#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Afganistan’ın UNRWA’ya katkısının takdim töreninde yaptığı konuşma, 3 Mart 2019, İstanbul

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Değerli kardeşim Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, UNRWA Genel Komiseri sevgili dostum, Krahenbühl, çok kıymetli Afganistan Büyükelçisi Abdul Rahim Sayed Jan kardeşim, çok kıymetli büyükelçilerimiz ve çok kıymetli basın mensupları; bugün burada çok önem verdiğimiz bir konuda memnuniyet verici bir vesileyle çok anlamlı sembolik bir törende beraberiz.

Türkiye, Filistin davasına en güçlü destek veren ülkelerin başında gelmektedir. Ve özellikle Filistinli mültecilerin korunması ve refahı için yeri doldurulamaz hizmetler sunan UNRWA’nın içinde bulunduğu mali krizden dolayı gerek Komiser, gerekse Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki kardeşim ve diğer dost ülke ve kuruluşlarla sarf ettiğimiz çaba neticesinde 2018 yılında bir sorun yaşamadık. ABD’nin özellikle maddi konularda yaptığı baskılarla Filistinlileri, hatta zor şartlarda yaşayan Filistinli mültecileri terbiye etmeye çalıştığını ve zor kullanarak, baskı yaparak kendi düşüncelerini ve planlarını dayatmaya çalıştığını biliyoruz. Ama biz buna karşıyız ve uluslararası toplumun da karşı olduğunu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul ettirdiğimiz iki yine tasarıda da gördük.

Ve bu iki önemli karar esasen, bizlerin sunduğu tasarı, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi, ABD’nin ve İsrail’in uluslararası hukuka riayet etmediğinin bir göstergesidir.

Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle ABD’nin bu kararından sonra İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Başkanı olarak özellikle tüm Müslüman ülkelere ve tüm dost ülkelere yaptığı çağrı yerini bulmaya başladı.

Bu vesileyle saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere selamlarını ve en iyi dileklerini bir kere daha iletmek istiyorum.

Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu kampanya neticesinde, biraz önce çok kıymetli Afganistan Büyükelçisi Abdul Rahim kardeşimin de söylediği gibi, Afganistan halkı da duyarsız kalmadı ve topladıkları 1 milyon doları bugün burada UNRWA’ya teslim edecekler. Ve Afganistan’ın, Afganistan halkının yaptığı bu katkı ve yardım hiçbir zaman unutulmayacaktır. Filistinliler kendilerine yapılan yardım ve desteği hiçbir zaman unutmaz.

O yüzden buradan tüm Afganistan halkına gerçekten şükranlarımı sunuyorum, şahsım adına ve Cumhurbaşkanımız adına ve de Türk milleti adına ve Filistinliler adına şükranlarımı sunmak istiyorum.

Bu çok asil bir davranıştır. Esasen bu davranışla Afgan halkı ne kadar asil bir millet olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Bugün Afgan halkı içinde bulunduğu şartlardan dolayı ve özellikle terör ve diğer zorluklardan dolayı belki bu 1 milyon dolara Filistinlilerden daha çok ihtiyaç duymaktadır. Ama kendi zorluklarını unutarak, Filistinli mülteci kardeşlerimiz, çocuklar eğitimine devam etsin, Filistinli kardeşlerimiz aç, susuz ve barınaksız kalmasın diye bu parayı toplayıp bugün buraya gönderdiler. Gerçekten Afgan halkına ve yönetimine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Sayın Genel Komiser Krahenbühl’e, sevgili dostuma da çok teşekkür ediyorum huzurlarınızda. Gerçekten ekibiyle birlikte bu zor şartlarda hiç yılmadan, özgüvenini kaybetmeden kendini adamış bir insan olarak, ekip olarak çok çaba sarf etmektedir. Bizim görevimiz de, UNRWA Komiserini ve ekibini desteklemektedir. Ve inşallah bu sene UNRWA’ya olan desteğimizi biz artırarak devam edeceğiz.

Yine dün kendisinin de bahsettiği, Abu Dabi’deki Dışişleri Bakanları Toplantısında kabul edilen, kurulan vakıf, yani Kalkınma Vakfı bizlerin öncülüğünde çabalarımızla kurulmuştur. Amacımız, bu vakıf aracılığıyla da Filistinli mültecilere ve kardeşlerimize yardım elini uzatmaktır.

Ve Türkiye olarak başlangıçta, vakfın kuruluş aşamasında 1 milyon dolarlık bir katkı sağlayacağız ve vakfın çalışmalarına maddi ve ayni olarak ve siyasi olarak da her türlü desteği vereceğiz. Ve takdirle karşıladığımız bu çabalarına da, UNRWA’nın çabalarına da desteğimizi hiçbir zaman eksik etmeyeceğiz.

Bu düşüncelerle Afganistan Büyükelçisi nezdinde tüm Afgan halkına bir kere daha şükranlarımı sunuyorum.

Böylesine anlamlı sembolik bir törende bulunmaktan ve ev sahipliği yapmaktan da ayrıca mutluluk ve onur duyuyorum.

Çok teşekkür ederim.