#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya Büyükelçisiyle İlgili Basına Yaptığı Açıklama, 19 Aralık 2016, Moskova

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- … Bugün Ankara-Moskova uçuşumuzun sonuna doğru, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Ankara’da katıldığı bir sergi açılışında vefat ettiğini öğrendik. Gerçekten şok oldum. Herşeyden önce bu saldırıyı en şiddetli şekilde lanetliyoruz ve kınıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir görüşme gerçekleştirdi ve sonrasında açıklamada bulundu.

Tüm Türkiye olarak bu saldırıyı lanetliyoruz. Türk halkı gerçekleri görüyor. Rusya Federasyonu Yönetimi ve Rus halkı da bu saldırının amacının ne olduğunu çok iyi görüyor.

Bu saldırı sadece Andrey Karlov’u hedef almamıştır. Saldırı Rusya’yı, Türkiye’yi ve Rusya-Türkiye ilişkilerini hedef almıştır. Normalleşmeye başlayan ve birçok alanda işbirliğini içeren iradeyi ortaya koyan Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmak için planlanmış bir saldırıdır. Ama hem Rusya tarafından yapılan açıklamalar, hem de bizim vurguladığımız gibi, bu tür alçak saldırılar ilişkilerimizi bozamaz. Çünkü Rusya-Türkiye ortaklığının ve ilişkilerin güçlenmesinin sadece iki ülke için değil, aynı zamanda bölge için önemini biliyoruz.

Özellikle son günlerde Halep’ten masum insanların kurtarılması, akabinde kalıcı bir ateşkesi sağlama ve siyasi bir çözüm yönündeki çabalarımız herkes tarafından görüldü. Bu çabaları Rus halkı da gördü, vatandaşlarımız da gördü. Bu süreçte Rusya’nın tutumunu takdir ettiğimizi cuma günkü basın toplantısında da vurgulamıştım. Her vesileyle de vurguluyoruz. Dolayısıyla bu saldırı esasen iki ülkenin işbirliğini bozmaya yöneliktir.

Öncelikle Büyükelçi Andrey Karlov’un eşine, annesine ve ailesine başsağlığı diliyorum. Aynı şekilde başta kendisiyle de bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğim dostum Sergey Lavrov olmak üzere, Rus Dışişleri Bakanlığı camiasına başsağlığı diliyorum. Dost Rus halkına da gönülden başsağlığı diliyorum. Moskova’ya indiğim andan itibaren gerek benim şehrim Antalya ve Alanya’dan, gerekse tüm Türkiye’den birçok insan üzüntülerini dile getirdi ve başsağlığı dileklerini Rus halkına iletmemi rica etti.

Andrey Karlov iyi bir diplomattı. Göreve başladığı günden bu yana en zor şartlarda ve uçak düşürme hadisesinden sonraki zor günlerde bile ikili ilişkilerin gelişmesi için çok çaba sarf etti. Gerçek bir diplomat olduğunu zor günlerde herkese gösterdi. Ama Andrey Karlov sadece iyi bir diplomat değildi, mükemmel bir insandı, bir dosttu. Son olarak Tataristan Cumhurbaşkanının Ankara’yı ziyareti esnasında makamıma gelmişti ve kendisiyle orada şakalaşmıştık. Gerçekten benim için kişisel bir dosttu. O nedenle de çok üzgünüm. Tüm Türkiye ve Türk halkı çok üzgün.

Rusya’da da, Türkiye’de de aklıselim hava hâkim. Bu saldırının arkasında ne var, ne planlandı, bunu da birlikte ortaya çıkartacağız. Sayın Putin’in Cumhurbaşkanımıza önerdiği ortak soruşturma komisyon kurulması önerisine Cumhurbaşkanımız hiç tereddüt etmeden olumlu cevap verdi. Ortak çabamızla şeffaf bir şekilde bu hain saldırının arkasında ne olduğunu ortaya çıkaracağız. Elbette hukuk çerçevesinde hesabını da soracağız, Ama bu oyunu bozacağız. Diğer taraftan, bu tür saldırılar Rusya’yla birlikte teröre karşı mücadelemizi güçlendirecektir ve arttıracaktır. Bunu da vurgulamak isterim.

Bir kere daha Rusya’ya ve Rus halkına başsağlığı diliyorum. Dostum Sergey Lavrov’a da bu dileklerimi bizzat bildireceğim.

Buraya Suriye’nin geleceğiyle ilgili bir toplantıya katılmak üzere gelmiştik. Yarın Milli Savunma Bakanımız da gelecek. İşbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu tür saldırılar bizi yolumuzdan alıkoymayacak.

Teşekkür ediyorum.