No: 43, 01 Şubat 2011, Fransa'nın Strazburg Kentinde İki Türk Ailesine Yönelik Kundaklama Girişimi Hk.

Fransa’nın Strazburg kentindeki Hoenheim semtinde Bakar ve Karatekin ailelerinin oturduğu karşılıklı iki eve 28 Ocak 2011 Cuma günü, sabaha karşı 04.00 sularında kimliği belirsiz kişilerce kundaklama girişiminde bulunulduğu ve evlerin dış cephesine gamalı haç çizildiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Strazburg Başkonsolosluğumuz tarafından Bakar ve Karatekin ailelerine geçmiş olsun dileklerimiz ve desteğimiz iletilmiştir.

Saldırıda can kaybı olmaması üzüntümüzü bir nebze hafifletmiş olsa da, son dönemde Avrupa’da artan yabancı düşmanlığının kişilerin can güvenliğine yönelen saldırılarla kendini gösterebilmesi, bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız bakımından ciddi bir endişe kaynağı oluşturmaktadır.

Olaydan duyduğumuz kaygı, gerek Paris Büyükelçiliğimiz, gerek Strazburg Başkonsolosluğumuz tarafından yapılan girişimlerle ilgili Fransız makamları nezdinde dile getirilmektedir. Bu çerçevede, Fransız yetkili makamlarından, olay hakkında kapsamlı bir soruşturma yapılması ve faillerin bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkartılması beklenmektedir.

Diğer taraftan, Avrupa’da arttığı gözlemlenen yabancı düşmanlığına karşı mücadelede, siyasetçilerin, basın-yayın organlarının ve çeşitli çevrelerden kanaat önderlerinin, açıklama ve yayınlarında ülkelerindeki göçmenler ve yabancılar hakkında kamuoyuna olumsuz mesajlar vermemeye özen göstermeleri önem taşımaktadır.

Sözkonusu kundaklama girişimine maruz kalan Bakar ve Karatekin ailelerinin mensuplarına ve yakınlarına bu vesileyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, benzer saldırıların tekrarlanmaması için ilgili tüm tarafların gerekli hassasiyeti göstereceğini ümit ediyoruz.