Dış Politika Kronolojisi / Eylül 2013

2-5 Eylül
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, ülkemizin Lider Ülke olarak katıldığı ve 2-5 Eylül 2013 tarihlerinde Kielce'de düzenlenen 21. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarına iştirak etmek üzere Polonya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Yılmaz, bu vesileyle Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Başbakan Tomasz Siemoniak, Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ve Polonyalı mevkidaşı ile görüşmüştür.

5-6 Eylül
G-20 Liderler Zirvesi 5-6 Eylül tarihlerinde Rusya Federasyonu’nun St.Petersburg şehrinde düzenlenmiştir. Zirve’ye, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’in de yer aldıkları bir heyetle iştirak edilmiştir.

2-6 Eylül
Moğolistan İnşaat ve Kentsel Kalkınma Bakanı Bayarsaikhan, inşaat ve kentsel kalkınma alanlarındaki işbirliği konularını görüşmek üzere 2-6 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir.

3-4 Eylül
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan 3-4 Eylül 2013 tarihlerinde Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'ni ziyaret ederek Türkiye-Tataristan İş Forumu’na katılmıştır.

4 Eylül
BM Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres’in ev sahipliğinde 4 Eylül 2013 tarihinde Cenevre’de, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı “Suriye’ye Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

5 Eylül
“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile Makedonya Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Dime Spasov tarafından 5 Eylül 2013 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

7-9 Eylül
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2020 Olimpiyat Oyunlarına evsahipliği yapacak şehrin belirleneceği Uluslararası Olimpiyat Toplantısı'na iştirak etmek üzere 7-9 Eylül 2013 tarihlerinde Arjantin'i ziyaret etmiştir.

10-12 Eylül
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış 10-12 Eylül 2013 tarihlerinde AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu (COELA) Toplantısı vesilesiyle ve AB üyelik müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Vilnius’u ziyaret etmiştir

10-12 Eylül
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin Akdeniz için Birlik (AiB) “Kadınlar” temalı Bakanlar toplantısı için 10-12 Eylül 2013 tarihinde Paris’i ziyaret etmiştir.

11-13 Eylül
Nikaragua Dışişleri Bakanı Samuel Santos Lopez 11-13 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin yanısıra, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, ayrıca İstanbul'da DEİK üyeleriyle biraraya gelmiştir.

11-13 Eylül
Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle ve beraberinde Irak’taki tüm siyasi grupları temsil eden milletvekilleriyle birlikte 11-13 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

12-14 Eylül
Kanada Dışişleri Bakanı John Baird 12-14 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Baird ve beraberindeki heyet, 14 Eylül 2013 günü Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

14 Eylül
KKTC’de 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılan erken genel seçimler sonrasında kurulan ve 11 Eylül 2013 tarihinde güvenoyu alarak göreve başlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler/Demokrat Parti-Ulusal Güçler koalisyonunda KKTC Dışişleri Bakanı görevine getirilen Sayın Özdil Nami ilk dış ziyaretini 14 Eylül 2013 tarihinde ülkemize gerçekleştirmiştir.

16-17 Eylül
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, 16-17 Eylül 2013 tarihlerinde ABD’ye yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman ile biraraya gelmiştir.

16-18 Eylül
Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 16-18 Eylül 2013 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında Başbakan Şerif, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, 17 Eylül günü Ankara'da düzenlenen Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) üçüncü toplantısına Sayın Başbakanımız ile birlikte eşbaşkanlık etmiştir, ayrıca 18 Eylül günü İstanbul'a geçerek Türkiye-Pakistan Ticaret ve Yatırım Forumuna katılmıştır.

17-18 Eylül
Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, 17-18 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Konuk Bakan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin yanısıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında diplomat değişimine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

19 Eylül
Romanya Başbakanı Victor Ponta 19 Eylül 2013 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-21 Eylül
"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Karadağ Hükümeti Arasında Gümrük Alanında İşbirliği ve Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması" 19-21 Eylül 2013 tarihlerinde Karadağ’ı ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ile Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Bilgi Toplumu ve Telekomünikasyon Bakanı Vujica Lazovic tarafından Podgoritsa’da imzalanmıştır.

19-22 Eylül
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış 19-22 Eylül 2013 tarihlerinde “Yalta 10. Yıllık Toplantısı” çerçevesinde Ukrayna’yı ziyaret etmiştir.

20-21 Eylül
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ 20-21 Eylül tarihlerinde Moldova'yı ziyaret etmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Bozdağ sözkonusu ziyaret kapsamında Moldova Bölgesel Kalkınma ve İnşaat Bakanı Marcel Raducan ile görüşmüştür.

21-29 Eylül
Vanuatu Tarım Bakanı David Tosul 21-29 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

22 Eylül
BM 68. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 22 Eylül 2013 tarihinde Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Venizelos’la bir araya gelmiştir. İkili konuların ele alındığı görüşmede ayrıca, Kıbrıs müzakereleri bağlamında GKRY liderinin Özel Temsilcinin Ankara’yı, KKTC Cumhurbaşkanın Özel Temsilcisinin ise Atina’yı ziyaret etmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

22-23 Eylül
Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu 22-23 Eylül 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir.

22-23 Eylül
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek 22-23 Eylül 2013 tarihlerinde, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Larijani'nin davetine icabetle İran'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Meclis Başkanı Sayın Çiçek, ziyareti vesilesiyle, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Larijani'nin yanısıra, Dini Lider Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanı I. Yardımcısı İshak Cihangiri ve Devlet Uzlaştırma Konseyi (DUK) Rafsancani ile de görüşmelerde bulunmuştur.

23 Eylül-4 Ekim
Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu genel görüşmelerine Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından başkanlık edilen ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın da yer aldığı bir heyet katılmıştır.

23 Eylül
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün BM 68. Genel Kurulu marjında 23 Eylül 2013 tarihinde bir araya geldiği BM Genel Sekreteriyle görüşmesinde Kıbrıs konusu ele alınmıştır.

23 Eylül
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, 23 Eylül 2013 tarihinde New York'ta düzenlenen "The Way Forward: A Disability Inclusive Development Agenda Towards 2015 and Beyond" temalı Yüksek Düzeyli Etkinlik ile bu vesileyle New York'ta düzenlenen engelliler konusundaki diğer bazı etkinliklere katılmış ve ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu BM 68. Genel Kurulu marjında 23 Eylül 2013 tarihinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmüştür.

23 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu BM 68. Genel Kurulu marjında AB Dışilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

23-27 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu BM 68. Genel Kurulu marjında Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Dış ve Avrupa Entegrasyon Bakanı Igor Luksic ile görüşmeler gerçekleştirmiş, İİT Dışişleri Bakanları Yıllık Koordinasyon Toplantısı’na ve İİT Bosna-Hersek Temas Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

Anılan tarihlerde ayrıca, Türkiye- Bosna-Hersek- Sırbistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantı gerçekleştirilmiştir. 25 Eylül 2013’te ülkemizin dönem başkanlığını yürüttüğü CICA/AİGK’in (Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı) Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı Sayın Dışişleri Bakanımızın başkanlığında düzenlenmiştir.

23-27 Eylül
23-27 Eylül 2013 tarihleri arasında düzenlenen BM 68. Genel Kurulu marjında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Vekili Hudayr Huzai, Slovenya Devlet Başkanı Borut Pahor ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu ile 25 Eylül 2013 tarihinde görüşmüştür. İki ülke Dışişleri Bakanları ve diğer yetkililerin de hazır bulundukları görüşmede Kıbrıs konusunda gelinen aşamaya ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

23-24 Eylül
Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu 23-24 Eylül 2013 tarihlerinde Tunus’u ziyaret etmiştir.

23-26 Eylül
Türkiye ile Danimarka arasında Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) kurulmasını öngören Anlaşma, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile 23-26 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Danimarka Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Nick Haeckkerup tarafından imzalanmıştır.

24-26 Eylül
Cibuti Ekonomi Finans ve Endüstri Bakanı 24-26 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

24-30 Eylül
Yemen Mahalli İdareler Bakanı Ali Mohammed Al Yazeedi 24-30 Eylül 2013 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

25 Eylül
Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya arasında gayrıresmi bir istişare ve eşgüdüm platformu kurulmasına yönelik “MIKTA” girişiminin Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantısı, BM 68. Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında Meksika’nın ev sahipliğinde 25 Eylül 2013 tarihinde düzenlenmiştir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ve Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa katılmışlardır.

25 Eylül
Türk-Arap Ekonomi Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı 25 Eylül 2013 tarihinde Oman Sultanlığı Yüksek Planlama Konseyi Genel Sekreteri, Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Bakanı, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı, Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı, Libya Ekonomi Bakanı, Sudan Dış Ticaret Bakanı, Moritanya Ekonomik İşler ve Kalkınma Bakanı, Cibuti Ekonomi ve Maliye Bakanı, Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı, Tunus Ticaret ve El Sanatları Bakanı, Irak Ticaret Bakanı, Fas Sanayi Ticaret ve Yeni Teknolojiler Bakanı, Ürdün Sanayi Bakanı ve Bahreyn Ulaştırma Bakanının katılımları ile Mersin’de gerçekleştirilmiştir.

25 Eylül
Yemen’deki geçiş dönemi izlenmesi ve destek sağlanması amacıyla oluşturulan Yemen’in Dostları Grubu’nun New York’ta 25 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantısına Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu katılmıştır. Toplantıda, Yemen’in siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarında kaydettiği gelişme ve sınamalar ile Yemen’e yapılan yardımlar görüşülmüştür.

26 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu BM. 68. Genel Kurulu marjında 26 Eylül 2013 tarihinde ülkemiz ile Finlandiya’nın eşbaşkanlığında düzenlenen Arabuluculuk Dostlar Grubu (ADG) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmıştır.

26-28 Eylül
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Uluslararası Yatırımcılarla görüşmek üzere 26-28 Eylül 2013 tarihlerinde İngiltere'ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Eylül
BM 68. Genel Kurulu marjında, ülkemiz ve Belçika’nın eş-başkanlığında 27 Eylül 2013 tarihinde En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Dostları Grubu ve bazı EAGÜ’lerle “LDC Graduation: The Way Towards MDG Acceleration, Sustainable Development and Structural Transformation” başlıklı bir çalışma kahvaltısı düzenlenmiştir. EAGÜ’lerin bu statüden mezuniyet süreçlerinin hızlandırılmasıyla bağlantılı konuların ele alındığı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz da katılmıştır.

27 Eylül
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, bazı açılış ve temel atma törenleri vesilesiyle 27 Eylül 2013 tarihinde KKTC’yi ziyaret etmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Atalay ziyareti çerçevesinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile temaslarda bulunmuştur.

27 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu'nun (CELAC) troikasını oluşturan Küba, Kosta Rika, Şili ile Trinidad ve Tobago Dışişleri Bakanlarıyla BM Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2013 tarihinde bir toplantı gerçekleştirmiştir.

27 Eylül
UNDP Avrupa ve BDT Bölgesel Merkezi'nin İstanbul'a taşınmasına ilişkin Evsahibi Ülke Anlaşması, BM 68. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve UNDP Başkanı Helen Clark tarafından Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı bir törenle 27 Eylül 2013 tarihinde imzalanmıştır.

27 Eylül
Katar Emiri Şeyh Tamim, 27 Eylül 2013 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine ülkemize bir ziyarette bulunmuştur.

30 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) Türkiye’nin de üye olduğu 64. İcra Komitesi Toplantısı sırasında 30 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen “Suriyeli Sığınmacılara Evsahipliği Yapan Ülkelerle Dayanışma ve Yük Paylaşımı” başlıklı Yüksek Düzeyli Toplantıya katılmıştır. Toplantıda, dünya kamuoyunun dikkatinin Suriyeli sığınmacıların durumuna çekilmesi ve bu kişilere evsahipliği yapan ülkeler ile uluslararası camia arasında yük paylaşımına ilişkin somut katkıların ele alınması hedeflenmiştir.

30 Eylül
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Cenevre’de düzenlenen BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Yürütme Komitesi’nin 64. İcra Konseyi Toplantısı marjında 30 Eylül 2013 günü Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşmüştür.