Nisan 2023

31 Mart-1 Nisan

-Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC’ye bir ziyarette bulunmuştur.

3 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akaçapar, İran Dışişleri Bakanı Özel Siyasi İşler Danışmanı Khaji ile Moskova’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

3-4 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar başkanlığındaki heyetimiz, Türkiye-RF-İran-Suriye rejimi arasında yapılması öngörülen Dışişleri Bakanları toplantısına hazırlık mahiyetinde Moskova’da düzenlenen dörtlü teknik toplantıya katılmıştır.

-Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız başkanlığında bir heyet, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e TOGG Akıllı Cihazının Teslim Töreni vesilesiyle Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir.

4 Nisan

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Yunanistan Millî Savunma Bakanı Panayotopulos ve Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Mitarakis, Hatay’ı ziyaret etmiş ve mevkidaşları Sayın Millî Savunma Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız ile bir araya gelmişlerdir.

-Ülkemiz ile Fransa arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay ile Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Descôtes başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

-Alman Federal Hükümeti'nin Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Roth, ülkemize gelerek, depremden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmuştur.

4-5 Nisan

-Sayın Bakanımız, NATOKarargahında düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Toplantı marjında Sayın Bakanımız, İzlanda Dışişleri Bakanı Gylfadottir, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cleverly, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Blinken, Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Billström ve Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6 Nisan

-Sayın Milli Savunma Bakanımız, ABD Savunma Bakanı Austin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

6- 7 Nisan

-RF Dışişleri Bakanı Lavrov, Ankara’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilen Bakan Lavrov, Sayın Bakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7 Nisan

-Sayın Bakanımız, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Filistin Dışişleri Bakanı Malki ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak atanan Nurtileu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

8 Nisan

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

10 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı El Khereiji’nin davetine icabetle siyasi istişarelerde bulunmak üzere Riyad’ı ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Riyad ziyaretinde ayrıca, Yemen Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Baggash’la siyasi istişare toplantısı gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Riyad’da Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Al-Budaiwi ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-11 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, KuveytDışişleri Bakan Yardımcısı Alotaibi’nin davetine icabetle Kuveyt’i ziyaret ederek siyasi istişareler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ziyaret çerçevesinde Kuveyt Dışişleri Bakanı Al Jaber Al Sabah’la da görüşmüştür.

12 Nisan

-Sayın Bakanımız, Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret kapsamında, Şumnu’da iş insanlarımıza hitapta bulunmuş, öğrencilerle ve iftar programı vesilesiyle soydaş toplum temsilcileriyle bir araya gelmiştir.

-Sayın Bakanımız, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Kuzey Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Manasijevski’yi kabul etmiştir.

12-14 Nisan

-Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Özoğuz, ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle taziyelerini iletmek üzere İstanbul, Gaziantep, Kilis ve Hatay'ı ziyaret etmiştir.

13 Nisan

-Sayın Bakanımız ülkemizi ziyaret eden Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, Arnavutluk Başbakanı Rama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Vrenezi’yi kabul etmiştir.

13-15 Nisan

-VI. Dış Politika Akademisi, Uluslararası İlişkiler Konseyi tarafından Bakanlığımızın da katkılarıyla İstanbul’da düzenlenmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar “Dış Politikada Ufuk Turu" başlıklı bir sunum yapmış ve soruları cevaplamıştır.

14 Nisan

-Sayın TBMM Başkanımız, Ramazan ayı vesilesiyle Batı Trakya’yı ziyaret ederek soydaşlarımızla bir araya gelmiştir.

-Sayın Bakanımız, Avusturya’yı ziyaret etmiş ve Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında ayrıca, AGİT Genel Sekreteri Schmid ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Grossi ile bir araya gelmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret kapsamında düzenlenen iftar yemeğinde vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Robo’yu kabul etmiştir.

15 Nisan

-Sayın Bakanımız, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Meşri’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız ülkemizi ziyaret eden Panama Dışişleri Bakanı Mencomo ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Syibha’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Al-Meslet, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Camus ve Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Mustafa’yla bir araya gelmiştir.

19 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut'u kabul etmiştir.

20 Nisan

-ABD Başkanı Biden ve ABD’nin İklim Özel Temsilcisi Kerry’nin ev sahipliğinde çevrimiçi olarak düzenlenen Enerji ve İklim konulu Büyük Ekonomiler Forumuna Sayın Cumhurbaşkanımız iştirak etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, SudanEgemenlik Konseyi Başkanı Org. Al-Burhan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Dagalo ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Robo’yu kabul etmiştir.

21 Nisan

-Sayın TBMM Başkanımız, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Halbusi'yle telefonda görüşmüştür.

22 Nisan

-Sayın Bakanımız, Sudan Dışişleri Bakan Vekili Ali ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Devlet Bakanı Moach ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

22-23 Nisan

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Prizren’de düzenlenen Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamalarına iştirak etmek üzere Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız, sözkonusu ziyaret vesilesiyle Kosova’daki Türk toplumuyla bir araya gelmiş ve Kosovalı yetkililerle ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Nisan

-Sayın Bakanımız, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Cleverly ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

23-24 Nisan

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Arnavutluk’la diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 100. yıldönümü vesilesiyle Tiran’da düzenlenen konferansa iştirak etmek ve Arnavut yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere Arnavutluk’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23-25 Nisan

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinde Hannover ve Bremen’de seçim sandıklarının açılacağı yerleri ziyaret etmiş ve vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ayrıca, Almanya’daki Türk toplumunu temsil eden sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Batı Trakyalı soydaş iş insanlarımızla da görüşmüştür.

24 Nisan

-Sayın Bakanımız, Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mekkonen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

25 Nisan

-Deprem felaketinin ardından arama-kurtarma çalışmalarına katılan personele Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından nişan takdimi amacıyla Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Bakanımızın da katıldığı bir tören düzenlenmiştir. Deprem bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarına ve sağlık hizmetlerine destek olan yabancı ekiplerden birer temsilci Bakanlığımız koordinasyonunda ülkemize yeniden gelerek törende Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Devlet Üstün Fedakârlık Nişanı” ile taltif edilmişlerdir.

-Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın Millî İstihbarat Teşkilâtı Başkanımız, RF, İran ve Suriye rejiminden mevkidaşlarıyla Moskova’da bir araya gelmiştir.

-Irak Türkmen Cephesi Başkanı Turan, Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

27 Nisan

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, IKBY Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Dizayi'yi Bakanlığımızda kabul etmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut’u kabul etmiştir.

-Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Gafarova, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi’ne (TÜRKPA) katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, TÜRKPA 12. Genel Kurulu'na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) Genel Sekreteri Büyükelçi Sarıbay’ı kabul etmiştir.

27-28 Nisan

- TÜRKPA 12. Genel Kurul toplantısı, Ankara’da TBMM’nin ev sahipliğinde "Daha Adil Bir Dünya İçin Parlamenter Diplomasi: Enerji, Göç, Gıda" temasıyla icra edilmiştir.

29 Nisan

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe 6. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, Yunanistan’da düzenlenen Delfi Ekonomik Forumunda bir konuşma yapmış ve forum marjında Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fragoyannis ile görüşmüştür.