#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkevi’nin Açılışında Yaptığı Konuşma, 20 Eylül 2021, New York

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sayın Cumhurbaşkanım, saygıdeğer Devlet ve Hükümet Başkanları, çok değerli Bakan arkadaşlarım, saygıdeğer misafirler, Bugün 500 yıllık Hariciye tarihimizin önemli anlarından birine şahitlik etmekten büyük bir heyecan duyuyoruz.

Bundan tam 4 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımız bu binanın temeline geleceğe bir mektup bırakmıştı. O mektupta tarihimizden ve değerlerimizden aldığımız güçle Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmanın mücadelesini veriyoruz diyordu. Küresel diplomasinin merkezinde yükselen bu bina, Hükümetimizin iftihar dolu hizmet geçmişinin ve bu mücadelenin bir eseridir. Zatı Devletlerinin yenilikçi vizyonu, kararlı duruşu ve liderliği olmasaydı bugün böyle bir açılışı yapıyor olamazdık. Bize olan inanç ve güven için huzurlarınızda Türk Hariciyesi adına Zatı Devletleri’ne en derin şükranlarımızı arz ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanım, saygıdeğer konuklar, biz hangi devleti temsil ettiğimizin ve hangi milletin bayrağını taşıdığımızın farkındayız. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk diplomasisi bayrağımızın dalgalandığı her yerde tam merkezdedir. İşte burada çok taraflı diplomasinin kalbi Birleşmiş Milletler, tam karşısında Türk Hariciyesinin yeni merkezi Türkevi.

Birleşmiş Milletler’e komşu olan Türkevi’miz, diğer 252 misyonumuz gibi her milletten, her devletten insana kucak açacak. Daha adil bir dünya arayışında olan herkesin umutla geleceği bir adres olacak. Çok taraflılığın, kural temelli dünya düzeninin ve kapsayıcılığın sembolü olacak.

Artık yeni bir dünya var, çok kutuplu, küresel, iç içe geçen, çatışmaların çeşitlendiği, uçurumların derinleştiği, dijital ve çok sesli bir dünya. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan küresel sistemin mevcut sorunlarımıza çözüm üretemediği aşikar. Bu yeni dünya yeni bir uluslararası sisteme ihtiyaç duyuyor. Türkiye, yeni bir dünya mümkün diyen herkesin sesi olmaya devam edecek.

Sayın Cumhurbaşkanım, saygıdeğer konuklar, Türkiye milli, girişimci, çok yönlü, insani ve yenilikçi bir dış politika izliyor. Gelenekten besleniyor, geleceğe koşuyoruz. Sahadaki gücümüzü masadaki becerimizle harmanlıyoruz. İş insanlarımız, sanatçılarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, yardım kuruluşlarımızla çok aktörlü ve çok yönlü bir diplomasi yürütüyoruz. Bu bina sayesinde kültürümüz, sanatımız, iş dünyamız, markalarımız ve turizmimiz başta olmak üzere ülkemiz her alanda layıkıyla temsil edilecektir.

32 yıl önce bir öğrenci iken konsolosluk işlemleri için ilk kez adım attığım Türkevi, bu yeni haliyle vatandaşımıza ve soydaşımıza en iyi hizmeti sağlayacak.

Sayın Cumhurbaşkanım, saygıdeğer konuklar; bundan 44 yıl önce ortaya koyduğu vizyonla zor şartlarda bu arsanın satın alınmasına öncülük eden merhum Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’i rahmetle yad ediyoruz.

Bu milli gurur projesinin yükselmesinde emeği geçen herkese, İçtaş ve Tishman şirketlerine, mühendis ve işçilerine ve tüm çalışma arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Türkevi Binamızın hayırlı olmasını diliyor, bu tarihi ana birlikte tanıklık etmekten onur duyuyor, şükranlarımı arz ediyorum.

Saygılarımla.