No: 44, 09 Şubat 2011, Sudan'daki Referandum Süreci Hk.

Bakanlığımızın 14 Ocak 2011 tarihli açıklamasında da belirtmiş olduğumuz üzere, dost ve kardeş Sudan Cumhuriyetinde, barış sürecinin en kritik aşamasını oluşturan Güney Sudan referandumunun 9-15 Ocak 2011 tarihleri arasında, suhulet ve demokratik bir ortamda cereyan etmiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Referandum sürecinin barışçı ve özgür bir ortamda tamamlanmasının ve referandumdan Güney’in ayrılığından yana çıkan sonucun Sudan Hükümeti tarafından kabul edilmesinin, Sudan’ın demokratik olgunluğunun önemli bir göstergesini oluşturduğunu düşünüyoruz.

Bunun yanısıra, referandumun düzenli ve güvenlik içinde gerçekleştirilmesinde önemli bir paya sahip olan Sudan Hükümeti’nin, referandum sonucu sonrasında da barış, işbirliği ve dostluk ilişkilerini öne çıkaran açıklamalarının her türlü övgüye layık olduğu değerlendirilmektedir. Uluslararası toplumun Sudan’ın sergilediği siyasi ve demokratik olgunluk ile cesareti dikkate alarak anılan ülkeye yönelik bakış açısını gözden geçirmesini temenni ediyoruz.

Sudan’daki barış sürecini başından beri destekleyen Türkiye, referandumda Güney’in ayrılığından yana çıkan sonucu uluslararası toplum ile birlikte saygıyla karşılayacak olup, Kuzeyi ve Güneyi ile tüm Sudan halkına yakın desteğini ve yardımlarını sürdürmeye devam edecektir