#

Bakanlığı Takip Edin:

No: 100, 14 Mayıs 2010, ABD'nin Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu'na Katılma Kararı Hk.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu’na ve bu yeni sıfatıyla Rio Forumu’na katılma yönünde aldığı karar memnuniyetle karşılanmıştır.

Sayın Başbakanımızın Eşsunuculuğunu yaptığı Medeniyetler İttifakı, kültürler arasında karşılıklı saygı, uyum ve hoşgörünün pekiştirilmesi amacıyla 2005 yılında başlatılmış bir Birleşmiş Milletler girişimidir. Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu, İttifak’ın amaç ve hedeflerini destekleyen ülkeleri ve uluslararası kuruluşları biraraya getirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin de katılımıyla Dostlar Grubu’nun üye sayısı 120’ye yükselmiştir.

İttifak çalışmalarının en üst düzeyde gözden geçirildiği yıllık Forumlardan sonuncusu 6-7 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. 28-29 Mayıs 2010 tarihlerinde Rio de Janeiro’da yapılacak Üçüncü Forum’da ülkemiz Sayın Başbakanımızın başkanlığında, Sayın Bakanımızın ve Sayın Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın da yer aldığı bir heyetle temsil edilecektir.

Bu son katılımın, Medeniyetler İttifakı’nın yoluna daha da güçlü devam etmesi bakımından önemli bir katkı sağlayacağı şüphesizdir.