#

Bakanlığı Takip Edin:

No: 103, 18 Mayıs 2010, Afganistan'ın Kuzeyinde Meydana Gelen Uçak Kazası Hk.

Başkent Kabil’den Kunduz vilayetine giden özel Pamir Havayollarına ait yolcu uçağının, 17 Mayıs 2010 günü Kabil’in kuzeyindeki Salang geçidinde düştüğü derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Uçakta bulunan kırkın üzerindeki yolcu arasında iki Türk vatandaşının olması üzüntümüzü daha da artırmaktadır.

Türkiye’nin, dost ve kardeş Afganistan’la dayanışmasını bu üzücü vesileyle yeniden vurgulamayı bir görev biliyoruz. Sözkonusu dayanışmanın bir yansıması olarak ülkemiz, arama kurtarma faaliyetlerine iştirak etmektedir. Bu çerçevede, elverişsiz hava koşullarına rağmen Kabil Bölge Komutanlığına bağlı askeri helikopterlerimiz ve Olay Yeri İnceleme Timimiz bölgeye intikal etmiştir. Kurtarma faaliyetlerine ayrıca, uçağın sinyalinin saptanması çalışmalarıyla katkıda bulunulmaktadır. Konu Kabil Büyükelçiliğimiz tarafından da yakından izlenmektedir.

Öte yandan, çetin doğa koşulları sebebiyle arama-kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğü bölgede, kazazedelerin kurtarılması ümidimizi koruyoruz. Bu vesileyle, uçakta bulunan yolcuların yakınlarına sabır diliyoruz.