Şubat 2023

1 Şubat

-Sayın Bakanımız Estonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Reinsalu’nun davetine icabetle Estonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde, Estonya Cumhurbaşkanı Karis tarafından kabul edilmiştir.

-Oran (Cezayir) ve Necef (Irak) Başkonsolosluklarımızın faaliyete geçmesiyle dış temsilcilik sayımız 260'a yükselmiştir.

2 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Iotova’yla görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız, görevine yeni atanan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Qin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Latin Amerika ve Karayipler Parlamentosu (PARLATINO) Başkanı Giacoppo, Sayın TBMM Başkanımızın davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, Sayın Bakanımızla da görüşmüştür.

2-3 Şubat

-Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Cafiero, ülkemizi ziyaret etmiştir.

3 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Kosova Başbakanı Kurti’yi İstanbul’da kabul etmiştir.

6 Şubat

-ABD Başkanı Biden, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Portekiz Cumhurbaşkanı de Sousa ve Somali Cumhurbaşkanı Mahmud Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

-ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tajani, Romanya Dışişleri Bakanı Aurescu, Guatemala Dışişleri Bakanı Bucaro, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Umurzakov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Meredov ve Zambiya Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Kakubo ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Sayın Bakanımızı arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

-Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Halbusi, ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Sayın TBMM Başkanımızı arayarak taziyelerini iletmiştir.

7 Şubat

-Birleşik Krallık Başbakanı Sunak, İran Cumhurbaşkanı Reisi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Japarov, Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi, Libya Başbakanı Dibeybe, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Al-Burhan ve Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nguesso Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

-Kanada Dışişleri Bakanı Joly, Belçika Dışişleri, Avrupa İşleri, Dış Ticaret ve Federal Kültürel Kurumlar Bakanı Lahbib, IKBY Başbakanı Barzani ve Sudan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Vekili Ali ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Sayın Bakanımızı arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

8 Şubat

-Portekiz Dışişleri Bakanı Cravinho, AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Varhelyi, Kore Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Park, Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi ve Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Camara ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Sayın Bakanımızı arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

9 Şubat

-Kriz Yönetiminden sorumlu AB Komiseri Lenarcic, depremden etkilenen iller arasında yer alan Gaziantep’i ziyaret etmiştir.

-KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Ankara’yı ziyaretle Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

-KDP Başkanı Barzani, Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

-Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cleverly, ABD Dışişleri Blinken ve İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanı Bueno deprem felaketi nedeniyle Sayın Bakanımızı arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

10 Şubat

-Irak Cumhurbaşkanı Reşit, Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

-İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Martin ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Sayın Bakanımızı arayarak taziyelerini sunmuştur.

-Ruanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Biruta ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Sayın Bakanımızı arayarak taziyelerini sunmuştur.

11 Şubat

-Irak Başbakanı Sudani, Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

-Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov Kahramanmaraş’a gelerek, Sayın Bakanımızla birlikte bölgede incelemelerde bulunmuştur.

12 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, ülkemizle dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla, Adana ve Hatay’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız sözkonusu ziyarette Bakan Dendias’a eşlik etmiştir.

-Katar Emiri Al Thani, ülkemize gerçekleştirdiği dayanışma amaçlı ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız, deprem felaketi dolayısıyla taziyelerini sunmak isteyen Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç ve Gana Dışişleri Bakanı Botchwey’le telefon görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

13 Şubat

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ile AB Başkanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Libya Dışişleri Bakanı Manguş, taziyede bulunmak ve dayanışma sergilemek üzere Ankara’ya gelmiş ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

-Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Ajikeyev, ülkemizi ziyaret etmiştir.

-Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Angue’yi kabul etmiştir.

14 Şubat

-İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, meydana gelen depremler sonrasında, dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımızla görüşen ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilen Bakan Cohen, ayrıca, Kahramanmaraş’ı ziyaret etmiştir.

-Sayın Bakanımız, ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Borrell’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-IKBY Başkanı Barzani, ülkemizi günübirlik ziyaretle, Gaziantep’te deprem bölgesinde incelemelerde bulunmuş, Ankara’da da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

14-16 Şubat

-Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştiren Bakan Konakoviç, müteakiben Adana ve Hatay’daki deprem bölgelerini ziyaret etmiştir.

15 Şubat

-İspanya Başbakanı Sanchez, Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

-Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan Sayın Bakanımıza taziyelerini iletmek ve dayanışmalarını göstermek amacıyla ülkemizi ziyaret ederek, önce Ankara'da Sayın Bakanımızla görüşmüş, ardından Adıyaman’a geçerek incelemelerde bulunmuştur.

-Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Kongo Cumhuriyeti Devlet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Direktörü Ntsiba ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir.

15-16 Şubat

-NATO Genel Sekreteri (GS) Stoltenberg, deprem felaketinin ardından İttifak dayanışmasını sergilemek ve taziyelerini sunmak amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir. GS Stoltenberg ziyaret kapsamında, Sayın Bakanımızla ikili görüşme gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; depremden etkilenen İskenderun-Hatay bölgesini ziyaret etmiştir.

-Ürdün Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Ürdünlüler Bakanı Safadi, ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Safadi, Ankara’da Sayın Bakanımızla görüşmüş, ayrıca Hatay ve Kahramanmaraş’ı ziyaret etmiştir.

16 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, yaşanan deprem felaketi nedeniyle ülkemizi ziyaret eden Pakistan Başbakanı Şerif'i Ankara'da kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Vinton ile görüşmüştür.

-Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

16-19 Şubat

-Kosta Rika Dışişleri ve İnanç Bakanı Tinoco, deprem felaketi sonrasında dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, Ankara’da Sayın Bakanımızla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

17 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, deprem felaketi dolayısıyla taziyelerini bizzat sunmak isteyen Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Komsiç’i İstanbul’da kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez ile görüşmüştür.

-İtalya Başbakanı Meloni, Japonya Başbakanı Kishida ve Etiyopya Başbakanı Ahmed Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

-Ankara’da yerleşik Büyükelçiliklerin ve uluslararası teşkilatların temsilcilerini BM tarafından yayınlanan “Acil Yardım Çağrısı”na (Flash Appeal) ilişkin olarak bilgilendirmek amacıyla BM Mukim Koordinatörlüğünce düzenlenen çevrimiçi toplantıya Bakan Yardımcımız Sayın Serim katılarak bir hitapta bulunmuştur.

18 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, depremler nedeniyle taziyede bulunmak ve dayanışma sergilemek üzere ülkemize gelen Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe’yi kabul etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, deprem felaketi dolayısıyla taziyelerini sunmak ve dayanışma mesajı vermek isteyen Karadağ Cumhurbaşkanı Cukanoviç, Kanada Başbakanı Trudeau ve Moritanya İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı El Gazhouani ile telefon görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

-Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Saidov, deprem felaketi münasebetiyle Gaziantep’e bir dayanışma ziyareti gerçekleştirerek Sayın Bakanımız ile bir araya gelmiş, bilahare Hatay’ı ziyaret etmiştir.

19 Şubat

-Malta Cumhurbaşkanı Vella, Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, deprem felaketi dolayısıyla taziyelerini sunmak ve dayanışma mesajı vermek isteyen Arnavutluk Başbakanı Rama, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkan Yardımcısı ve SDA Lideri İzetbegoviç’le telefon görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

19-20 Şubat

-ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, Sayın Bakanımızla birlikle helikopterle deprem bölgesinde incelemelerde bulunmuştur. Bakan Blinken ayrıca, Ankara’da Sayın Bakanımızla ikili bir görüşme gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

20 Şubat

-AGİT Dönem Başkanı Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani ve AGİT Genel Sekreteri Schmid, taziyelerini iletmek ve dayanışma sergilemek amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir. AGİT Dönem Başkanı Dışişleri Bakanı Osmani ile Genel Sekreter Schmid Ankara’da Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20-21 Şubat

-Kore Cumhurbaşkanlığı Gelecek Stratejilerinden Sorumlu Kıdemli Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Jang, beraberinde bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. İçişleri Bakan Yardımcısı Erdil ve AFAD Başkanı Vali Sayın Sezer’le ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kalın’la görüşmeler gerçekleştiren Özel Temsilci Jang, Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

21 Şubat

-Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ve İçişleri Bakanı Faeser taziyelerini iletmek ve dayanışma sergilemek üzere ülkemizi ziyaret etmiş ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’te incelemelerde bulunmuştur.

-Sayın Bakanımız Kırım Tatar Türklerinin Milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Kırımoğlu’nu kabul etmiştir.

21-22 Şubat

-Komşuluk ve Genişlemeden sorumlu AB Komiseri Varhelyi ve AB Dönem Başkanlığı adına İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Forssell, ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle taziyelerini sunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş olup, Sayın Bakanımızla bir araya gelmiş; Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız tarafından da kabul edilmişlerdir.

-Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Amor, ülkemizi ziyareti kapsamında, depremden etkilenen illerimizden Gaziantep ve Hatay’da yerinde incelemelerde bulunmuştur.

21-23 Şubat

-İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Taha, İslam aleminin dayanışmasını sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir. Genel Sekreter Taha, Gaziantep’i ziyaret etmiş, Ankara’da Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

22 Şubat

-Gana Cumhurbaşkanı Akufo-Addo, Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

23 Şubat

-Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Azali Sayın Cumhurbaşkanımızı ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle arayarak taziyelerini sunmuştur.

-Sayın Bakanımız, Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari’nin “Özel Temsilcisi” sıfatıyla ülkemizi ziyaret eden Nijerya Federal Başkent Bölgesi Bakanı Bello ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir.

23-24 Şubat

-Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Bouhabib, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Hamie'yle birlikte, depremler sonrasında dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla ülkemizi ziyaret etmiş olup, Ankara'da Sayın Bakanımızla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Sayın Cumhurbaşkanımıza geçmiş olsun dileklerini şahsen sunmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Garibaşvili Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ardından Hatay’a geçerek incelemelerde bulunmuştur.

24 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri Sviyanoviç, Komsiç ve Beçiroviç’i İstanbul’da kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, BM Mukim/İnsani Koordinatörü Rodriguez’i AFAD Başkanlığı’nda kabul etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

24-27 Şubat

-BM İnsan Yerleşimleri Programı (BM-Habitat) İcra Direktörü Sharif ve beraberindeki heyet ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında, İcra Direktörü Sharif Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları tarafından kabul edilmiş ve yerinde incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep’e gitmiştir.

25 Şubat

-KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakanı Üstel, depremler sonrasında dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek üzere ülkemizi ziyaret etmiş olup, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

26-28 Şubat

-Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden UNICEF İcra Direktörü Russell’ı kabul etmiştir.

27 Şubat

-Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry depremler sonrası ülkemizle dayanışma sergilemek üzere Adana’ya gelerek Sayın Bakanımız ile görüşmüştür.

-Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto, depremler sonrasında dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir.

28 Şubat

-BM İnsan Hakları Konseyi'nin (İHK) 52. Oturumu kapsamında düzenlenen Yüksek Düzeyli Bölüm (High Level Segment-HLS) marjında Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay İHK'ya video mesajla hitap etmiştir.