No: 52, 20 Şubat 2011, Ortadoğu'daki Gelişmelerden Etkilenen Vatandaşlarımıza Sağlanan Destek Hk.

Ocak ayı ortalarından itibaren Ortadoğu ülkelerinde gözlenmekte olan toplumsal olaylar nedeniyle anılan ülkelerde mukim vatandaşlarımız, talepleri üzerine, ilgili kuruluşlarımızla eşgüdüm sağlanarak ülkemize nakledilmektedirler.

Son günlerde Libya’da, Bingazi kenti ve civarındaki yerleşim birimleri ile sınırlı olan, gösteri ve toplumsal olayların gerçekleşmekte olduğu gözlemlenmektedir. Bakanlığımıza ve ilgili misyonlarımıza yöneltilen bilgi taleplerinin giderek yoğunluk kazanması üzerine, Ortadoğu bölgesinde vatandaşlarımızı etkileme potansiyeli bulunabilecek gelişmeleri takip etmek ve vatandaşlarımızın durumlarıyla ilgilenmek amacıyla, irtibat bilgileri aşağıda kayıtlı Kriz Merkezi oluşturulmuştur.

Bu bağlamda, Bingazi ve cevresinde faaliyet gösteren şirketlerimiz ve çalışanlarıyla ilgili olarak gelen talepler 24 saat mesai düzeninde çalışan Trablus Büyükelçiliğimiz ve Bingazi Başkonsolosluğumuz ile paylaşılmakta, alınan bilgiler müracaat sahiplerine ulaştırılmaktadır.

18 Şubat gününden itibaren vatandaşlarımızdan yoğun talep alınması üzerine, Bingazi'de bulunan ve ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın nakledilmeleri için gerekli hazırlıklara başlanmıştır.

18 Şubat Cuma günü akşam saatlerinden itibaren, Libya’daki misyonlarımıza başvuran muhtelif firmalarımızın yetkilileri, görevli vatandaşlarımız ve ailelerinden oluşan yaklaşık 3000 kişinin geçici olarak ülkemize nakline yardımcı olunmasını talep etmişlerdir.

Bu talepler doğrultusunda, bugün sabah saatlerinde ilk uçağımız Bingazi’ye gönderilmiştir. İlave seferler düzenlenmesi için uçaklarımız bekletilmekte olup, uçuş izinlerinin alınmasını müteakip en kısa süre içerisinde Bingazi’ye gönderilecektir.

Öte yandan, sözkonusu seferlerin yerel bazı havayolu şirketlerince yapılması imkanları da araştırılmış, bu çerçevede, Bingazi Başkonsolosluğumuzca sağlanan 144 kişilik bir uçak dün (19 Şubat) Bingazi’den İstanbul’a sefer yapmıştır.

Ülkemize seyahat etmek üzere Bingazi’ye gelen vatandaşlarımıza yardımcı olunması amacıyla Bingazi Başkonsolosluğumuzun kadrosu Merkez’den gönderilen memurlarımızla güçlendirilmektedir. Vatandaşlarımızın olası sağlık sorunlarıyla ilgilenmek üzere iki doktor ve bir hemşireden oluşan bir sağlık ekibimiz de Bingazi’ye gönderilmektedir

Kriz Merkezi’ne aşağıdaki telefon ve faks numaralarıyla e-posta adresinden ulaşılması mümkündür.

Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi
Telefon: 0312-292 2600, 0312-292 2601, 0312-292 2602
Faks: 0312-292 2751
E-posta: kriz1@mfa.gov.tr, kriz2@mfa.gov.tr, kriz3@mfa.gov.tr