#

Bakanlığı Takip Edin:

NO:113 - 26 Haziran 2008, Sayın Bakanımızın Afrika Birliği 13. Bakanlar Konseyi Toplantısı'na Katılımı Hk..

Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping’in daveti üzerine, Mısır’ın Sharm el Sheikh kentinde düzenlenecek Afrika Birliği Zirvesi’nde yapılacak olan 13. Bakanlar Konseyi Olağan Toplantısı’na katılmak üzere 27-28 Haziran 2008 tarihlerinde Mısır’a gidecektir.

Sayın Bakanımız, Afrika Birliği Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda, Afrika Birliği ile Türkiye arasındaki işbirliğiyle ilgili özel gündem maddesi çerçevesinde gerçekleştirilecek olan oturumda Afrika Birliği ülkeleri Dışişleri Bakanlarına hitaben bir konuşma yapacaktır.

Bilindiği üzere Türkiye, 2005 yılında Afrika Birliği’ne gözlemci üye olmuştur. Afrika Birliği, Ocak 2008’de Addis Ababa’da yapılan 10. Zirve Toplantısı’nda Türkiye’yi stratejik ortak olarak kabul etmiştir.

Bu yıl Ağustos ayında İstanbul’da Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi gerçekleştirilecektir. Sayın Bakanımız, Sharm el Sheikh’de yapılacak Afrika Birliği Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Türkiye-Afrika ilişkileri konusundaki değerlendirmelerimizi Afrikalı meslektaşlarıyla paylaşma imkanını bulacak, ayrıca toplantıya iştirak edecek olan Afrika ülkeleri Dışişleri Bakanları ile de ikili görüşmeler yapacaktır.