Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Siyasi Görünümü

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yılda bir gerçekleştirildiği KDC’de son seçimler 28 Kasım 2011 tarihinde yapılmış olup, Joseph Kabila oyların % 48,9’unu alarak ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Öte yandan, Anayasaya göre 27 Kasım 2016 tarihinde düzenlenmesi gereken müteakip seçimler halen gerçekleştirilememiştir.
Anayasa Mahkemesi Kabila'nın seçimlerin düzenlenmesine kadar görevine devam edebileceğine hükmetmiş; müteakiben, Afrika Birliği'nin KDC arabulucusu Togo eski Başbakanı Edem Kodjo'nun girişimleriyle Parlamentodaki iktidar bloku “Majorité Presidentielle” ile muhalefet arasında görüşmeler sürdürülmüştür. Ancak sözkonusu görüşmeler Seçim Kurulunun (CENI) seçimler için 2018 yılını işaret etmesi üzerine çıkmaza girmiş, 19 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen Kabila karşıtı protesto gösterileri başkent Kinşasa başta olmak üzere birçok şehirde geniş çaplı şiddet olaylarına dönüşmüştür. Olaylar, 19 Aralık tarihi yaklaştıkça ülkede siyasi gerginlik ve şiddet eylemlerinin artacağı endişesini arttırmışsa da, arabulucu Kodjo'nun girişimleri ile başlatılan ulusal diyalog sayesinde 18 Ekim 2016 tarihinde imzalanan anlaşma ve bu anlaşma kapsamında muhalafetten Samy Ntita Badibanga'nın yeni Başbakan olarak görevlendirilmesi gerginlikleri azaltmış, nitekim 19 Kasım 2016’da muhalefetin çağrısıyla yapılan gösteriler sönük ve olaysız geçmiştir. Kabila’nın görev süresinin dolduğu 19 Aralık ve izleyen günlerde yaşanan olaylar da korkulduğu kadar şiddetli olmamıştır.
18 Ekim 2016’da iktidar bloğu MP ile muhalefetin bir kısmı arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde 17 Kasım 2016’da Başbakan olarak görevlendirilen Samy Ntita Badibanga, 20 Aralık Salı günü Başbakan dahil 45 üyeden oluşan ve muhalefetten Bakanların da yer aldığı geçiş Hükümetini açıklamıştır. İktidar bloğu ve muhalefet arasında Papazlar Birliği (CENCO) arabuluculuğunda gerçekleştirilen müzakereler 31 Aralık 2016 tarihinde tamamlanmıştır. Görüşmeler sonucunda, iktidar ile muhalefet partileri arasında bir anlaşma imzalanmıştır. Bahsekonu anlaşmaya göre, 19 Aralık’ta görev süresi biten Cumhurbaşkanı Kabila geçiş süresi boyunca Cumhurbaşkanı olarak kalmaya devam edecektir. Yeni seçimler Aralık 2017 ayında gerçekleştirilecek ve Kabila seçimlerin ardından görevi yeni Cumhurbaşkanına bırakacaktır. Cumhurbaşkanı Kabila’nın geçiş süresi boyunca yerine getireceği Cumhurbaşkanlığı görevi, üçüncü dönem Cumhurbaşkanlığı olarak nitelendirilmeyecektir. Geçiş süreci boyunca Anayasa’da bir değişikliğe gidilmeyecek ve bu konuda bir referandum düzenlenmeyecektir. Yeni Hükümetin başına getirilecek Başbakan muhalefet tarafından önerilecektir. Yeni Başbakan önerilene kadar mevcut Başbakan Samy Badibanga’nın bir süre daha görevde kalması beklenmektedir. Sözkonusu anlaşmayla, anlaşmanın uygulamaya koyulmasını ve seçimlere kadar olan süreçte yapılan uygulamaları takip etmek amacıyla Ulusal Anlaşma Değerlendirme Komitesi kurulmuş, Komitenin başkanlığına önde gelen muhalefet partilerinden UDPS’nin lideri Etienne Tshisekedi getirilmiştir.

M23 isimli bir örgüt 2012 yılı Mart ayı ile 2013 Kasım ayları arasında Kuzey Kivu eyaletinde isyan hareketine girişmiştir. Afrika Birliği ve Büyük Göller Bölgesi Konferansı’nın (ICGLR) girişimleriyle 2013 yılı Şubat ayında 11 bölge ülkesi Addis Ababa Çerçeve Anlaşması’nı imzalayarak KDC’nin toprak bütünlüğünü garanti etmiş ve isyancı örgütlere destek olmamayı taahhüt etmişlerdir. Ülkenin doğusundaki çarpışmaların sürmesi ve insani durumun kötüleşmesi çerçevesinde 2098 sayılı BMGK Kararı ile 2013 Ağustos ayından itibaren ülkede bulunan BM Misyonu MONUSCO bünyesinde bir Acil Müdahale Tugayı konuşlandırılmıştır.

KDC Silahlı Kuvvetleri, MONUSCO’nun desteği ile Kasım 2013’te yaptığı operasyonlarla örgütün tüm mevzilerini ele geçirmiş, M23 silahlı isyanı bıraktığını açıklamış ve örgüt lideri Uganda güvenlik güçlerine teslim olmuştur. KDC Hükümetinin M23 örgütüyle yürüttüğü Kampala müzakereleri 14 Aralık 2013 tarihinde tarafların ayrı ayrı imzaladıkları bildirilerle sonuçlanmıştır. Örgüt, 2013 yılında silah bırakmış olmakla birlikte ülkenin doğu kesimlerinde faaliyet gösteren pek çok silahlı grup bulunmakta olup, zaman zaman çatışmalar yaşanmaya devam etmektedir.