Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Brüksel ve Moskova Ziyaretleri Dönüşünde Gerçekleştirdikleri Basın Toplantısı, Ankara, 27 Mart 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın EİT Bakanlar Konseyi Toplantısı'na Katılmak Üzere İran'a Hareketinden Önce Yaptıkları Basın Toplantısı, Ankara, 8 Mart 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Brüksel’e Hareketinden Önce Yaptıkları Basın Toplantısı, Ankara, 4 Mart 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Şarm El Şeyh’te Düzenlenen “Gazze’nin Yeniden İmarı İçin Filistin Ekonomisine Destek Uluslararası Konferansı”na Katılmak Üzere Mısır Arap Cumhuriyeti’ne Hareketinden Önce Düzenledikleri Basın Toplantısı, Ankara, 1 Mart 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Yemen'e Hareketinden Önce Havaalanında Yaptıkları Basın Toplantısı, Ankara, 16 Şubat 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın 45. Münih Güvenlik Politikaları Konferansı’na Katılmak Üzere Almanya’ya Hareketinden Önce Havaalanında Düzenledikleri Basın Toplantısı, Ankara, 6 Şubat 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Hareketinden Önce Havaalanında Düzenledikleri Basın Toplantısı, Ankara, 5 Şubat 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Davos Dünya Ekonomik Forumu’na Katılmak Üzere İsviçre’ye Hareketinden Önce Havaalanında Yaptıkları Basın Toplantısı, Ankara, 27 Ocak 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan’ın Brüksel’e Hareketinden Önce Havaalanında Düzenledikleri Basın Toplantısı, Ankara, 25 Ocak 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Kosova Cumhuriyeti Ve Bosna Hersek Cumhuriyeti’nden Dönüşünde Havaalanında Yaptıkları Basın Toplantısı, Ankara, 16 Ocak 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Kosova Cumhuriyeti Ve Bosna Hersek Cumhuriyeti’ne Hareketinden Önce Havaalanında Düzenledikleri Basın Toplantısı, 12 Ocak 2009 Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın AB Başmüzakerecilik Görevinin Devir-Teslimi Vesilesiyle Düzenlenen Basın Toplantısında Yaptığı Konuşma, Ankara, 11 Ocak 2009 Sayın Bakanımızın Azerbaycan, Belçika Ve Finlandiya’yı Kapsayan Ziyaretleri İçin Hareketinden Önce Esenboğa Havaalanında Yaptıkları Basın Toplantısı, 30 Kasım 2008 Sayın Bakanın Afganistan Ziyareti Dönüşünde Düzenledikleri Basın Toplantısı, Esenboğa Havalimanı, 27 Ekim 2008 Sayın Bakanımızın AB Gymnich Toplantısına Katılmak Üzere Portekiz´e Hareketinden Önce Havaalanında Düzenlediği Basın Toplantısı, 7 Eylül 2007
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Davos Dünya Ekonomik Forumu’na Katılmak Üzere İsviçre’ye Hareketinden Önce Havaalanında Yaptıkları Basın Toplantısı, Ankara, 27 Ocak 2009


Yapılacak Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısına katılmak üzere heyetimizle beraber birazdan Davos’a hareket ediyorum. Biliyorsunuz, Davos toplantıları yılda bir kez İsviçre’de yapılıyor. Bu yılki Davos toplantısının en önemli konusu küresel ekonomik kriz. Bununla alakalı çok sayıda oturum var. Çok sayıda akademisyen, çok sayıda siyasetçi, merkez bankası başkanı bu Davos toplantılarına katılıyor. Ama bunun yanında, Ortadoğu başta olmak üzere pek çok dış politika konusunun da tartışılacağı paneller var. Bu önümüzdeki 3-4 gün boyunca benim katılacağım ve konuşma yapacağım paneller şunlar: “Avrupa’nın Dünyadaki Konumu” ile ilgili bir panel olacak. Yine NATO’nun geleceğinin tartışılacağı bir panel olacak. Ortadoğu konulu ve ağırlıklı Gazze’nin işleneceği bir panel olacak. 2009 yılında özellikle İran’la ilgili beklentilerin tartışılacağı bir panelde konuşacağım. Yine “Pakistan ve Komşuları” başlıklı bir panelde konuşma yapacağım ve ayrıca dünya ekonomik liderlerinin bir araya geleceği bir tartışma toplantısına da yine iştirakim sözkonusu olacak.

Bunun dışında da çok sayıda ikili görüşme gerçekleştireceğim. Hem bazı ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla, uluslararası kuruluşların Başkanlarıyla oldukça yoğun bir programımız var. Ayrıca biliyorsunuz Sayın Başbakanımız da yarın öğle saatlerinde yine Davos’a intikal edecek ve Çarşamba günü öğleden sonra, Perşembe günü tam gün kendisinin de yoğun temasları olacak. Sayın Başbakanımızın da ayrıca iki ayrı panelde konuşması var.

Davos toplantıları çok kısa bir zamanda, çok sayıda muhatapla görüşme yapabilmek için ve aynı zamanda dünya gündemindeki önemli konuların çok üst seviyede katılımcılarla tartışıldığı önemli bir ortam, önemli bir platform. Bu seneki toplantıların da hem Türkiye için, hem bizler için faydalı olacağını, Türkiye’nin bakış açısını ortaya koyması açısından da güzel bir fırsat sunacağını düşünüyorum. Sorunuz varsa birkaç soru alayım ondan sonra hareket edeceğiz.

SORU: Sayın Bakanım, bildiğimiz kadarıyla Devlet Başkanları, Hükümet Başkanları düzeyinde Ermenistan ile bir temas planlanmıyor, ama olabilir mi acaba böyle bir görüşme?

SAYIN BAKAN: Şu an için Sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanı Sarkisyan’la planlanmış bir görüşmesi sözkonusu değil. Ama şu an için böyle. Yine, benim Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan’la görüşmem sözkonusu olabilir. Henüz teyit edilmiş bir saat yok, ama orada zaten sürekli herkes bir arada olduğu için, eğer gerekirse orada ayrıca bir görüşme yapmamız sözkonusu olabilir.

Evet başka soru yoksa teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum.