

5-6 Kasım
Türkiye-Suudi Arabistan 11. Dönem KEK toplantısı 5-6 Kasım 2013 tarihlerinde Ankara’da Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ile Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Dr. Jubarah bin Eid Al-Suraisry başkanlığında yapılmıştır. SA Ulaştırma Bakanı Dr. Jubarah bin Eid Al-Suraisry ülkemizi ziyareti çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüştür.

5-9 Kasım
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5-9 Kasım 2013 tarihleri arasında Finlandiya, Polonya ve İsveç'e resmi ziyaretler gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaretlerde Sayın Başbakanımıza eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Janusz Piechocinski ve İsveç Enformasyon Teknolojileri ve Enerji Bakanı Anna Karin Hatt ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

7 Kasım
7 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da düzenlenen "İstanbul Sözleşmesi'nin 3. Yılında Kadının İnsan Haklarındaki Gelişmeler" başlıklı konferansa katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle; Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Sayın Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından kabul edilmiştir.

7-8 Kasım
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, 7-8 Kasım 2013 tarihlerinde Belgrad'da "Dijital Çağda İfade Özgürlüğü ve Demokrasi: Fırsatlar, Haklar, Sorumluluklar" tematik başlığı altında toplanan Avrupa Konseyi Medya ve Bilgi Toplumundan Sorumlu Bakanlar I. Konferansı'na katılmış ve "Gazeteciliğe Yönelik Güncel Tehditleri Nasıl Ele Alırız?" ve "Çevrimiçi Nefret Söylemi" başlıklarında Bakanlar düzeyinde yapılan oturumlarda konuşma yapmıştır.

7-9 Kasım
Portekiz Savunma Bakanı José Aguiar-Branco 7-9 Kasım 2013 tarihlerinde Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde 7 Kasım 2013 tarihinde “T.C Hükümeti ile Portekiz Cumhuriyeti Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

8 Kasım
SDPK (Sosyal Demokrat Parti) Meclis Grup Başkanı Çınıbay Tursunbekov'un SDPK'nın 20. yıldönümü münasebetiyle 8 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen 13. SDPK Kurultayı'na daveti çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay 8-9 Kasım 2013 tarihlerinde Kırgız Cumhuriyeti'ni ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında, Sayın Başbakan Yardımcısı Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi ve Yatırım konularından sorumlu Başbakan Yardımcısı Tayırbek Sarpaşev ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-11 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin davetine icabetle 10-11 Kasım 2013 tarihlerinde Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

11-13 Kasım
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, 11-13 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Sayın Aliyev, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi III. Toplantısı da Sayın Başbakanımız ve Sayın Aliyev’in eşbaşkanlıklarında 13 Kasım 2013 tarihinde düzenlenmiştir.

11-17 Kasım
Cibuti Sağlık Bakanı Dr. Kassım Osman Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun davetine icabeten 11-17 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da sağlık alanında temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

12-15 Kasım
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin 12-15 Kasım 2013 tarihlerinde Strazburg’a gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında 13 Kasım 2013 tarihinde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile bir görüşme yapmıştır.

13-14 Kasım
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, 13-14 Kasım 2013 tarihlerinde Rabat'ta düzenlenen Sınır Güvenliğine İlişkin İkinci Bölgesel Bakanlar Konferansı’na iştirak etmiştir. Sayın Milli Savunma Bakanı toplantı marjında Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Salaheddin Mezouar, Tunus Dışişleri Bakanı Othman Jerandi ve Fas'ın Milli Savunma Yönetiminden Sorumlu Delege Bakanı Abdellatif Loudiyi ile ikili temaslarda bulunmuştur.

14-15 Kasım
Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde Gebele'de düzenlenen "İpek Yolu Ülkeleri Arasında Ticaretin Geliştirilmesi ve Kolaylaştırılması Konusunda Gümrük İdarelerinin Rolü" adlı Uluslararası Forum’a iştirak etmiştir.

14-15 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve İTT Rohinga Grubu üyesi ülke temsilcileriyle birlikte 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde Myanmar'ı ziyaret etmiştir.

15 Kasım
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 30'uncu kuruluş yıldönümü kutlama törenlerine, Sayın Cumhurbaşkanını temsilen Genel Sekreter Sayın Mustafa İsen, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni temsilen TBMM Başkanvekili Sayın Sadık Yakut ve Hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay katılmışlardır.

16 Kasım
Çıldır/Aktaş-Kartsakhi Sınır Kapısı'nın temel atma töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ile Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri'nin katılımıyla, 16 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

16-17 Kasım
IKBY Başkanı Mesut Barzani, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 16-17 Kasım tarihlerinde Diyarbakır’ı ziyaret etmiştir.

16-19 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 16-19 Kasım 2013 tarihleri arasında ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Dışişleri Bakanı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile görüşmüş, ayrıca ABD Kongresi Türkiye Dostluk Grubu Eşbaşkanlarının evsahipliğinde Temsilciler Meclisi (TM) Dışişleri ve Silahlı Hizmetler Komiteleri üyeleri ile bir araya gelmiştir.

17 Kasım
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik 17 Kasım 2013 tarihinde Gürcistan’ın seçilmiş yeni Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili’nin yemin törenine katılmak üzere bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17-20 Kasım
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) iki yılda bir Bakanlar düzeyinde tertiplenen Yönetim Kurulu (YK) Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başkanlığında 17- 20 Kasım 2013 tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilmiştir. Sayın Enerji Bakanımız, sözkonusu toplantı çerçevesinde ABD, İngiltere, Norveç, Yunanistan, İtalya, Almanya, Japonya’nın Bakan ve Bakan Yardımcıları ile özel sektör temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18-20 Kasım
Ülkemiz, Katar ve Dominik Cumhuriyeti’nin inisiyatifiyle, sivil-askeri unsurların afetlerle mücadeledeki etkinliğinin artırılmasına yönelik olarak başlatılan HOPEFOR Girişimi’nin 18-20 Kasım 2013 tarihlerinde Dominik Cumhuriyeti’nin Punta Cana kentinde gerçekleşen üçüncü toplantısına, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlamıştır. Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Konferans vesilesiyle Dominik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danilo Medina, Cumhurbaşkanlığı Bakanı Gustavo Montalvo ve Dışişleri Bakan Vekili Jose Manuel Trullois ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18-22 Kasım
Lüksemburg Büyük Dükü’nün Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 18-22 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyareti vesilesiyle Türkiye-Lüksemburg “Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması” ve “Türkiye-Lüksemburg 1. Dönem JETCO Protokolü” imzalanmıştır.

19-21 Kasım
Tacikistan Maliye Bakan Yardımcısı Şavkat Sohibov, Türkiye'nin bilgi sistemleri alanındaki tecrübesini öğrenmek üzere, 19-21 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20 Kasım
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague 2003 yılında İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu ile HSBC Bankasına yapılan saldırının 10. yıldönümü vesilesiyle 20 Kasım 2013 tarihinde İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen anma törenine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı sözkonusu törenin ardından, iki Bakan çalışma yemeğinde biraraya gelmişlerdir.

20 Kasım
Türkiye-Rusya Federasyonu Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi (ÜDİK)’in alt organlarından Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun ilk Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı, Forumun eşbaşkanları TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır ile RF BDT İşleri ve Yurtdışında Yaşayan Soydaşlar Federal Ajansı Başkanı Konstantin Kosaçov'un da katılımıyla 20 Kasım 2013 tarihinde RF Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da gerçekleştirilmiştir.

20 Kasım
Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nafie Ali Nafie, beraberinde Bilim ve Teknoloji Bakanı Eissa Bushara ve NCP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı İbrahim Ghandour’un da bulunduğu üst düzeyli bir heyetle, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle Asya Siyasi Partiler Konferansına katılmak üzere 20 Kasım 2013 tarihinde ülkemize gelmiştir.

20-21 Kasım
Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yapmak üzere 20-21 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

20-21 Kasım
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek 20-21 Kasım 2013 tarihlerinde Belarus’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Meclis Başkanımız ziyaret kapsamında, Belarus Parlamentosu Cumhuriyet Konseyi (Parlamento Üst Kanadı) Başkanı Anatoli Rubinov, Temsilciler Meclisi (Parlamento Alt Kanadı) Başkanı Vladimir Andreyçenko, Başbakan Mikhail Miyasnikoviç ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Piyotr Miklaseviç ile görüşmeler yapmıştır. Ziyaret sırasında, Türkiye-Belarus Parlamentolararası İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

20-24 Kasım
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, 20-24 Kasım 2013 tarihleri arasında ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Arınç, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin yanısıra, Türk-Amerikan toplumu üyeleri, düşünce kuruluşları temsilcileri ve basın mensuplarıyla da temaslarda bulunmuştur.

21 Kasım
Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrokhon Zarifi 21 Kasım 2013 tarihinde Tacikistan’ın Bursa Fahri Konsolosluğu’nun açılışına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

21 Kasım
Ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Lübnan Başbakanı Mikati, 21 Kasım günü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

21-22 Kasım
ABD’de kain düşünce kuruluşu “Atlantic Council” (Atlantik Konseyi) tarafından 21-22 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da "5. Atlantik Konseyi Ekonomi ve Enerji Zirvesi” düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün açılış konuşmasını yaptıkları Zirve’ye Lüksemburg Büyük Dükü’nün yanısıra aralarında ABD, Afganistan, Yunanistan ve Bulgaristan’ın da olduğu çok sayıda ülkeden Bakan düzeyinde katılım olmuştur. Anılan Zirve marjında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22 Kasım
Ülkemiz ile RF arasında tesis edilmiş olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) Dördüncü Toplantısı vesilesiyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 22 Kasım 2013 tarihinde St. Petersburg’u ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımıza ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım da refakat etmişlerdir. Toplantı marjında enerji, gümrük ve basın-yayın alanında 5 ayrı belge imzalanmıştır.

22-24 Kasım
Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, KKTC ve İİT eşgüdümünde 22-24 Kasım 2013 tarihlerinde Girne'de düzenlenen "İİT Üyesi Ülkelerde Su ve Gıda Güvenliği" konulu konferansa katılmak üzere 21-22 Kasım 2013 tarihlerinde KKTC'yi ziyaret etmiştir.

23-24 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 23-24 Kasım 2013 tarihlerinde Katar’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyarette Katar Emiri Şeyh Tamim, Başbakan ve İçişleri Bakanı Al Thani ve Dışişleri Bakanı Attiyah ile bir araya gelen Sayın Bakanımız, ayrıca eski Emir Şeyh Hamad’a da bir nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

23-24 Kasım
Libya Ulaştırma Bakanı Osama Abdel Raouf ve beraberindeki heyet 23-24 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen "Partners for a New Beginning (PNB) 2013 Yılı Zirvesi"ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

24-25 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 24-25 Kasım 2013 tarihlerinde Asya İşbirliği Diyaloğu 12. Bakanlar Toplantısı vesilesiyle ziyaret ettiği Bahreyn’de, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Khalifa, Başbakan Prens Halife bin Salman Al Khalifa, Dışişleri Bakanı Şeyh Halit ve Veliaht Prens Salman bin Hamad Al Khalifa’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

24-28 Kasım
Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti Hükümet Başkanı R. Edelgeriev, Türk işadamlarını Çeçenistan’a yatırım yapmaya teşvik etmek amacıyla, 24-28 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu çerçevede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sayın Özgür Özaslan, Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmelerde bulunmuşlardır.

25-27 Kasım
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu EİT Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak ve İranlı yetkililerle ikili temaslarda bulunmak üzere 25-27 Kasım 2013 tarihlerinde Tahran’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Ruhani, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Laricani, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le görüşmelerde bulunmuştur.

26 Kasım
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Irak Ulusal Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi'nin davetine icabetle 26 Kasım tarihinde Irak’ı ziyaret etmiştir.

26-27 Kasım
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani 26-27 Kasım tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

26-28 Kasım
Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni, 26-28 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret çerçevesinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Abdurrahman Arıcı'yla biraraya gelmiştir.

26-28 Kasım
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, Türkiye Cumhuriyeti ile Kolombiya Cumhuriyeti arasında 26-28 Kasım 2013 tarihlerinde Bogota'da gerçekleştirilen I. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısına eşbaşkanlık yapmak üzere Kolombiya’yı ziyaret etmiştir.

26-28 Kasım
KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve beraberindeki heyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in davetine icabetle, 26-28 Kasım 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Bakanı Sayın Sibel Siber başkanlığında heyetlerarası görüşme yapılmıştır. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay ziyaret sırasında Sayın Siber'i kabul etmişlerdir.

27-28 Kasım
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır, 27-28 Kasım 2013 tarihlerinde Vilnius'ta düzenlenen "AB Parlamentoları Dışişleri Komisyonu Başkanları ve Demokrasi için Parlamenter Forum Toplantısı"na katılmıştır.

27-28 Kasım
27-28 Kasım 2013 tarihlerinde, ülkemiz ile Bosna Hersek arasında akdedilmesi öngörülen "Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma Anlaşması" ve "Suçluların İadesine İlişkin Anlaşma"nın imzalanmasını teminen Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin Bosna Hersek'i ziyaret etmiştir.