#

Bakanlığı Takip Edin:

No: 109, 24 Mayıs 2010, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na (UAEA) Muhatap Mektubu Hk.

İran, 17 Mayıs 2010 tarihinde Sayın Bakanımız Ahmet Davutoğlu ile İranlı ve Brezilyalı mevkidaşları Mottaki ve Amorim tarafından Tahran’da imzalanan Ortak Bildiri’deki mutabakatı teyit eden resmi mektubunu öngörülen zaman zarfında bugün (24 Mayıs) Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Direktörü Amano’ya tevdi etmiştir. Sözkonusu mektubun iletilmesi sırasında BM Viyana Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcimiz ve Brezilya maslahatgüzarı da hazır bulunmuşlardır.

Sözkonusu Bildiri, İran’ın nükleer programı konusundaki anlaşmazlığa diplomatik bir çözüm getirilmesine yönelik olarak P5+1 ve İran arasındaki müzakere sürecinin başarıya ulaşması için gerekli psikolojik ortamı geliştirecek bir güven arttırıcı düzenleme önermektedir.

İran’ın attığı bu önemli adımdan sonra, düzenlemenin kuvveden fiile geçirilmesi için Viyana grubunu oluşturan UAEA, ABD, Fransa ve Rusya Federasyonu’nun da olumlu yanıt vererek, Ortak Bildiri’nin yarattığı fırsat, zemin ve dinamiği en iyi şekilde kullanacaklarına inancımız tamdır.

Bilindiği üzere, Tahran Araştırma Reaktörü’nde tıbbi amaçlarla ihtiyaç duyulan nükleer yakıt karşılığında teati edilecek düşük yoğunluklu uranyumunun Türkiye’de güvence altına alınması Ortak Bildiri’de hükme bağlanmış idi. Türkiye, Ortak Bildiri’nin hayata geçirilmesi bağlamında üzerine düşenler dahil, konunun barışçıl yollardan çözümüne katkılarını sürdürmeye hazırdır.