No: 56, 24 Şubat 2011, Kosova'da Yeni Cumhurbaşkanı’nın Seçilmesi ve Yeni Hükümet’in Kurulması Hk.

Kosova Meclisi’nin 22 Şubat günü düzenlenen oturumunda yeni Cumhurbaşkanı’nın seçilmesini ve yeni Hükümet’in kurularak güvenoyu almasını memnuniyetle karşılıyoruz. Kurulan yeni Hükümet’te Kosova Türk Toplumu temsilcilerinin de yer almasından ayrıca mutluluk duyuyoruz.

Kosova’da kurulan yeni Hükümet’in Kosova halkının refah ve esenliğine katkı getirecek projeleri biran önce hayata geçirmesini, hukukun üstünlüğü ve tüm toplulukların birlik ve bütünlüğü çerçevesinde reform çabalarını hızlandırmasını ve bölgedeki sorunların diyalog yoluyla çözümlenmesi doğrultusunda yürütülecek çalışmalara katkı sağlamasını bekliyoruz.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde kuruluşunun üçüncü yılını kutlayan Kosova Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğü ile çok etnili, çok kültürlü ve demokratik yapısının bölgesel barış ve istikrar bakımından elzem olduğuna inanmaktadır.

Köklü tarihi, kültürel ve sosyal ilişkilere sahip olduğumuz ve Avrupa-Atlantik yönelimini desteklediğimiz Kosova Cumhuriyeti’ne her alanda sağlamakta olduğumuz katkı önümüzdeki dönemde de devam edecektir.