No:169, 20 Temmuz 2011, Savaş Şuçlusu Goran Hadziç’in Sırbistan Makamları Tarafından Yakalanması Hk.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (EYUCM) tarafından aranan Sırp savaş suçlularından Goran Hadziç’in bugün (20 Temmuz) Sırbistan makamları tarafından Voyvodina Özerk Bölgesi’nde yakalanması memnuniyetle karşılanmıştır.

Kaçak Sırp savaş suçlusu Ratko Mladiç’in 26 Mayıs tarihinde yakalanarak EYUCM’e teslim edilmesinin ardından bugün de savaş suçlusu Hadziç’in Sırp makamları tarafından yakalanmasını, Balkanlar’da barış, istikrar ve uzlaşının pekişmesi bakımından önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Hadziç’in adalete teslim edilmesinin bölgede bir dönem yaşanan acıların hafifletilmesine ve hiçbir insanlık suçunun cezasız kalmayacağının açık göstergesi olarak bölgesel uzlaşıya katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Sırp makamlarını attıkları bu olumlu adımdan ötürü kutluyor ve son dönemde Balkanlarda sergiledikleri yapıcı tutumu takdirle izliyoruz.

Türkiye, Balkanlar’da uzlaşı ve barış içinde birlikte yaşama olgusunun geri dönülmeyecek biçimde hakim kılınması için gerekli katkıyı yapmaya devam edecektir.