#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Vesilesiyle Yayımladıkları Mesaj

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Vesilesiyle Yayımladıkları Mesaj

Bakanlığımın kadın mensuplarının ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

2020 yılı, 189 devletin biraraya gelerek “kadın hakları insan haklarıdır” dedikleri ve kadın haklarının geliştirilmesine yönelik bugüne kadarki en kapsamlı belge olan Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu’nun yirmi beşinci yıldönümüdür.

2020 aynı zamanda, kadınların çatışmaların önlenmesi ve çatışma sonrası barış süreçlerine dahil edilmesinin önemini vurgulayan 1325 Sayılı Kararın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilişinin yirminci; Birleşmiş Milletler Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (UN WOMEN) kuruluşunun onuncu yıldönümü olması açısından da önem arzetmektedir.

Bu önemli yılın, kadınların dünyanın dört bir yanında karşılaştıkları adaletsizliğin, eşitsizliğin ve şiddetin sona erdirilmesi için uluslararası toplum olarak çabalarımızı pekiştirmenin bir vesilesi olmasını temenni ediyorum.

Ülkemiz bu anlayışla, kadının hayatın her alanında güçlü bir konumda yer alması, kadına karşı şiddetin sona erdirilmesi, mevzuatta ve uygulamada kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması için önemli adımlar atmakta, uluslararası platformlarda kadın haklarına ilişkin yürütülen çalışmalarda öncü rol oynamaktadır.

Bakanlığım da, kadının güçlendirilmesi ve eşit hakların sağlanması için Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, AGİT ve İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere uluslararası örgütlerin çatısı altında yürütülen çalışmalarda ülkemizi aktif biçimde temsil etmektedir.

Bugün 66 kadın Büyükelçi ve 10 kadın Başkonsolosun devletimizi dünyanın dört bir yanında üst düzeyde temsil ediyor olması yalnızca Bakanlığım için değil, ülkemiz için de gurur vericidir.

Bu duygularla, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor; bu vesileyle kadın şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, şehit yakını tüm kadınlarımıza sabır temenni ediyorum.