Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Vatandaşlarımızın ülkeye seyahati vizeye tabidir.

Vatandaşlarımızın, seyahat öncesinde sarıhumma hastalığına karşı aşılarını yaptırmaları ve sağlık karneleriyle ülkeye gelmeleri gerekmektedir. Çocuk felci, menenjit, tifo, tetanos ve hepatit aşılarının olunmasında yarar görülmektedir.

İklim ve çevre koşulları nedeniyle sıtma tehlikesine karşı dikkatli olunmalıdır. Güneş battıktan sonra, özellikle sosyal mekanlara gidilmeden önce vücudun açıkta kalan yerlerine sivrisinekleri uzak tutan sprey uygulanması, mümkünse uzun kollu giyeceklerle dolaşılması önerilmektedir. Yiyecek ve içecek seçimine özen gösterilmelidir.

Ülkemize geri dönerken sıtma ilacının beraberinde götürülmesi, hastalığın belirtileri görülürse hekim gözetiminde bu ilaçtan alınması tavsiye edilmektedir.

Seyahat boyunca ülkede işlenen suçların yoğunluğu göz önünde tutularak ihtiyatlı davranılmalıdır.

KDC’nin doğu bölgesinde zaman zaman çatışmalar yaşanabilmektedir. Çatışmaların yoğunlaştığı Kasım 2012’de bu bölgeye seyahat edilmemesi ve bölgede bulunanların da ayrılması yönünde Bakanlığımızca bir seyahat uyarısı yapılmıştır.

Sağlık önlemleri ve gerekli aşılar konusunda Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.