Mart 2023

1 Mart

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Prebyinis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

1-2 Mart

- Sayın Bakanımız, Hindistan Dönem Başkanlığında Yeni Delhi’de gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız toplantı marjında, Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar, Rusya Federasyonu (RF) Dışişleri Bakanı Lavrov, Kanada Dışişleri Bakanı Joly, Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cleverly, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı El Nahyan, İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Sabry, Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Radman ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

1-3 Mart

- Ekonomi ve Yenilikçi Kalkınma Politikası konularından sorumlu Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mövsumov, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; Sayın Tarım ve Orman Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Danimarka Kalkınma İşbirliği ve Küresel İklim Politikası Bakanı Jorgensen, ülkemizde meydana gelen depremler sonrasında dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla Hatay’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2 Mart

- Sayın TBMM Başkanımız, taziye ziyareti için ülkemize gelen KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- MIKTA 23. Dışişleri Bakanları toplantısı, G20 Dışişleri Bakanları toplantısı vesilesiyle Yeni Delhi’de Sayın Bakanımızın ev sahipliğinde düzenlenmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Yayçılı’yı Bakanlığımızda kabul etmiştir.

-BM En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci Konferansı’nın (EAGÜ-V) Devlet/Hükümet Başkanları düzeyindeki ikinci bölümü Doha’da gerçekleştirilmiş; ülkemiz Sayın Bakanımız başkanlığındaki bir heyetle temsil edilmiştir.

Sayın Bakanımız EAGÜ-V Konferansı marjında BM Genel Sekreteri Guterres, BM 77. Genel Kurulu Başkanı Körösi, Venezuela Dışişleri Bakanı Gil, Sudan Dışişleri Bakanı Ali, Gambiya Dışişleri Bakanı Tangara ve Laos Dışişleri Bakanı Kommasith ile ikili görüşme yapmış; ayrıca çok sayıda üst düzey yetkiliyle ayaküstü formatta görüşmüştür.

-Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü İşbirliği Süreci Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterleri/ Milli Güvenlik Danışmanlarının Üçüncü Toplantısı Varşova’da gerçekleştirilmiş olup, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Vali Sayın Hacımüftüoğlu başkanlığındaki heyetimiz katılmıştır.

6 Mart

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Filipinler Dışişleri Bakanlığı Göçmen İşçilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı V. Vega’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

6-8 Mart

-AB Yaptırımlarının Uygulanması Özel Temsilcisi O’Sullivan, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar tarafından kabul edilmiş; Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Tuzcu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Zaman ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sayın Duman ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6-9 Mart

- Brunei Sultanı Bolkiah, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

7 Mart

- Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio, eşi ile ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle taziyelerini iletmek üzere ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımızla ve Refikaları ile bir araya gelmiştir.

-Sayın Bakanımız, Katar Dışişleri Bakanı Al Thani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, AB Komşuluk ve Genişlemeden sorumlu AB Komiseri Varhelyi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Lalakos ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

8 Mart

-Gine Bissau Cumhurbaşkanı Embalo, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle taziyelerini iletmek üzere beraberinde Dışişleri Bakanı Barbosa, Maliye Bakanı Té ve Ekonomi ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Casimiro ile birlikte ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelmiştir.

-Sayın Bakanımız, depremler sonrasında dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek amacıyla ülkemize resmi bir ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan ayrıca, Adıyaman ilimize bir ziyarette bulunmuştur.

-Sayın Bakanımız, Kenya Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Boiyo'yu kabul etmiştir.

9 Mart

-MIKTA 8. Parlamento Başkanları toplantısı, “Çoktaraflılık, Küresel Karşılıklı Bağımlılık ve Parlamentolar” temasıyla İstanbul’da Sayın TBMM Başkanımızın ev sahipliğinde düzenlenmiştir.

-Sayın Bakanımız, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ve AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçilerini bir çalışma yemeğinde kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Partisi Eşbaşkanı ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Küçük’ü kabul etmiştir.

-İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreçleri bağlamında 2022 NATO Madrid Zirvesi marjında ülkemiz ile anılan ülkeler tarafından imzalanan Üçlü Muhtıra uyarınca ihdas edilen Daimi Ortak Mekanizmanın üçüncü toplantısı NATO Karargâhında gerçekleştirilmiş; toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın Kalın ile Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar başkanlığındaki heyetimiz katılmıştır.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Docherty ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim Burundi Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Bikebak ile AFAD Başkanlığında bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9-11 Mart

-Uluslararası Göç Teşkilatı (IOM) Genel Direktörü Vitorino, deprem nedeniyle ülkemizle dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Genel Direktör Vitorino, Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş; ayrıca Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, Gaziantep’i ve Hatay’ı da ziyaret etmiş, Sayın İçişleri Bakanımızla görüşmüştür.

10 Mart

-Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmüştür.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Ömüraliyev’i kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

10-11 Mart

- Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yamada, Kahramanmaraş ve Gaziantep’i ziyaret ederek, afet bölgesinde temaslarda bulunmuş; Sayın Bakanımızla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

10-13 Mart

- BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, deprem nedeniyle ülkemizle dayanışma sergilemek ve taziyelerini iletmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Yüksek Komiser Grandi, Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş; ayrıca Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, Hatay ve Gaziantep’i ziyaret etmiş; Hatay’da İçişleri Bakanımızla görüşmüş ve Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan kuzeybatı Suriye’ye sınır ötesi ziyarette bulunmuştur.

11 Mart

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Bigdeli ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

13 Mart

- Sayın Bakanımız, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Lillian’ı kabul etmiştir.

- Sayın Ticaret Bakanımız ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın Kalın, ABD Ticaret Odası tarafından Vaşington’da düzenlenen “Prioritizing Resilient Partnerships” temalı ABD-Türkiye İş Forumu etkinliğine katılmışlardır. Büyükelçi Sayın Kalın, Vaşington ziyareti kapsamında ayrıca, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Nuland ve ABD’li Senatörlerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunan Hollanda Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Huijts’i kabul etmiştir.

13-14 Mart

-Moğolistan Dışişleri Bakanı Battsetseg ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, Sayın Bakanımız ile görüşmüştür.

14 Mart

-Sayın Bakanımız, Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Dr. Haci ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Ömüraliyev’i kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin “Güvensizliği Bitir, İşbirliğine Başla” temalı açılış töreninde hitapta bulunmuştur.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Karadeniz Tahıl Girişimi’nden Sorumlu BM Koordinatörü Dashti ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15 Mart

- Sayın Bakanımız 15 Mart’ta TDT Olağanüstü Zirvesi vesilesiyle ülkemizde bulunan KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt’i Ankara’da kabul etmiştir.

16 Mart

-TDT Olağanüstü Ankara Zirvesi, Azerbaycan’ın önerisiyle ülkemizin ev sahipliğinde ve “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsan Yardım” temasıyla, Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla ülkemizle dayanışma sergilemek maksadıyla 16 Mart’ta Ankara’da düzenlenmiştir. Zirve’ye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Kırgız Cumhurbaşkanı Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile gözlemci ülkelerden Türkmen Halkının Milli Lideri, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ve Macaristan Başbakanı Orban iştirak etmiştir. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Semerkant Zirvesi’nde KKTC’nin gözlemci statüsü elde etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tatar TDT Zirvesine ilk defa katılmıştır. Zirve toplantısı öncesinde aynı gün TDT Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı da düzenlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Zirve marjında Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ve Macaristan Başbakanı Orban’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16-17 Mart

-Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Niinistö’ye ziyareti sırasında eşlik eden Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto bir görüşme yapmıştır.

-Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 49. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay başkanlığındaki bir heyetle iştirak edilmiştir.

Bakan Yardımcımız Sayın Bozay toplantı marjında, ev sahibi Moritanya'nın yanı sıra, Somali, Suudi Arabistan, Burkina Faso, Fildişi Sahili Dışişleri Bakanları; BAE Dışişleri Bakanlığında Devlet Bakanı; Guyana Maliyeden Sorumlu Kıdemli Bakan; İran, Endonezya, Mısır ve Komorlar Birliği Dışişleri Bakan Yardımcıları; Irak Müsteşar Yardımcısı; İİT, KİK ve D-8 Genel Sekreterleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18 Mart

-Sayın Bakanımız, Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry’nin davetlisi olarak Mısır’ı ziyaret etmiştir.

19 Mart

Sayın Bakanımız, Ekvator Dışişleri Bakanı Holguin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

19-21 Mart

-Küba İnşaat Bakanı Villafaña, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20 Mart

-AB Komisyonu ile AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç'in, ülkemizde ve Suriye'de depremlerden etkilenen bölgelere destek olmak amacıyla öncülük ettiği Uluslararası Bağışçılar Konferansı Brüksel’de düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın canlı bağlantıyla hitap ettiği Konferansa Sayın Bakanımız fiziken katılarak taahhüt bölümünde bir konuşma yapmıştır.

Sayın Bakanımız Konferans marjında Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, UNDP Başkanı Steiner, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Renaud-Basso, Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Pavlova ve AB Güney Kafkasya ve Gürcistan'daki Krizden sorumlu Özel Temsilcisi Klaar ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca çok sayıda üst düzey yetkiliyle ayaküstü formatta görüşmüştür.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog’la telefonda görüşmüştür.

21 Mart

-Sayın Bakanımız, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı El Nahyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Madagaskar’da ahiren atanan Dışişleri Bakanı Sylla ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Kastratovic'i kabul etmiştir.

21-22 Mart

- Irak Başbakanı Sudani, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Irak heyetinde bulunan Savunma Bakanı, İmar, İskan ve Belediyeler Bakanı, Ulaştırma Bakanı ve Su Kaynakları Bakanı mevkidaşları Sayın Bakanlarımızla ikili temaslarda bulunmuşlardır.

22 Mart

-Sayın Bakanımız, Barzani Yardım Vakfı Başkanı Musa Ahmed Barzani’yi kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, Zambiya’nın Ankara Büyükelçisi Sikazwe’yi kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fragoyannis arasında Ortak Eylem Planı’nın dördüncü toplantısı Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fragoyannis aynı gün Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca’yı kabul etmiştir.

22-24 Mart

-New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Su Konferansına Sayın Tarım ve Orman Bakanımız başkanlığında geniş bir heyetle katılım sağlanmıştır. Konferans vesilesiyle, Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Irak Cumhurbaşkanı ve bazı muhataplarıyla ikili görüşmeler yapmıştır.

24 Mart

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Mart

-Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin’le telefonda görüşmüştür.

-Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız, A Milli Futbol Takımımızın, UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubunda Ermenistan’la oynadığı maçı izlemek üzere Erivan’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Mart

-Gine Dışişleri, Afrika ile Entegrasyon ve Yurtdışındaki Gineliler Bakanı Kouyaté taziye dileklerini iletmek üzere ülkemizi ziyaret ederek Sayın Bakanımızla bir araya gelmiştir.

29 Mart

- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Cormann OECD İstanbul Merkezi'nin açılış törenine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş; tören vesilesiyle Sayın Ticaret Bakanımız Genel Sekreter Cormann’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29-31 Mart

-Macaristan Cumhurbaşkanı Novak, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleşmiştir.

30 Mart

-Ülkemiz tarafından BM Genel Kuruluna sunulan ve ülkemiz dahil 106 ülkenin eş-sunuculuğunda oydaşmayla kabul edilen “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemini ilerletmek üzere sıfır atık yaklaşımlarının teşvik edilmesi” başlıklı karar uyarınca 30 Mart “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edilmiştir.

Bahsekonu Karar uyarınca 2023 yılında BM Genel Kurulu’nda yapılması kararlaştırılan üst düzeyli toplantı bu yıl ilki kutlanan “Uluslararası Sıfır Atık Günü” vesilesiyle New York’ta gerçekleştirilmiş; Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları’nın ana konuşmacı olarak iştirak ettiği toplantıya, Sayın Bakanımız da refakaten katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları, BM Genel Sekreteri, BM-Habitat İcra Direktörü başta olmak üzere üst düzey şahsiyetlerle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.