#

Bakanlığı Takip Edin:

NO:144 - 10 Ağustos 2008, Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan'ın Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili ile Yaptığı Telefon Görüşmesi Hk.


Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, 10 Ağustos 2008 günü, Türkiye saatiyle 01:30’da Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakan bugün ayrıca, Türkiye saatiyle 14:30’da Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakan, her iki görüşme sırasında, Gürcistan’ın Güney Osetya bölgesinde süregiden çatışmanın tırmanmasından duyduğumuz endişeyi ifade etmiş, bölgedeki güvenlik ikliminin önemli ölçüde bozulmasına yol açan çatışmaların Güney Kafkasya’nın barış ve istikrarına ciddi tehdit oluşturduğunu vurgulamıştır. Sayın Bakan, çok sayıda sivilin de hayatını kaybettiği çatışmalardan duyduğu üzüntüyü dile getirmiş, ülkemizin çatışmalardan etkilenenlere insani yardım sağlamaya hazır olduğunu teyit etmiştir.

Sayın Bakan, Türkiye’nin taraflara itidal ve sağduyu ile hareket etmeleri ve çatışmaya kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla doğrudan görüşmelere başlamaları çağrısında bulunduğunu hatırlatmış, bu çerçevede, Gürcistan’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasının önemini vurgulamıştır.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile yapılan görüşmede Güney Osetya’da bulunan biri yaralı 4 Türk gazetecinin durumu da Sayın Bakan tarafından gündeme getirilmiş, bu konuda Rus tarafı gereken ilgiyi göstereceğini belirtmiştir.

Sayın Bakan, her iki muhatabı ile de olaylarla ilgili olarak sürekli temas halinde bulunmak konusunda mutabık kalmışlardır.