Ocak 2023

1 Ocak

-Sayın Bakanımız, Devlet Başkanı da Silva’nın gerçekleştirilen yemin töreni vesilesiyle Brezilya’yı ziyaret etmiştir.

-Sayın Bakanımız Brezilya Devlet Başkanı da Silva’nın yemin töreni vesilesiyle bulunduğu Brazilya’da, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Çengdu (Çin Halk Cumhuriyeti) Başkonsolosluğumuzun faaliyete geçmesiyle dış temsilcilik sayımız 258'e yükselmiştir.

3 Ocak

-Sayın Bakanımız Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Al Meslet, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Jamous ve Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Mustafa’yı kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve İklimden sorumlu Devlet Bakanı Lührmann ile görüşmüştür.

-Sayın Bakanımız Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al Nahyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Thani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

4 Ocak

-Sayın Bakanımız, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen’le telefonla görüşmüştür.

5 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Safadi’yle telefonla görüşmüştür.

6 Ocak

-Sayın Bakanımız Özbekistan’ın yeni atanan Dışişleri Bakan Vekili Saidov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

8-10 Ocak

- Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 13. Genel Kurul toplantısı ile 1. İcra Konseyi toplantısı TBMM’nin ev sahipliğinde 8 Antalya’da düzenlenmiş olup, toplantı sonucunda Antalya Deklarasyonu kabul edilmiştir.

-Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova, TBMM’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen APA 13. Genel Kurulu’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

Ziyaret kapsamında, Sayın TBMM Başkanımız ile Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova biraraya gelmiş, ayrıca, Sayın TBMM Başkanımız, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Gafarova ve İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Başkanı Muhammed Galibaf üçlü formatta bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

8-12 Ocak

-Sayın Bakanımız Güney Afrika Cumhuriyeti, Zimbabve ve Ruanda’yı kapsayan bir bölge turu gerçekleştirmiştir. Bölge turu kapsamında Cape Town Başkonsolosluğumuz hizmet binasının resmi açılışı gerçekleştirilmiştir.

9 Ocak

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Bosna-Hersek’in Ankara Büyükelçisi Alagiç’i kabul etmiştir.

-Sayın TBMM Başkanımız, Yemen Temsilciler Meclisi Başkanı el-Barkani ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın TBMM Başkanımız, Antalya'da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi 13. Genel Kurulu'na katılan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Başbakanı Sudani'yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

10-12 Ocak

-Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Punom Pen’de düzenlenen Türkiye-Kamboçya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 3. Dönem toplantısı vesilesiyle Kamboçya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan ziyaret marjında, Kamboçya Başbakanı Hun tarafından kabul edilmiş, Ticaret Bakanı Pan, Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanı Dith ve Çevre Bakanı Say ile temaslarda bulunmuştur.

12 Ocak

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal, ülkemizi ziyaret eden BMGS V. Mohammed'le Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12-13 Ocak

-Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonu Eş-raportörleri Howell ve Cilevics ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı tarafından kabul edilen heyet, ziyaretleri sırasında ayrıca, Adalet Bakanlığı ve İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanlığı yetkilileriyle görüşmüş, AKPM Ulusal Heyetimiz üyeleri ve TBMM’de parti temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

13 Ocak

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut’un ev sahipliğinde düzenlenen çalışma yemeğine katılmıştır.

-İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tajani, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

15 Ocak

-Türkiye-İran Konsolosluk İstişareleri, Bakan Yardımcımız Sayın Serim ile İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk ve Meclis İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Büyükelçi Bigdeli başkanlığındaki heyetler arasında Tahran’da gerçekleştirilmiştir.

15-16 Ocak

-Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turkoviç ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Pedersen’i kabul etmiştir.

17 Ocak

-KKTC Başbakanı Üstel, beraberinde KKTC Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Ataoğlu ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı ile Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakan Üstel, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiştir.

-Ülkemize resmi bir ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-"Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündemi’ni İlerletmek Üzere Sıfır Atık Yaklaşımlarının Teşvik Edilmesi" başlıklı kararın uygulanmasına yönelik çalışmalar bağlamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Sayın Hanımefendi’nin ev sahipliğinde, bir toplantı düzenlenmiştir. Ankara’da mukim Büyükelçilerin ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen etkinlikte, Sayın Hanımefendi’nin yanı sıra Sayın Bakanımız ve Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız tarafından hitapta bulunulmuştur.

17-20 Ocak

-Sayın Bakanımız, ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması kapsamında Vaşington’da bir görüşme yapmış; görüşmeden önce, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları ve ilgili kurumlarımızdan temsilcilerin katılımıyla teknik toplantılar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Önal ile ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Nuland arasında istişareler düzenlenmiştir.

Sayın Bakanımız ziyareti kapsamında, ayrıca, Vaşington ve Houston’da düşünce kuruluşları temsilcileriyle ve vatandaşlarımızla biraraya gelmiş, Houston Başkonsolosluğumuzun yeni kançılarya ofisinin açılışını gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaretinin son gününde New York’ta çeşitli temaslarda bulunmuş, bu çerçevede BM 77. Genel Kurul Başkanı Körösi ve Endonezya Dışişleri Bakanı Marsudi ile görüşmüş; ayrıca, Amerikalı Müslüman ve Suriye toplumu temsilcileriyle biraraya gelmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret kapsamında Kuzey Amerika'daki Başkonsolosluklarımızla New York’ta istişare toplantısı gerçekleştirmiştir.

18 Ocak

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Kaymakcı AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut’un ev sahipliğinde AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileriyle düzenlenen çalışma yemeğinde bir araya gelmiştir.

19 Ocak

-Türkiye-Yemen Konsolosluk İstişareleri, Bakan Yardımcımız Sayın Serim ile Yemen Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Yemenliler Bakan Yardımcısı Büyükelçi Al-Aud başkanlığındaki heyetler arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

-Sayın TBMM Başkanımız, ülkemizi ziyaret eden KKTC Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi ve Dış İlişkiler Komitesi’ni kabul etmiştir.

20 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Mustafa’yı kabul etmiştir.

22-24 Ocak

-Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Al Hnaiti, ülkemizi ziyaret etmiştir.

22-25 Ocak

-Sayın Ticaret Bakanımız beraberinde iş insanlarının yer aldığı bir heyetle Venezuela'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23 Ocak

-Türkiye-Almanya Göç Ortak Çalışma Grubu 8. toplantısı Bakan Yardımcımız Sayın Serim ile Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Baumann başkanlığındaki heyetler arasında Berlin'de gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Sayın Serim, ziyaret çerçevesinde ayrıca Almanya’daki Başkonsoloslarımızla Berlin’de istişare toplantısı yapmıştır.

24 Ocak

-Sayın Bakanımız Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) Taşkent’te düzenlenen Bakanlar Konseyi 26. toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız, EİT Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı marjında Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından kabul edilmiş, Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Saidov ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş ve KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile görüşmüştür.

25 Ocak

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun İranlı eşbaşkanı Necefzade başkanlığındaki heyeti kabul etmiştir.

-Sayın TBMM Başkanımız KKTC Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’ni kabul etmiştir.

25-27 Ocak

-Sayın Bakanımız, Türkiye-Tayland KEK 4. Dönem toplantısı için ülkemizi ziyaret eden Tayland Krallığı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pramudwinai ile görüşmüştür.

-Azerbaycan Başbakan Yardımcısı (aynı zamanda Su Komisyonu Başkanı) Mustafayev, beraberinde Tarım Bakanı Kerimov ve Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Babayev’in de olduğu bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

26 Ocak

-Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Daçiç, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Türk-Yunan Forumu katılımcılarını kabul etmiştir.

26-27 Ocak

-Moldova Parlamentosu Başkanı Grosu, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, bu çerçevede, Sayın TBMM Başkanımızın yanı sıra, Sayın Bakanımız, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Sayın Ticaret Bakanımız ile görüşmüş; ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

27 Ocak

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Rifaie'yi kabul etmiştir.

28 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemize ziyaret gerçekleştiren Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Thani’yi İstanbul’da kabul etmiştir.

29 Ocak

-Sayın Bakanımız, Gambiya Dışişleri Bakanı Tangara ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın TBMM BaşkanımızUmman Şura Meclis Başkanı Al Maawali ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Ocak

-Portekiz Dışişleri Bakanı Cravinho ülkemizi ziyareti çerçevesinde Sayın Bakanımızla görüşmüştür. Bakan Cravinho, ziyareti vesilesiyle ayrıca Sayın Ticaret Bakanımızla birlikte Türkiye-Portekiz 4. Dönem Ekonomi ve Ticaret Ortaklık Komitesi toplantısına eşbaşkanlık yapmıştır.

31 Ocak

-Sayın Bakanımız, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto’nun davetine icabetle Macaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız Macaristan Başbakanı Orban tarafından da kabul edilmiş, ayrıca, Antalya Diplomasi Forumu ile Macaristan Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen panelde bir konuşma yapmıştır.