#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ekvator Ginesi Basınına Yaptığı Açıklama, 22 Temmuz 2020, Ekvator Ginesi

SORU- Sayın Bakan, Ekvator Ginesi’nde bulunmanızın sebebi nedir öğrenmek istiyoruz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ekvator Ginesi’ni ilk defa ziyaret eden, resmi şekilde ziyaret eden Dışişleri Bakanı Türkiye’den benim, dolayısıyla bugün Ekvator Ginesi’ne bu resmi ziyareti gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duydum.

İki Cumhurbaşkanı arasında Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Obiang arasında samimi bir dostluk var, ilişkilerimizin her alanda hızlı bir şekilde gelişmesinde bu dostluğun önemli bir etkisi oldu.

2018 yılında Türkiye Ekvator Ginesi’nde Malabo’da Büyükelçilik açtı, Ekvator Ginesi de Ankara’da Büyükelçiliğini açtı ve bugün Türkiye Cumhuriyetinin Malabo’daki Büyükelçiliğinin resmi açılışını yine Başbakan Yardımcısıyla, Bayındırlık Bakanıyla ve Dışişleri Bakanı kardeşim Simeon’le birlikte yapmış olduk.

Dün Dışişleri Bakanı Simeon Oyono, bugün de Cumhurbaşkanı Obiang’la ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi görüşme imkanımız oldu. Zaten ziyaretimizin de amacı buydu, son derece verimli, faydalı görüşmeler gerçekleştirdiğimizi de özellikle söylemek isterim ve Cumhurbaşkanı Obiang’a da bizi kabul ettikleri için teşekkür ediyorum. Kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selam ve en iyi dileklerini ilettim.

SORU- Buradan doğrudan açılışa mı gideceksiniz diyor?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Açılışı zaten yaptık, dün akşam görüşmelerimizi yaptık, Sayın Cumhurbaşkanıyla da görüştük, şimdi havaalanına gidiyoruz dönmek için. Gracias.