No:54, 22 Şubat 2011, Libya'daki Gelişmeleri Değerlendirmek Amacıyla Bakanlığımızda Yapılan Koordinasyon Toplantısı hk.

Libya’daki gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanımız Sayın Cemil Çiçek, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın başkanlıklarında ilgili kurum ve kuruluşlardan üst düzey yetkililerin katılımıyla Dışişleri Bakanlığı’nda bugün bir eşgüdüm toplantısı tertiplenmiştir.

Toplantıda, Libya’daki vatandaşlarımızın ülkemize nakli konusunda yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş ve alınabilecek ilave tedbirler değerlendirilmiştir.

Dün (21 Şubat) İstanbul’dan yola çıkan IDO’ya ait iki feribotumuz bu akşam saatlerinde Bingazi limanına varacaklardır. Bu gemilerle yaklaşık üç bin vatandaşımızın Bingazi’den ülkemize nakli planlanmaktadır. Tahliyenin başarıyla sonuçlanması halinde gemilerimizin Marmaris’e intikalleri planlanmıştır.

Deniz Kuvvetlerimize ait İskenderun feribotu da 24 Şubat 2011 tarihinde Libya sahillerine varacaktır.

Bugün yapılan toplantıda ayrıca, Samsun ve Ankara feribotlarının da Libya’ya gönderilmesine karar verilmiştir. Bu feribotlardan ilki bugün, diğeri ise yarın yola çıkacaktır. Bu feribotlarda ayrıca Libya halkına yardım amaçlı gıda, ilaç ve tıbbi malzeme de taşınacaktır.

Vatandaşlarımızın hava yoluyla ülkemize tahliyesi konusunda çalışmalar da devam etmektedir. Halihazırda 19 Şubat tarihinden bu yana 2141 vatandaşımız ülkemize getirilmiştir. Libya’da şu an uluslararası hava trafiğine açık olan tek havaalanı Trablus’tur. Buradan vatandaşlarımızın nakline THY uçakları ile devam edilmektedir. Ülkedeki diğer havaalanlarından da tahliye konusundaki girişimlerimiz devam etmektedir.

Bakanlığımız vatandaşlarımızın yoğun bilgi taleplerini karşılayabilmek üzere Libya için tahsis edilen Kriz Merkezinin kapasitesini artırmıştır. Bakanlığımızın evvelce bildirilen Kriz Merkezi telefonlarına ilaveten 0 (312) 292 29 29 (20 hat) Çağrı Merkezi de bugün itibariyle hizmete sokulmuştur.