#

Bakanlığı Takip Edin:

No:159 - 28 Ağustos 2008, Gürcistan'daki Gelişmeler Hk.


Gürcistan’da son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan 27 Ağustos 2008 tarihinde bir dizi temas gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakan bu çerçevede, ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, AB Dönem Başkanı Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferrero-Waldner, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Olli Rehn, Avrupa Konseyi Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, AGİT Dönem Başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ile telefon görüşmeleri yapmıştır.

Sayın Bakan bu görüşmelerde, son gelişmelere ilişkin görüş ve değerlendirmelerimizi aktarmış, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne verdiğimiz önemi vurgulamış, Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıdığını ilan etmesinden duyduğumuz endişeyi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, ülkemizin gündeme getirdiği Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu konusunda muhataplarıyla görüş alış verişinde bulunmuştur.