Mayıs 2023

1 Mayıs

-Sayın Bakanımız, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Al Safadi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

1-4 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Etiyopya’ya çalışma ziyareti düzenlemiş; bu kapsamda, Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mekonnen, Etiyopya Dışişleri Devlet Bakanı Büyükelçi Moach, Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Mahamat ve AfB Komisyonu Siyasi İşler, Barış ve Güvenlik Komiseri Büyükelçi Adeoye ile görüşmüştür.

3 Mayıs

Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, BMGS Sudan Özel Temsilcisi ve BM Sudan Birleşik Geçiş Misyonu Başkanı Perthes ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

4 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Sudan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Sudan Geçici Egemenlik Konseyi Başkanının Özel Temsilcisi Büyükelçi Ali ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

4-5 Mayıs

-Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi 30. Yıldönümü Zirvesi ve 61. Genel Kurulu, TBMM'nin Dönem Başkanlığında, Ankara'da yapılmıştır.

5 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, İnsani İşlerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Griffiths ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

6 Mayıs

-Sayın Bakanımız, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kondov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

8 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Org. El Burhan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

9 Mayıs

-Sayın Bakanımız 9 Mayıs Avrupa Günü münasebetiyle bir mesaj yayımlamıştır. Ayrıca, Avrupa Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, AB Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneğince düzenlenen “Birlikte Güçlüyüz” dijital fotoğraf sergisi açılışına ve Avrupa Günü Resepsiyonu’na katılmıştır.

10 Mayıs

-Sayın Bakanımız, Moskova’da düzenlenen Türkiye-Rusya Federasyonu (RF)-İran-Suriye Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız toplantı marjında, RF Dışişleri Bakanı Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, ülkemizin Gebze’de ev sahipliğini yaptığı En Az Gelişmiş Ülkeler için BM Teknoloji Bankası hakkında OECD, Körfez İşbirliği Konseyi ve G20 Troyka (Endonezya, Hindistan, Brezilya) ülkeleri Büyükelçilikleri ile diğer ilgili BM kuruluşlarına yönelik olarak Bakanlığımızda düzenlenen brifingde açılış konuşması gerçekleştirmiştir.

10-11 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, ülkemiz, BM, Ukrayna ve RF arasında İstanbul’da gerçekleştirilen Dörtlü Toplantıya katılmıştır.

11 Mayıs

-Sayın Bakanımız, KDTP Genel Başkanı ve KosovaBölgesel Kalkınma Bakanı Damka ile Antalya’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, İnsani İşlerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Griffiths ile İstanbul’da görüşmüştür.

15 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, BMGS’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Pedersen’i kabul etmiştir.

16 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Sofya’da düzenlenen “AB Balkanlarla Buluşuyor” başlıklı foruma hitap etmek üzere Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16-17 Mayıs

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te düzenlenen 4. Avrupa Konseyi Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne iştirak etmiştir.

17 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız, IKBY Başkanı Barzani'yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

17-20 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Paris ve Marsilya’da seçim sandıklarının açılacağı yerleri ziyaret etmiş ve basın mensuplarıyla görüşmüş; ayrıca, Fransa’daki Başkonsoloslarımız ve Daimi Temsilcilerimiz ile istişare toplantıları gerçekleştirmiştir.

18 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, BM Kıdemli Arabuluculuk Danışmanlar Ekibi'ne seçilen Prof. Dr. Çuhadar'ı kabul etmiştir.

21 Mayıs

-Sayın Bakanımız, Sudan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Hemetti ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, RF Dışişleri Bakanı’nın Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Safronkov’u kabul etmiştir.

24 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi Rifaie’yi kabul etmiştir.

25 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, 25 Mayıs Afrika Günü vesilesiyle 38 Afrika devletinin temsil edildiği Ankara’da mukim Afrika ülkeleri Büyükelçilerinin düzenlediği kutlama etkinliğine hitap etmiştir.

-1 Haziran’da Moldova’da düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu İkinci Zirvesinin hazırlıkları kapsamında, Brüksel’de düzenlenen Sherpa toplantısına, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Bozay katılım sağlamıştır.

26 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca’yı kabul etmiştir.

29 Mayıs

-Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Biden’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Serim, Solingen Faciasının 30. Yıldönümü Resmi Anma Törenine iştirak etmiştir.

30 Mayıs

-Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

31 Mayıs

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Akçapar, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Schulz’u kabul etmiştir.