#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 8 Şubat 2019, Antalya

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- … 5-6 kişilik bir heyetle geldi, ilk önce ben görüştüm, daha sonra Adalet Bakanımızla görüştüler. Yine Milli İstihbarat Başkanlığımızla bir görüşme gerçekleştirdiler, İstanbul’da da İstanbul Cumhuriyet Başsavcımızla görüştüler dolayısıyla, gerekli mercilerden detaylı bilgileri aldılar. Tabii ki soruşturma sürecinde elde ettiğimiz bilgileri, delilleri de paylaştık, süreçle ilgili genel bilgiler de verdik, detay bilgiler de verildi. Tabii bu resmi bir soruşturma değil, ön bilgi toplamak için gelen bir heyetti. Bundan sonraki süreçte Birleşmiş Milletlerin ya gerçekten aydınlatılmasıyla ilgili bir komisyon kurması gerekiyor ya da BM soruşturması başlatması gerekiyor. BM soruşturması için tabii Güvenlik Konseyinden bir karar çıkması gerekiyor, bunu ihtimal dahilinde görmüyoruz maalesef bazı ülkelerin tutumu sebebiyle. Ama gerçeklerin aydınlatılmasıyla ilgili bir komisyonun kurulmasını Genel Sekreterin kendisi ya da İnsan Hakları Komiseri gerçekleştirebilir.

İki gün önce Washington’da da bazı ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla da bu konuyu değerlendirdik. Önümüzdeki günlerde bazı ülkelerle birlikte bu başvuruyu yapacağız, çünkü bugüne kadar cevaplanmamış sorular var, halen cevaplanmamış sorular var. Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğunda önce öldürülüp, sonra cesedinin parçalandığını Suudi Arabistan da itiraf etti. Ama cesedin nerede olduğunu, parçaların nerede olduğunu henüz bilmiyoruz, ailesinin de hakkı. Ve özellikle de soruşturmanın tüm soruların cevabının aydınlatılmasıyla birlikte sonuçlandırması bakımından da çok önemli. Diğer taraftan, herkes bu cinayetin arkasında kim var, talimatı kim verdi konusunda tahminleri, yorumları var, ama henüz bu konuda Suudi Arabistan tarafından net bir cevap da almış değiliz. Ayrıca Türkiye’de yerel iş birlikçinin, iş birlikçilerin olduğunu itiraf ettiler, fakat bu kişilerle ilgili de henüz bize ulaşmış bir bilgi yok. Şunu söylemeye çalışıyorum, Türkiye elindeki bilgileri, delilleri tüm uluslararası camiayla paylaştığı gibi Suudi Arabistan’la da paylaşmıştır. Ama bunun karşılığında Suudi Arabistan’dan henüz bu konularla ilgili veya orada yürütülen soruşturmayla ilgili bir bilgi alınamamıştır. Bu gerçekler ışığında BM’nin inisiyatif alması en isabetli yol olacaktır.

SORU- Efendim, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ve raportörün tabii burada özellikle bulguları bizim bugüne kadar tespitlerimizle de örtüşüyor bu da önemli.

SORU- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine 2015-2016 yılında olan hendek operasyonlarıyla ilgili Türkiye’nin aleyhine başvuruda bulunulmuştu iki başvuru ve bu oy birliğiyle reddedildi, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Her şeyden önce İnsan Hakları Mahkemesinin bu kararı kesindir. Diğer taraftan çukur eylemleri döneminde, sırasınca yürüttüğümüz operasyonlar için aldığımız tedbirler de esasen sivil insanların zarar görmemesi içindi ve sivil ölümlerin önüne geçmek içindi kazayla veya başka, çünkü bu teröristler zaten sivilleri canlı kalkan olarak da o zaman da kullandılar. Ve bunların İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı başvuru oy birliğiyle reddedildi. Bu ayrıca mahkemenin Türkiye’de etkin bir iç hukuk yolu vardır oraya da gitmelisin şekildeki yorumu Türkiye’de etkin bir iç hukuk yolunu da tüketmeden gittiklerinin bir göstergesidir. Ve buna benzer 30’dan fazla sanırım dava vardı, diğer başvurulara da emsal teşkil edecek bir karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden çıktı. Dolayısıyla, teröristlerin ve onların destekçilerinin yaptıkları bu başvurular da reddedilmiş oldu.

SORU- Teşekkür ediyoruz Sayın Bakanım.