Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İlişkileri

Ülkemizin KDC’nin başkenti Kinşasa’da 1974 yılından bu yana mukim Büyükelçiliği mevcuttur. Gelişen ilişkilerimiz ışığında, ülkemizde KDC Büyükelçiliği Temmuz 2011’de açılmıştır.

Dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, 14-16 Mart 2010 tarihlerinde KDC’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında “Dışişleri Bakanlıkları Arasında Siyasi İstişareler Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır. İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında ilk Siyasi İstişare Toplantısı 4 Mart 2014 tarihinde Kinşasa’da, ikinci toplantı ise 16 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir.

KDC ile dış ticaret hacmimiz 2012 ve 2013 yılları arasında 64 milyon ABD Doları seviyesinden %57,8 oranında artarak 102 milyon ABD Doları seviyesine erişmiştir. 2015 yılında ise 163 milyon ABD Doları düzeyine ulaşmıştır. KDC’den ağırlıklı olarak bakır ve kereste ithal edilmektedir. KDC’den olan ithalatımızın artışı Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu katot bakır ithalatından kaynaklanmıştır. İthalatımızın diğer kalemlerini ağaç ürünleri, kauçuk, canlı hayvanlar ve ahşap malzemeler oluşturmaktadır.

2016 yılında toplam ikili ticaret hacmimiz 60 milyon Dolar düzeyinde gerçekleşirken, 2017 yılı itibarıyla toplam ihracatımız 27, toplam ithalatımız 9 milyon ABD Doları olmak üzere toplam ikili ticaret hacmimiz 36 milyon Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

İki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) mekanizması mevcuttur. İlk KEK Toplantısı 5-6 Ekim 2009 tarihlerinde Ankara'da düzenlenmiştir. 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na KDC’yi temsilen Ekonomi Bakanı Modeste Bahati Lukwebo katılmış; Bakan Bahati'ye başta Kongolu Şirketler Federasyonu (FEC) olmak üzere aralarında özel sektörden de katılımcıların olduğu yirmi kişilik bir alım heyeti eşlik etmiştir. DEİK ile FEC, Türkiye-KDC İş Konseyi kurulmasına ilişkin Mutabakat Zaptını 6 Haziran 2016 tarihinde Kinşasa’da imzalamışlardır. Anılan Konsey bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirmiştir.

Ülkemiz ile KDC arasındaki sivil havacılık alanındaki ilk Mutabakat Zaptı, 1 Mart 2012 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştır. Geçerlilik süresi her yıl Mart ayı sonunda dolduğundan birer yıllığına uzatılan sözkonusu Zaptı kalıcı hale getirmek üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile KDC Sivil Havacılık İdaresini temsil eden heyetler Ankara'da 15 Şubat 2018 tarihinde bir araya gelerek yeni bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır. THY, Kinşasa’ya haftalık 5 frekans yolcu seferi ve 1 tarifeli kargo seferi düzenlemektedir.

BM Kongo Demokratik Cumhuriyeti İstikrar Misyonu MONUSCO’ya ülkemizce personel katkısında bulunulmaktadır.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne kalkınma yardımlarında bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için http://www.tika.gov.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

KDC Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Léonard She Okitundu, 22-25 Kasım 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve sözkonusu ziyaret vesilesiyle Diplomatik Pasaport Hamilleri için Karşılıklı Vize Muafiyeti Anlaşması ve Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.