#

Bakanlığı Takip Edin:

No: 108, 21 Mayıs 2010, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'ne Ait Geminin Batmasına İlişkin Yayınlanan İnceleme Sonucu Hk.

26 Mart 2010 tarihinde bir patlama sonucu batan Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri’ne ait “Cheonan” adlı gemi enkazı üzerinde Güney Koreli ve uluslararası uzmanların iştirakiyle oluşturulan Ortak İnceleme Grubu tarafından yapılan incelemenin sonuçları 20 Mayıs 2010 tarihinde açıklanmıştır.

 

İnceleme sonuçları, geminin batmasına neden olan patlamanın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (Kuzey Kore) ait bir torpidodan kaynaklandığına işaret etmektedir.

 

Altılı Görüşme sürecinin kesintiye uğradığı ve Kore Yarımadası’nda gerginlikten kaçınılmasının çok daha büyük önem arzettiği bu dönemde, Kuzey Kore’yi işaret eden bulguların ortaya çıkması kaygı vericidir. Bu gelişmenin, Kuzey Kore’nin içinde bulunduğu izolasyonu daha da arttıracak sonuçlar doğuracağı açıktır.

 

Türkiye, 46 denizcinin hayatını kaybetmesine neden olan bu trajik olayda dost ve müttefik Güney Kore Hükümeti ve halkıyla dayanışma içindedir ve uluslararası camianın diğer sorumlu üyeleri gibi Güney Kore ile yakın işbirliği içinde hareket etmeye devam edecektir.