#

Bakanlığı Takip Edin:

No: 114, 30 Mayıs 2010, Sayın Başbakanımızın Arjantin Ziyaretinin İptali Hk.

Sayın Başbakanımızın Güney Amerika ziyareti çerçevesinde 30-31 Mayıs 2010 tarihlerinde Arjantin’e gerçekleştirmesi öngörülen ziyaretin iptal edilmesine karar verilmiştir.

Sayın Başbakanımız, 30 Mayıs 2010 tarihinde Brezilya’dan Şili’nin başkenti Santiyago’ya geçerek, program dahilinde bu ülkeye yapılması öngörülen ziyaretini gerçekleştirecektir.

Arjantin ziyaretinin iptalinin gerekçesi, Buenos Aires’in Jorge Newbury Parkı’nda açılması öngörülen Atatürk Anıtı için Otonom Buenos Aires Yönetimi Çevre ve Kamusal Alan Bakanlığı tarafından daha önce verilen yazılı iznin, Türkiye’ye hasım Ermeni çevrelerin girişimleri sonucu iptal edilmesidir.

Bu çerçevede, Sayın Dışişleri Bakanımız dün Rio de Janeiro’da yapılan Medeniyetler İttifakı III. Forumu’nda Arjantinli mevkidaşı ile görüşerek, Anıt’ın açılması konusunda tarafımıza verilen taahhüdün gereğinin yerine getirilmesini Arjantin Hükümeti’nden talep etmiştir.

Arjantin Cumhurbaşkanı da Sayın Başbakanımızı arayarak, tepkimizi haklı bulduklarını ve paylaştıklarını, ancak Arjantin Anayasası gereği Otonom Buenos Aires Yönetimi’ne tanınan yetkileri aşamadıklarını bildirmiştir. Bu gelişme üzerine, Sayın Başbakanımız, gerekçesi ne olursa olsun bu tutumu kabul edilemez bulduğunu ifade ederek, ziyaretin iptal edilmesine karar vermiştir.

Türkiye, Latin Amerika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirme çabaları çerçevesinde Arjantin ile de yakın ilişkiler kurma gayreti içinde olmuştur. Türkiye’ye hasım çevrelerin yönlendirmesiyle Buenos Aires Otonom Yönetimi’nin aldığı yanlış karar nedeniyle Türkiye-Arjantin ilişkilerine düşen gölgenin telafisi için Arjantin makamlarının gerekli adımları bir an önce atması beklenmektedir.