No:166, 13 Temmuz 2011, Libya Temas Grubu'nun 4. Toplantısı Hk.

Uluslararası toplumun Libya krizini çözmeye yönelik çalışmalarına siyasi yönlendirme sağlamak ve bu çalışmaları koordine etmek amacıyla 29 Mart 2011 tarihli Londra Konferansı’nda oluşturulan “Libya Temas Grubu”nun dördüncü toplantısı, ülkemiz ile bir önceki toplantının evsahibi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin eşbaşkanlığında 15 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul’da yapılacaktır.

Önceki toplantıları sırasıyla Katar, İtalya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılan Grubun dördüncü toplantısına yaklaşık 40 ülke ve uluslararası kuruluştan, çoğunluğu Dışişleri Bakanı ve Genel Sekreter düzeyinde olmak üzere katılım sağlanması beklenmektedir.

İstanbul toplantısında, 9 Haziran 2011 tarihinde Abu Dhabi'de yapılan bir önceki toplantıdan bu yana Libya’da meydana gelen gelişmelerin değerlendirilmesi, Türkiye tarafından hazırlanan “yol haritası” temelinde Libya krizinin sona erdirilmesine yönelik siyasi çözüm arayışlarının ele alınması ve Libya’da halkın meşru beklentileri doğrultusunda siyasi değişim ve dönüşüm sağlanması amacıyla uluslararası toplum tarafından yürütülen faaliyetlerin koordine edilmesi planlanmaktadır.

Toplantıda ayrıca Libya halkına yönelik insani ve yeniden yapılanma yardımları bağlamında Temas Grubu'nun çalışmalarına katılan ülke ve uluslararası kuruluşlarca bundan sonra atılabilecek adımlara ilişkin istişarelerde bulunulması öngörülmektedir.

Toplantının sonunda, Temas Grubu'nun çalışmalarına katılan ülke ve uluslararası kuruluşların toplantının sonuçlarına ilişkin ortak anlayışını yansıtan bir Başkanlık Açıklaması yayınlanacaktır.