#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 17 Ağustos 2019, Hartum

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sizin de söylediğiniz gibi, Geçici Sivil Yönetime geçişle ilgili belgelerin imzalanması törenine bizi de davet ettiler. Ve Türkiye adına Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatıyla bu törene bugün katıldık. Esasen biz başından beri Sudan’ın ve Sudan halkının barışı, huzuru, kardeş Sudan’ın istikrarına vurgu yaptık. İçişlerine karışmadan bu süreçte bir an önce bir uzlaşının sağlanması gerektiğini de sürekli kardeşlerimize ilettik. Sonuçta bir mutabakat sağlandı. 39 aylık bir Sivil Geçiş Yönetimi olacak. Ve bu 39 aydan sonra ülke seçimlere gidecek. İnşallah kalıcı olur barış ve huzur. Ve bu ülkenin yani kardeş Sudan’ın istikrarı bizim için de önemli tüm Afrika için önemli ama özellikle son derece olumsuz gelişmelerin de yaşandığı Afrika’nın batısı ve Ortadoğu bakımından da önemli. Biz dün gelince Dışişleri Bakanvekili Ömer kardeşimle görüştük, aynı zamanda Askeri Geçiş Konseyinin Başkanı General Burhan’la da görüştük, Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin mesajlarını kendilerine ilettik. Bugüne kadar olduğu gibi geçiş sürecinde ve sonrasında da Türkiye’nin kardeş Sudan’a ve Sudan halkına desteğinin artarak devam edeceğini söyledik.

İkili konuları gündeme getirdik, özellikle buraya yaptığımız yardımlar, TİKA’nın faaliyetleri, aynı şekilde TİGEM olsun, MTA olsun, değişik sektörlerde yaptığımız yardımlar, eğitimle ilgili konular, terörle mücadelede işbirliğimiz gibi ikili konuları, Libya gibi bölgesel konuları da değerlendirdik.

Bu ziyaret marjında ayrıca Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını üstlenen Finlandiya’nın yeni Dışişleri Bakanıyla da biraraya geldim. Daha önce telefonla birkaç defa görüşmüştük, ilk defa biraraya geldik. Bir saate yakın hem ikili ilişkilerimizi, hem de Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini, Kıbrıs gibi gündemde olan konuları da değerlendirme fırsatı bulduk.

Çad Cumhurbaşkanıyla da bugün yine kaldığımız otelde 45 dakikaya yakın görüşmemiz oldu, Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettik. Yine Çad-Türkiye ilişkileri, bölgesel konuları bu şekilde değerlendirme fırsatı bulduk.

Diğer taraftan ayaküstü toplantıya katılan diğer liderler ve Dışişleri Bakanlarıyla da sohbet etme imkânımız oldu. Ve törenden sonra şimdi nasip olursa ülkeye döneceğiz.

Sağ olun, çok teşekkür ederim.